Chladnokrevně (Robert Bryndza)

Nález rozsekaného těla v kufru, který vyplavila řeka, není jediný. Navíc to vypadá, že obětí bude přibývat. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová se vrací v pátém románu mimořádně úspěšné knižní série.

Autor bestsellerů. Slovenské příjmení. Slovenský manžel. Hlavní hrdinka původem Slovenka. To je poněkud neobvyklá vizitka Roberta Bryndzy (narozen 1979), který navzdory svému příjmení pochází z Británie. Nějaký čas už ovšem žije se svým manželem Jánem (po kterém příjmení převzal) u našich východních sousedů. V listopadu 2017 navštívil Prahu, kde představil svůj tehdy aktuální titul Temné hlubiny.

Nyní se díky autorově píli můžeme už popáté setkat s jeho hlavní postavou vyšetřovatelky Eriky Fosterové. Ta se kdysi přestěhovala do Velké Británie a začala zde pracovat jako au-pair. Později se dala k policii, kde udělala kariéru a našla manžela. O něj přišla, když velela neúspěšné protidrogové razii. Od té doby se utápěla ve smutku a útěchu hledala především v práci. V prvním románu (Dívka v ledu; vyšlo 2016) se občas chovala jako neřízená střela, ale později se usadila a dokázala si dokonce najít nového přítele (z řad kolegů, jak jinak).

Začátek Bryndzova nového románu zachycuje Eriku ve chvíli, kdy opět pracuje na oddělení závažných zločinů v Londýně. Nedávno odmítla povýšení na superintendanta, jelikož se nehodlala po zbytek kariéry věnovat (podle ní) nudné kancelářské práci. Na břehu Temže byl nalezen starý kufr s rozčtvrcenou a úhledně poskládanou mrtvolou muže. Brzy nato Eričini kolegové zjistí, že byl nedávno nalezen podobný kufr na jiném místě v Británii a v něm stejným způsobem rozčtvrcené tělo mladé ženy. Tým detektiva šéfinspektora Eriky Fosterové musí přijít na to, jak spolu oběti souvisí. Erika však cítí v kostech, že tohle nebude jediný případ, a že mají co do činění s chladnokrevným sériovým vrahem.

Doby, kdy Grada vydávala „pouze“ odbornou literaturu, jsou dávno pryč. Na nejisté a hustě osázené pole detektivního žánru vstoupila v roce 2014 a od té doby se jí daří držet krok s konkurenčními vydavatelstvími. Zásluhu na tom má především dobrý odhad při výběru kvalitních „detektivkářů“, mezi něž Robert Bryndza rozhodně patří. Díky tomu, že v jeho dílech známe pachatele většinou poměrně brzy, se řadí spíše k autorům thrillerů, ale i tak ho můžeme označit za „vlajkovou loď“ Grady v jejich ediční řadě zaměřené na napětí. Ostatně jen ne každému se podaří, aby jeho další titul byl ještě úspěšnější, než ty předchozí (zatím to platí o třetím a vlastně i o čtvrtém románu).

Ani v pátém románu neztrácí sympatický autor dech a opět do něj přináší nějakou tu inovaci. Zatímco v předcházejícím titulu jsme pachatele znali hodně brzy a děj se pak dělil střídavě mezi pohled ze strany Eričina týmu a pohled ze strany pachatele, tady vede souběžně s hlavním dějem retrospektivní linie, kde poznáváme osmnáctiletou Ninu, která se zamiluje do o něco staršího a charismatického, nicméně poměrně problémového Maxe. Čtenář může chvíli hádat, jak dvojice souvisí s vyšetřovaným případem, zdali jde o budoucí oběti nebo o pachatele.

Autor tentokrát nijak výrazněji nerozvíjel osobní životy svých hlavních postav. Snad jen mohu uvést, že Eričin vztah s kolegou Petersonem skomírá, což není zase takové překvapení, protože jde evidentně o autorovu snahu nesklouznout k nějaké „červené knihovně“. Navíc takto zůstává Erika stále volná a pro další děj či romány nijak nezatížená. Zajímavé však je, že se s ní tentokrát vůbec poprvé podíváme na Slovensko, kde ale nebude pronásledovat žádného uprchlého britského zločince, ale zavítá sem za sestrou a její rodinou na svátky.

Chladnokrevně bezesporu zahřeje všechny fanoušky Roberta Bryndzy a Eriky Fosterové. Dostane se jim zajímavý a čtivě napsaný příběh jednoho policejního pátrání, zkombinovaný s příběhem o lidské ovlivnitelnosti a chorobné touze, která vede k téměř naprosté oddanosti. Co se brutality týče, autor malinko přitvrdil už v předcházejícím titulu a tady nijak neslevuje, ale také ani nepřidává. Navíc násilí v jeho románech nejsou jen tak pro efekt.

Věřím, že se mu neméně dobře povede i v dalších titulech. V rodné vlasti autorovi vyšel už šestý příběh s Erikou (Deadly Secrets), který zatím získal od čtenářů na serveru Goodreads nejlepší hodnocení z celé série (4,43 z 5). Máme se tedy na co těšit!

Originální titul: Cold Blood (2017)
Vydáno: Bookouture (2017)
Vydání v České republice: Grada Publishing, a. s. (2018)
Přeložila: Kateřina Elisová (2018)
416 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA