The Killing: Zabíjení v dešti

The KillingChtěl bych napsat o jednom seriálu, který u mě v posledních několika týdnech velmi boduje, a který má slušné ohlasy nejen u kritiků, ale hlavně u diváků, i když si ho naše televize zatím nevšimly. Tedy, ne tak docela. Seriál The Killing je americký remake dánského seriálu Forbrydelsen, který uvádí ČT 2 pod názvem Zločin. Neškodí krátké seznámení, kdo jsou hlavními aktéry americké verze a o co tam jde.

Hrdinkou seriálu je policejní vyšetřovatelka Sarah Lindenová, drobná rusovláska, která svou práci vykonává s jistou zarputilostí. Z rozvedeného manželství má syna Jacka, který trpí tím, že ho máma kvůli své práci často zanedbává. Snaží se tak ze všech sil být problémovým dítětem. Parťákem Sarah je bohémský chlapík jménem Stephen Holder. Bývalý člen protidrogové jednotky má původně nastoupit na místo po Sarah, která se chce z věčně deštivého a studeného Seattlu přestěhovat za přítelem do Kalifornie. O Jacka se většinou stará Regi, která je… vlastně i to se dozvíme až po několika epizodách — vůbec totiž zpočátku nevíme, zdali je to máma Sarah, starší sestra, přítelkyně… Vůbec všechny postavy se jako ve správném příběhu postupně vyvíjejí, nikdo není tím, čím se zdál být na začátku. Postavy nejsou hned od prvního dílu rozděleny na černé a bílé, na zlé a špatné. Stále diváka překvapují.

The KillingZápletka začíná zmizením sedmnáctileté studentky Rosie Larsenové. Na víkend měla být u kamarádky, ale u té nebyla a po víkendu se už domů nevrátila. Zoufalí rodiče se obracejí na policii. Dívka je brzy nalezená mrtvá, svázaná v kufru auta, potopeného v jezeře. Je jisté, že v okamžiku, kdy se auto potápělo do vody, ještě žila…
Vyšetřování se rozbíhá a okolnosti ukazují tu na jednoho, tu na jiného podezřelého. Jedním z prvních je Rosiin spolužák — zjistilo se, že s ním Rosie navštěvovala tajnou sklepní místnost ve škole, kde se děly velmi odvázané mejdany. Další stopa vede k místnímu radnímu Darrenovi Richmondovi — dívka byla totiž nalezená v autě, které patřilo jeho volebnímu štábu. Mohl by to být motiv? Ohrožovala nějak dívka nového kandidáta na starostu? Pak je tu ještě Rosiin otec — bývalý výběrčí polské (!) mafie — že by pomsta? Jenže v The Killing si na odhalení musíme počkat.

První, dvacetidílnou sérii původní dánské verze z roku 2007 aktuálně vysílá ČT2. Sledovat ji můžete každou neděli večer nebo v noci z neděle na pondělí a v noci ze středy na čtvrtek. V letech 2009 a 2012 vznikly další řady vždy o deseti dílech.
Americký remake má zatím dvě třináctidílné řady a premiéra třetí série je v USA naplánována na květen 2013.

Většina televizních krimi seriálů je složena z uzavřených epizod. Na začátku epizody je zločin, na konci dopadení. Někdy je příběh rozdělen do dvou epizod, většinou tak končí jedna série nebo naopak začíná, někdy delší příběh tvoří pilotní díl, který je oproti ostatním epizodám delší. Zde však celých třináct dílů budeme pouze objevovat nová fakta, pátrat s policisty a ptát se „Kdo zabil Rosie? A proč?“. Ano, může se to zdát na dlouhé. Přesto to tvůrci (a televize AMC) riskli a vsadili na pomalým tempem se odvíjející (a často ponurý) děj. Umístili ho do města, kde neustále prší nebo je alespoň zataženo (trochu to připomíná atmosféru filmu Sedm). Ale risk vyšel. Na konci každé epizody následuje dramatickou hudbou podbarvený oslí můstek, který diváka „přisaje“ hned k dalšímu dílu. Nepřijdeme ani o velmi překvapivé finále, které však může někoho rozladit. Pokud nebudu chtít nic prozradit, mohu snad jen naznačit, že nepůjde o oslí můstek, ale přímo o MOST do další řady.
Co se týče hereckých výkonů, tvůrci angažovali vesměs neznámé tváře. V roli Sarah se představí sympatická Mireille Enos, která se mj. objevila po boku Joshe Brolina v novém filmu Gangster Squad: Lovci mafie (najdete v našich recenzích). Stephena Holdera, napůl vegetariána, co jí hamburgery se slaninou („protože jsou tam rajčata a okurka“) ztvárnil dánský herec Joel Kinnaman a myslím, že je příjemným překvapením. V dalších rolích se představí Billy Campbell jako radní — je to typický hezoun a představitel všech ctností. Tedy alespoň na první pohled. V roli Rosiina otce Stana se uvedl herec Brent Sexton. Pak tu máme „přeběhlíky“ z různých seriálů — jeho ženu Mitch představuje Michelle Forbes, která pro sebe téměř „ukradla“ celou jednu sérii v Pravé krvi (True Blood) a Eric Ladin v roli radního „podržtašky“, který se objevoval v hojně oceňovaném seriálovém hitu Mad Men (rovněž produkce AMC).

Co je ale hlavní devízou seriálu, to je věčně zamračené a tajemné město, houstnoucí atmosféra a často překvapivá dávka hlubokých emocí. Především Michelle Forbes určitě překvapila ty, co jí znají pouze coby tu „sexy černovlásku“, případně tu „protivnou z True Blood“. Zde si myslím, že při ztvárnění zoufalé matky si sáhla hluboko do svého hereckého rejstříku. Zajímavý výkon podal i Brendan Sexton III, coby Stanův věrný přítel a kolega s podivným jménem Belko. Právě na konci první řady a na začátku druhé má několik momentů, svědčících o talentovaném herci. Mohu zmínit i zápletku kolem falešného obvinění Rosiina učitele (ten smutek v jeho očích, když se s ním žáci nechtějí bavit a postupně mu odejdou ze třídy, je také velice působivý). Nebo bych mohl zmínit hořké zklamání Holdera v začátku druhé řady, když zjistí, že… Ale to už bych moc předbíhal.

Neznám původní verzi, ale myslím, že se remake povedl. O něčem svědčí i to, že v prestižní Česko-Slovenské filmové databázi (csfd.cz) zabral 171. příčku nejoblíbenějších seriálů, s celkovým hodnocením 84 % (jen pro zajímavost — originál má jen o procento lepší hodnocení). Pod některými díly je coby režisérka rovněž podepsána Agnieszka Holland, uznávaná světová režisérka, polská rodačka, která studovala v Praze FAMU a která u nás nedávno režírovala třídílné drama Hořící keř (vysílalo HBO). V The Killing bychom sice našli pár věcí, bez kterých by se dalo obejít (např. otravná zápletka kolem syna Jacka nebo politická linie), ale to nic nemění na tom, že jde opravdu o příjemné překvapení.

USA 2011
Režie: Daniel Attias, Ed Bianchi, Agnieszka Holland, Gwyneth Horder-Payton, Patty Jenkins, Brad Anderson
Hrají: Michelle Forbes, Liam James, Billy Campbell, Patrick Gilmore, Brent Sexton, Annie Corley, Chad Willett, Joel Kinnaman, Jamie Anne Allman, Mireille Enos, Brendan Sexton, Kristin Lehman, Gary Chalk, Callum Keith Rennie, Ashley Johnson, Lee Garlington, Barclay Hope, Claudia Ferri, Katie Findlay, Kacey Rohl, Brandon Jay McLaren a další.
Délka: 45 minut (1 epizoda, celkem 2 kompletní řády po 13 epizodách)
Mluveno: anglicky

Česká stránka seriálu: www.edna.cz/the-killing/
Oficiální anglická stránka seriálu: www.amctv.com/shows/the-killing

Foto © AMC / Frank Ockenfels

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA