The Killing III: V dešti opět běhá zabiják

VThe Killing III roce 2011 zazářil na televizním poli americký kriminální seriál The Killing, který byl úspěšným remakem svého dánského předchůdce s názvem Forbydelsen (u nás první sérii vysílala ČT2 pod názvem Zločin, druhou řadu uvede od září). V americké verzi, kterou produkovala stanice AMC, jsme celé dvě série (!) pátrali spolu s policisty Stephenem Holderem a Sarah Lindenovou po vrahovi sedmnáctileté Rosie. Ač se to zdá neuvěřitelné, tvůrcům se pokus s natahování divákovy pozornosti vydařil.
Není tedy divu, že se uvažovalo o další sérii. Jistou dobu se vyskytovaly zprávy o tom, že bylo natáčení zrušeno, nakonec však přeci jen na třetí sérii došlo (první díl nové řady byl vysílán 2. června 2013). Hlavní dějová linie se opřela o zápletku, která byla jen letmo nastíněna v prvních dvou řadách a týkala se dětské kresby dítěte, které bylo nějakou dobu zavřeno v bytě se svou zavražděnou maminkou (docela by mě zajímalo, zda se už tehdy tvůrci tvořili „oslí můstek“ nebo se jim pak prostě jen zápletka hodila do krámu)…

Druhou řadu původní dánské verze vysílá ČT2 od čtvrtka 5. září 2013.
První epizoda bude uvedena ve čtvrtek ve 23.10 a v repríze v noci z pátku na sobotu v 01.20
.

Když se tedy Sarah Lindenová zabývá onou kresbou, dovede ji to až na břeh ponurého jezera (jak jinak, sluníčko v tomhle seriálu opravdu téměř nesvítí), kde objeví mrtvoly mladých dívek efektně zabalené do červených pytlů. Pátrání se rozjíždí na plné obrátky. Brzy se ukazuje, že vraždy dívek nesou podobné prvky jako vražda Trishi Sewardové (oné matky dítěte), která se udála před několika lety. Za tuto vraždu zatkla Lindenová jejího manžela Raye a ten teď čeká ve věznici na popravu. Je tedy nevinný? Vraždy přibývají a obětmi jsou hlavně mladé dívky z ulice, narkomanky, prostitutky. Vidíme je nasednout do auta k tajemnému zákazníkovi, ale pak už je živé nikdo nikdy nespatří…

Třetí série mě bohužel tolik nevtáhla do děje jako vyšetřování smrti Rosie Larsenové v prvních dvou řadách, ale i tak jsem se k seriálu rád vracel právě kvůli té nádherně ponuré a deštivé atmosféře. Přece jen má něco do sebe všude v bytě zhasnout, zalézt si do postele s notebookem a nechat se přenést do deštivého Seattlu.
Počáteční netečnost se změnila až někdy kolem osmé epizody, kdy začaly přibývat silnější emotivní scény (ostatně o emoce nikdy nebyla v The Killing nouze), ať už to byla zápletka kolem pastora Mikea, jednoho z podezřelých, Holderův zármutek nad smrtí jedné z hlavních postav nebo samotné scény před blížící se popravou, ze kterých opravdu mrazilo.

Podobně jako v předchozích dvou sériích se mohli tvůrci spolehnout na výborné herecké výkony. Skvělou práci opět odváděla dvojice hlavních představitelů Joel Kinnaman a Mireille Enosová (Lovci mafie), skvěle jim sekundovali nové posily v podobě známějších tváří — Elias Koteas (Crash, Zodiac) jako Sářin nadřízený Skinner (zřejmě oblíbené jméno pro šéfy — vzpomínáte na Akta X?) a Gregg Henry (Odplata) coby Carl Reddick, dočasný nový parťák Holdera. Samostatnou kapitolou je Peter Sarsgaard (Jak nezískat Pulitzera, Kluci nepláčou) v roli odsouzence Raye Sewarda. Od počátečního drsňáka a veskrze nesympatické postavy se mění až v rozklepanou trosku čekající na popravu, která dokáže vzbudit lítost nejen u Lindenové, ale i u vykonavatele popravy, leckteré diváky nevyjímaje. Pokud seriál uvidíte, nemusíte třeba se mnou souhlasit, ale co je beze sporu, to je Sarsgaardův nelehký part a o to více skvěle odvedený herecký výkon. V souvislosti s vývojem jeho role mohu jen podotknout, že tvůrci opět zabodovali a dokázali, že nás stále dokáží překvapovat.

Pokud jde o samotný konec, musím připustit, že není tak překvapivý, jako rozuzlení prvních dvou řad. Vraha v diskusích správně otipovalo celkem dost lidí, ale také se jich hodně shodlo na tom, že jim to na zážitku ze sledování neubralo. U tohoto seriálu je běžné, že se vám podezřelí v duchu sešikují do řady a tvůrci vám je postupně podsouvají jednoho po druhém jako horkého kandidáta. Otázkou pak spíš zůstává, kdo a proč vraždil.
Jestli bude následovat i čtvrtá série, je otázkou. Dánský předobraz už má na světě také zatím tři série, ale tam se v pokračování se svým americkým následovníkem dějově rozchází. Podle serveru edna.cz nebyla sledovanost třetí řady The Killing na AMC příliš vysoká — ani jednou pořad nepřekročil 2 miliony diváků a průměrný rating byl údajně 0,4 %. Právě tato data rozhodují o tom, zdali se se svými hrdiny ještě potkáme nebo ne. Já doufám, že ano.

USA 2013
Režie: Nicole Kassell, Lodge Kerrigan, Keith Gordon, Daniel Attias, Phil Abraham, Ed Bianchi Hrají: Mireille Enos, Joel Kinnaman, Elias Koteas, Hugh Dillon, Amy Seimetz, Bex Taylor-Klaus, Julia Sarah Stone, Max Fowler, Peter Sarsgaard, Gregg Henry, Ryan Robbins, Aaron Douglas a další.
Délka: 45 minut (1 epizoda, celkem 12 epizod)
Mluveno: anglicky
Česká stránka seriálu:
http://www.edna.cz/the-killing/
Oficiální stránka seriálu: http://www.amctv.com/shows/the-killing

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA