Krvavá Mary (Alexander Stainforth)

Alexander Stainforth Krvavá MaryKrvavá Mary je chytře promyšlený thriller s hororovými prvky. Alexander Stainforth (vlastním jménem David Kaps) vám připravil tolik překvapení a nečekaných zvratů, že knihu zaručeně zhltnete na jedno posezení. Novinka českého autora se v září objevila na pultech knihkupectví a vydalo ji nakladatelství Čas.

Obálka i anotace evokují horor, ale skutečnost je jiná. Nic proti hororům, ale vadí mi na nich bezdůvodné vraždění a otevřené konce. Ne že by tady neumírali lidé, ale věřte mi, že vrah postupuje podle plánu, který je sice chladnokrevný a brutální, ale zároveň i logický. Na konci se dočkáte šokující pointy, ale zároveň i jednoznačného vysvětlení. Poslední kapitola celou knihu uzavře tak, že kdyby chtěl autor na Krvavou Mary navázat, musel by vyprávět úplně jiný příběh.
Krvavá Mary je tedy thriller a všechno, co souvisí s přízrakem Krvavé Mary, je tady jako bonus. Pokud máte obavy, že vás čeká americký horor plný trapných klišé, pak nemusíte mít žádné obavy. Ano, jsou tady strašidelné scény a vy se nejspíš budete bát, ale příběh má hlavu a patu. S hororovými klišé si autor pohrál a pěkně se na nich vyřádil. V textu to funguje přibližně takto: Začtete se do nějaké epizody a po několika větách si řeknete, že tohle jste už někde četli (nebo viděli). Pokračujete dál a po několika dalších větách si pohrdlivě pomyslíte, že dál už byste to mohli vyprávět klidně sami.
JENOMŽE pak si uvědomíte, že je to celé špatně. Takhle to přece nemělo být? A vy se cítíte podobně, jako kdybyste četli Červenou Karkulku a najednou zjistili, že ono nevinné děvče v červeném je masový vrah. Stainforth si s vámi pohrává jako kočka s myší a vy do poslední chvíle netušíte, kdo je klaďas a kdo záporák.
Příběh vás vtáhne do děje už během první kapitoly, ve které maskovaný vrah zavraždí dvě ženy. Jednu ubodá a druhou doslova zmasakruje. Ve druhé kapitole se seznámíte s hlavní hrdinkou Nancy, která (na první pohled tendenčně) vyvolá přízrak Krvavé Mary. K tomu jí stačí svíčka, zrcadlo a infantilní formulka. Krvavá Mary se zjeví v zrcadle a potom začne řádit. Nancy se bojí o svůj život, protože její kamarádky, které se zúčastnily vyvolávání Mary, postupně umírají. Mrtvol a vražd je tady spousta a autor není nijak útlocitný, takže vám je naservíruje se všemi nechutnými detaily.
Jeho styl je slovy literárních kritiků kulometný. Žádné zdržování, žádné zbytečnosti, prostě rovnou k věci. Kniha připomíná scénář a autor vám nedopřeje ani jednu stránku, u které byste se mohli v klidu nadechnout.

Je to příběh, který ocení milovníci thrillerů i hororů. Troufám si říct, že se bude líbit i těm, kteří mají rádi klasické detektivky. Pokoušela jsem se uhádnout, kdo je vrah a proč vraždí, ale přiznám se, že jsem byla dokonale mimo. Teoreticky by se něco vyřešit dalo, ale jak říkám: teoreticky.
Krvavá Mary je hodně originální knížka, která má navíc schopnost vzbudit ve vás emoce. Já měla vždy za to, že mě strašidelný příběh nemůže dojmout, ale pak jsem narazila na scénu, která mi vehnala slzy do očí. Mezi autory thrillerů mám své dva oblíbence: Jamese Pattersona a Tess Gerritsenovou. Zdá se, že k nim přibude i Alexander Stainforth.

Vydalo nakladatelství Čas, Řitka 2013
164 stran
www.stainforth.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

1 komentář u „Krvavá Mary (Alexander Stainforth)

    Lili

    (23.4.2014 - 09:50)

    Takové knížky se mi líbí, Ty které si pohrávají s lidským mozkem až do úplného konce. Jistě si jí co nejdřív přečtu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA