The Killing IV — Vstání z mrtvých

killing-IIIDvakrát měl být ukončen, dvakrát byl vzkříšen. Nakonec už počtvrté vyrážejí detektivové Sarah Lindenová a Stephen Holder do deštivých ulic Seattlu, aby ve velice zdařilé a působivé řadě seriálu The Killing odhalili v novém případu vraha, který chladnokrevně postřílel rodinu žijící v proskleném domě u jezera. Stopa vede do místní vojenské školy…

Před časem obohatil televizní obrazovky a svět kvalitních detektivek dánský seriál Zločin (Forbrydelsen). Americký remake na sebe nenechal dlouho čekat, a i když většina diváků od předělávek ze Států neočekává nic dobrého, tentokrát byli velmi příjemně překvapeni. Americký bráška s názvem The Killing si vedl téměř stejně dobře jako jeho dánský sourozenec.
Tvůrci The Killing připravili svým fanouškům během seriálu hned několik překvapení. Jedním z nich – které ne každý rozchodil – bylo neodhalení pachatele na konci první řady (článek o první řadě) a navázání rovnou druhou řadou, na jejímž konci se teprve případ vyřešil (připomeňme, že se jedná o seriál, kde jednotlivé díly netvoří uzavřený případ, ale příběh se odvíjí epizodu po epizodě). To podle některých zdrojů ubralo seriálu velkou část diváků. Právě proto se rozhodla americká stanice AMC (má za sebou například veleúspěšné příběhy reklamní agentury ze 60. let, Mad Men), která seriál produkovala, že žádná třetí řada už nebude.
Fanouškové tohoto velice neobyčejného a předlohou i herecky kvalitního seriálu však byli velice zklamaní. Možná proto se nakonec AMC spojila se streamovou službou Netflix a dohodly se na společné produkci třetí řady. Ta podle mého názoru ale už nepřinesla tolik vzrušení jako první dvě série (článek o třetí řadě), nicméně příznivci detektivní dvojice Sarah Lindenová (Mireille Enosová) a Stephen Holder (Joel Kinnaman) mohli být opět nadšeni. AMC však spokojena nebyla (nízká sledovanost) a zlomila nad The Killing hůl definitivně. Vypadalo to, že tentokrát už je se seriálem opravdu konec.
Pak se začaly v médiích střídat různé zvěsti o tom, zdali přece jen další řada bude, či nebude. Naštěstí to Netflix s pokračováním nevzdal a nakonec tato společnost produkovala celou novou sérii sama a seriál tak vlastně pro nás, diváky, ještě jednou znovu zvedla z popela (děkujeme!).

Prvního srpna letošní roku tak mohli zasednout k obrazovkám ti, kdo chtěli vidět, jak se příběh nesourodé dvojice vyšetřovatelů bude odvíjet dál. Čtvrtá série měla tentokrát pouhých šest dílů, které byly navíc odvysílány v jednom sledu.
Připomeňme si, že třetí řada končí zdánlivě bezvýchodnou situací, kdy Lindenová zastřelí, vlastně doslova popraví, vraha klečícího na kolenou. Takové braní spravedlnosti do vlastních rukou by nemělo projít ani policistce, ani jejímu parťákovi Holderovi, který tomu byl svědkem. Nové příběhy tedy začínají víceméně tam, kde předcházející skončily. Detektivové se rozhodnou vše utajit a nastrojit to tak, aby se zdálo, že vrah jednoduše zmizel neznámo kam. Ale každý z detektivů se se svým svědomím vyrovnává po svém.
Myšlenky hlavní dvojice brzy zaměstná brutální vyvraždění jedné bohaté rodiny  otce, matky, jejich dospělé dcery, přičemž střílející vrah neušetří ani nejmladšího potomka, šestiletou dceru. S těžkým postřelením (poraněním hlavy) přežije pouze syn Kyle, který si však z oné noci vůbec nic nepamatuje (nepřipomíná vám to trochu Hypnotizéra?). Kyle je kadetem v chlapecké vojenské škole, kterou přísnou rukou vede plukovnice Margaret Raynová (Joan Allenová). Je opravdu Kyle vrahem nebo mu jen zázračně unikl? Sledujeme malou zrůdu nebo velkou oběť? A bude moci Lindenová s Holderem případ vůbec dořešit? Jak se zdá, jejich kolega Carl Reddick (setkali jsme se s ním už v dřívější sérii) má jisté podezření…

Čtvrtá řada sleduje děj v několika rovinách. Máme tu motiv snahy utajení zločinu dvou vyšetřovatelů, několikanásobnou vraždu (cákance krve v rodinném skleněném domě jako zase vystřižené z Dextera) a v neposlední řadě i motiv nesnadného vyšetřování v cizím prostředí. Tohle fungovalo ohledně indiánské komunity v prvních dvou řadách a funguje to i teď v podobě spolupráce policie a vojenské školy. K tomu ještě můžeme přidat zápletku zabývající se šikanou v internátu nebo problematiku nedořešených rodinných vztahů (Lindenová), která se nevyhne ani Holderovi.
Samozřejmě opět nechybí deštivá atmosféra Seattlu, nesčetné záběry skrz mokrá okna vozidla, zvuky kapek deště dopadajících na okenní parapet či záběry na ponurou krajinu kolem jezer. I vojenská škola je vylíčena jako místo, kde bychom rozhodně nechtěli být. Kanceláře policejní stanice jsou zase strohé, byt Sarah podobně studený a neudržovaný. Zkrátka vše, jak se na temný seriál sluší a patří (poslední epizodu režíroval dokonce Jonathan Demme, který přenesl na pláno Mlčení jehňátek).
Deprese je ve finální řadě vůbec tentokrát poněkud více. Díky tlaku okolností (hrozící prozrazení ze svévolné popravy vraha) se vztahy mezi Holderem a Lindenovou ještě více vyostřují. Sama vyšetřovatelka je dost často zobrazována jako nepříjemná a protivná osoba, která se utrhuje na každého, někdy i ze sebemenšího důvodu. Zkrátka a dobře té beznaděje a skepse už může být někdy dost a Lindenová je občas až na hranici únosnosti. Na druhou stranu, jak by se žilo nám s vědomím, že jsme zabili člověka, byť by si to desetkrát zasloužil?

Ani tentokrát nezklamou herecké výkony, což vždy byla jedna z hlavních devíz tohoto seriálu. Pro novou řadu získali tvůrci významnou a oceňovanou herečku Joan Allenovou, která se například představila v trilogii o Jasonu Bourneovi (Pamela Landyová) nebo coby manželka prezidenta Nixona ve stejnojmenném filmu Olivera Stonea.
Je sympatické, že The Killing vždy nechalo vyniknout méně známé mladé herce. V jedné ze záporných rolí uvidíme také Sterlinga Beaumona, který se zapsal do podvědomí diváků už kdysi v seriálu Ztraceni coby mladý Ben. Řekněte, může to být lepší průprava na záporné role?
Nelze se nezmínit ani o představiteli Kylea, u nás téměř neznámém herci (snad kromě titulu Zombieland) Tyleru Rossovi. Troufám si říci, že právě on má velký podíl na úspěchu čtvrté řady a nelehké úlohy problematického chlapce, černé ovce rodiny, a také oběti, se zhostil velice dobře. Jistě to nebyl po emocionální stránce lehký úkol a on podal opravdu skvělý výkon.
Zajímavé je, že se původně zřejmě uvažovalo o jiném obsazení některých rolí. Podle serveru Edna.cz (http://www.edna.cz/the-killing/novinky/novinky-z-obsazeni/) se např. Rossova postava měla jmenovat jinak a Beaumon měl hrát „citlivého chlapce“, což rozhodně nehrál.

Ohlašovaná poslední řada se podle mého soudu povedla. Byla určitě zajímavější než předcházející série. Zkrácený „vojenský“ sestřih jí velice sedl. Nebyly tu žádné nudné a zdržující odbočky. Se zatajeným dechem lze sledovat linii strachu Lindenové a Holdera z prozrazení, ale i tajemný příběh jedné rodiny, kdy se ukazuje, že vše nebylo takové, jako se to na první pohled zdálo být. A i když můžeme motiv vyvraždění rodiny (třeba ve srovnání s výše zmíněným Hypnotizérem) považovat za neoriginální (ale je stále působivější než smrt nějakého dealera v zapadlé uličce), a i když je to původně remake, jde o jeden z nejlepších seriálu poslední doby. Emoce, napětí, ponurá atmosféra, skvělí herci. To jsou hlavní body, proč se na seriál (pokud je to jen trochu možné) dívat.
A tak za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a atmosférou napětí, strachu a vypjatých emocí, a možná ještě dál, je rybníček Umíráček. V něm se nachází zloduch z minulé série. A vy, milí diváci, uvidíte, zdali tam bude spočívat i nadále nebo ho jednoho dne vyloví…

 

USA 2014
Režie: Nicole Kassell, Lodge Kerrigan, Ed Bianchi, Gregory Middleton, Coky Giedroyc a Jonathan Demme
Hrají: Mireille Enos, Joel Kinnaman, Gregg Henry, Joan Allen, Tyler Ross, Sterling Beaumon, Levi Meaden, Jewel Staire a další.
Délka jedné epizody: 58 minut (celkem 6 dílů)
Mluveno anglicky

Česká stránka seriálu: http://www.edna.cz/the-killing/

Copyright: imdb.com

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA