Vánoce v detektivkách 3

Třetí část článku o Vánocích v detektivkách – tentokrát i těch českých a televizních. Nejrpve se ale podivejme na knihy zahraniční prevenience.

Hned dvakrát zasadila do vánočního období své detektivky Deborah Crombie, konkrétně jde o tituly Případ nevěrné manželky a Voda jako kámen, ve které hlavní vyšetřovací dvojka Duncan a Gemma přijíždějí společně s dětmi k Duncanovým rodičům. Strávit klidné Vánoce. Ale je v detektivce něco takového možné, aniž by se neobjevila mrtvola?

Vánoční detektivku ale napsala i Ann Granger. Jde o román Čas pro vraždu ze sérii s Meredith Mitchellovou a Allanem Markybym.
Čas pro vražduSvětlezelené listy byly postříkané bílou barvou a stříbrnými třpytkami. Vyčnívaly z nich hnědofialové bobule připevněné na drátkách – právě o jeden z nich s píchla – a výsledný efekt podtrhoval ptáček nejasného druhu podobný července, ovšem asi tak půvabný jako zdechlá vrána. Stuha uprostřed věnce hlásala: veselé Vánoce.

Ann Graner ostatně přispěla i do povídkové knihy Vražda jako zákusek, která obsahuje příběhy, které se odehrávají na různé svátky, tedy například na svatého Valentýna, v jejím případě je výmluvný už název Figurína Guy-Fawkese. Najdeme tu ovšem i povídku O jedné temné vánoční noci, jejímž autorem je Lawrence Block.
Výloha byla ozdobena umělým sněhem, Santa Klausem s želízky na rukou, několika zbraněmi – hračkami a mnoha vánočními detektivkami. Dole byla ta od Frederika Browna, ve které se vrah převlékl za Santa Klause z obchoďáku. (Před rokem to jeden udělal a někoho na rohu Broadwaye a 37. oddělal a já jsem řekl Haigovi, jak se mi to zdá být chytré. Podíval se na mě, odešel a vrátil se s knížkou. Přečetl jsem si ji … a zjistil jsem, že Brown měl tenhle nápad už před padesáti lety…)
Před tento příběh je řazena povídka Niny Schindlerové Večer o Adventu.

I čeští detektivové ale pátrají o Vánocích.
Takový Vašátko Hany Proškové si vyjede o Vánocích zalyžovat a v celkem dusné atmosféře horské chaty potká malíře Horáce. Více se dozvíte v povídce Zvláštní případ z knihy Měsíc s dýmkou. A jen dodejme, že v rámci české (ale vlastně i světové detektivky) je to příběh poměrně neobvyklý.

Roman Cílek vydal v časopise Safe+ Zabezpečení a kriminalita 4/2008 povídku Umírání s vůní purpury. Popisy muže, který bude brzy propuštěn z vězení nejsou zrovna povzbudivé…
Uvědomoval si, že ti, kteří takto rozhodli, učinili to nejhorší, co se z relativně lepší sorty všech možných řešení, která se nabízela, mohlo stát: pustí ho z vyšetřovací vazby pár hodin před prvními minutami Štědrého dne. Představivost, jíž nedokázal odolat, se před jeho očima rozběhla jako obrázek. Jako kdyby si tu sekvenci pustil na videu. Až ho vyženou za bránu, sedne na autobus, pojede do města, projde se centrem, ze všech stran do něho budou v ulicích plných světel vrážet uspěchanci, kteří si nákup dárků pod stromeček a posledních zbytků všežravého přezásobování nechali na poslední chvíli, z obchodů bude vřískat Tichá noc a Jak si krásné neviňátko a Půjdem spolu do Betléma, přičemž on … nebude ani spěchat, protože nemá kam, ani kupovat dárky, neb nemá komu, a ani si s ostatními nebude prozpěvovat koledy, protože nic z toho, co je jejich očistným obsahem, nesouměří se stavem jeho duše.”

Předváční povídku Vánoční nadílka vydal před časem v časopise Policista Ladislav Beran a i název Vánoční haputtrefa z čísla 12/2008 je výmluvný… Dodejme, že oba případy neřeší současní policisté, ale četnická pátračka.

Z dam bych pak zmínil povídku Zabít dvě mouchy ze sbírky Auto pro sebevrahy Inny Rottové. Hned úplně na úvod si můžeme přečíst následující slova: “Poprvé v životě se Ireně tak báječně vydařily Vánoce. Žádný shon, žádné pečení cukroví, žádné fronty na kapra a usilovné přemýšlení, komu co koupit pod stromeček. Honza všechno zařídil sám.” V době Vánoc se odehrává také autorčina povídka Noc před Štědrým večerm (časopis Jedním dechem 1/2004), který má shodou okolností také hrdinu Honzu – navíc vypravěče. Příliš Štědrý večer (JD 12/2004) Anny Žídkové sice nenabízí popisy pečení cukrovní, zato hned tři mrtvoly a životopis jednoho soudruha profesora k tomu.

A co vánoční téma na televizních obrazovkách?
Poslední díl Třetí vrchol trojúhelníku Hříchů pro pátera Knoxe se odehrává v předvánočním období, do doby Vánoce je zasazen také příběh Stědrý večer pana rady Vacátka, který vznikl samostatně, mimo sérii “Hříšníků”, ale i tady se hlavní role báječně ujal Jaroslav Marvan.
Ze zahraniční seriálů pak můžeme zmínit případ komisaře Mosera Anděl se čtymi tlapkami ze seriálu Komisař Rex (a dokonce jde o epizodu o dvojnásobné stopáži) nebo třeba díl Drak seriálu Specialisté na vraždy. Předvánoční prostředí na německém venkově, řadící zabiják a doktor Domik Born, který od své kolegyně Evy Glaser dostane jako vánoční dárek lamplu ve tvaru prasete.

Na závěr několik dalších knižních detektivních tipů:

  • Ake Edwardson: Vyměněná tvář
  • Mary Higgins Clark: Tichá noc The Last Pre
  • Mary Higgins Clark a Carol Higgins Clark: Únos
  • Patricia Cornwell: Poslední útočiště
  • Patricia Cornwell: Výjimečný trest
  • Ellis Peters: Havran z Předklášteří

 

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.