Filmová podoba románu Staré Dluhy je zdařilou ukázkou toho, jak se věrně držet předlohy a vytáhnout z ní to podstatné

Nedávno na našem webu vyšla recenze románu Staré dluhy od australského spisovatele Petera Templea. Jeho romány s Jackem Irishem byly převedeny na televizní obrazovky v podobě tří filmů a seriálu. Podívejme se teď na jejich realizaci a zároveň podrobněji na první z filmů.

Peter Temple se sice v Austrálii nenarodil a dlouhou dobu v ní ani nežil, nicméně jeho romány s bývalým právníkem a pozdějším vymahačem pohledávek Jackem Irishem perfektně odrážejí australské předměstí Melbourne devadesátých let. Temple stihl napsal čtyři romány s touto postavu, ale poté mu bohužel pomyslné pero z ruky vyrazila zákeřná rakovina. Držitel řady ocenění a jeden z nejuznávanějších australských autorů krimi žánru už více napsat nestihl. Zemřel v jednasedmdesáti letech.

Když v roce 1995 Temple skončil s kariérou učitele, stal se editorem na volné noze a spisovatelem na plný úvazek. Postupně napsal s Jackem Irishem romány Bad Debts (Staré dluhy), Black Tide (Temný příliv, české vydání vyjde v červnu letošního roku), Dead Point a White Dog.

V roce 2012 natočila australská ABC Television ve spolupráci s německou ZDF první dva celovečerní filmy na motivy Templeových románů Staré dluhy a Temný příliv. O dva roky později byl natočen třetí snímek, podle románu Dead Point. Všechny tři celovečerní filmy režíroval Jeffrey Walker, který začínal jako dětský herec a je podepsán jako režisér pod několika australskými „soap operami“.

První snímek Staré dluhy viděl necelý milión diváků a v době odvysílání šlo o šestý nejsledovanější pořad týdne. Druhý film, Temný příliv, vidělo zhruba o sto tisíc diváků méně a zabral až třinácté místo v týdenní sledovanosti. Poslední film, Dead Point, vidělo necelých osm set tisíc diváků, což znamenalo jedenácté místo ve sledovanosti.

Kromě tří celovečerních filmů vznikl televizní seriál o dvou řadách, z nichž každá měla šest epizod, které byly režírované různými režiséry. Dějové linie jednotlivých epizod se však od knižních předloh liší. Prvních řada seriálu byla odvysílána od února do března 2016. Druhou sérii mohli diváci shlédnout až o více jak dva roky později, od července do srpna 2018. Tato série byla věnována Peteru Templeovi, který v březnu onoho roku zemřel. Na rok 2021 je ohlášena třetí řada seriálu. U nás zatím bohužel nebyl uveden žádný z výše zmíněných filmů, ani seriál.

Jak ve filmech, tak v seriálu ztvárnil Jack Irishe australský herec Guy Pearce. V době natočení prvního filmu mu bylo pětačtyřicet let. Herec je znám z řady snímků, mimo jiné Dobrodružství Priscilly, královny pouště nebo L. A. – Přísně tajné. Řada scén se natáčela na autentickém melbournském předměstí Fitzroy, kam i Temple umístil své romány.

Snímek Staré dluhy, adaptace prvního titulu série, je podle mého názoru až skoro učebnicovým příkladem toho, jak se má ke zfilmování románu přistupovat. Celkem věrně se drží předlohy, zachovává většinu postav a dokonce více rozehrává úvod, který je v knize zmíněn jen v několika větách. V pouhých devadesáti minutách zachycuje z knihy to nejpodstatnější a dokonce neopomíná ani vedlejší motivy (sázení na koně, práce v truhlárně). Na rozdíl od předlohy tak příběh vyznívá mnohem srozumitelněji, bez zbytečných odboček a brodění se ve spletitých vazbách mezi developery, politiky a mafiány.

Podobně jako kniha zachovává i film „feeling“ osamělého a ošuntělého soukromého detektiva, který měl kdysi se životem jiné plány, než mu do nich osud krutě zasáhl. Jen připomenu, že Jack byl původně obhájce a poté, co mu jeden z klientů zastřelil manželku (usoudil, že mu Jack málo pomohl), se dal na pití a s právnickou praxí byl konec. To bylo před deseti lety a dnes se Jack živí vymáháním pohledávek a vyhledáváním svědků. Příležitostně si vydělává sázením na koně, když se spolu s dalšími kamarády snaží ovlivnit (legálně) sázkové kurzy.

Snímek začíná (včetně titulků) ve stylu drsné školy, zazní výborně vybraná skladba Red Right Hand od australského zpěváka Nicka Cavea, která zazněla i ve filmu Vřískot a určitě i v řadě dalších filmů. Ztvárnění Jacka Gyuem Pearcem byla dobrá volba. I když jsem si při čtení knihy představoval Jacka o něco staršího, Pearce dává své postavě patřičnou dávku melancholie, cynismu, ale i lidskosti, přesně jako v knize. V souladu s celkovým vyzněním předlohy žije filmový hrdina ve starém domě, který má ovšem stylově a útulně zařízený, chodí zarostlý a oblíká se zcela obyčejně, až bezvýrazně.

Co se týče ostatních postav, tak i jejich představitelé byli vybráni dobře a víceméně odpovídají knižní předloze (nějaké odchylky bychom samozřejmě našli, ale to jsou jen detaily). Jackovu pozdější přítelkyni Lindu, která se mu stane také spojencem, si zahrála atraktivní divadelní a filmová herečka Marta Dusseldorp, v jedné z dalších rolí se představí německý herec a režisér Vadim Glowna, jako Jackův přítel a mentor v truhlárně.

Staré dluhy jsou televizním snímkem, který bude jistě zajímavý pro fanoušky Templeových románů. Jsem však toho názoru, že i diváky, co se s knižní předlohou nesetkali, nijak neurazí. Minimálně shlédnou standardní kriminálku o jednom životem poznamenaném chlapíkovi, který se nevzdává a čelí zkorumpovaným „hlavounům“, kteří se neštítí ničeho, aby zakryli dávné machinace a dokonce i vraždu. Přidanou hodnotou je pak nejen celkové ladění snímku, ale i pro nás neotřelá atmosféra melbournského předměstí devadesátých let, kdy stále ještě velkou úlohu hrály vzkazy na záznamnících a mobily měli jen ti, co si – slovy jedné z postav – potřebovali hrát na pana ředitele…

Jack Irish: Bad Debts
Austrálie, 2012
Režie: Jeffrey Walker
Hrají:  Guy Pearce, Marta Dusseldorp, Aaron Pedersen, Vadim Glowna, Colin Friels, Steve Bisley, Emma Booth, Rhys Muldoon, Heather Mitchel  a další.
Délka: 90 minut
Mluveno anglicky

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA