Také televize Nova nezůstala pozadu a začala vysílat krimi seriál podle zahraničního vzoru. Specialisté se poprvé představili 16. ledna

Příval seriálů, které našly svou předlohu v zahraničí, neutuchá. V pondělí večer přichází na televizní obrazovky čtveřice vyšetřovatelů v moderním osmidílném krimi seriálu podle německé předlohy.

Foto: TV Nova

Loňský podzim nasadily české televizní stanice několik nových detektivních seriálů, nová várka pak přišla se začátkem letošního roku. Co se týče původnosti námětu, byly tu ryze české scénáristické počiny, jako třeba Mordparta na Primě, pak tu byly seriály, které přiznávaly inspiraci zahraničními vzory (Rapl), a nakonec seriály, které byly natočeny přímo podle konkrétní zahraniční předlohy. Poměrně nedávno jsme psali o Poldovi s Davidem Matáskem v titulní roli, jehož předlouhou se stal německý seriál Poslední polda (Der Letzte Bulle). Tuto sérii rovněž odvysílala televize Prima. Česká televize nelenila a v prvních dnech roku 2017 začala vysílat českou verzi britského Life on Mars. Zajímavý kriminální seriál z totalitní doby, který v sobě nese prvky tajemna, dostal český název Svět pod hlavou.

Není tedy divu, že ani televize Nova nezůstala pozadu a o dva týdny později začala vysílat nový seriál s názvem Specialisté. Pokud jste sledovali první epizodu „Útěk podle jízdního řádu“ s námětem únosu tramvaje (no jo, zmocnit se letadla nebo autobusu už je zřejmě ohrané), možná jste si říkali, že Vám to připomíná německé kriminálky, které chrlí naši západní sousedé jednu za druhou. A měli jste pravdu – Specialisté jsou natočeny na motivy německé série SOKO Leipzig. Nevím zcela přesně, odkud scénáristé tuzemské verze čerpali námět útěku bankovních lupičů (jednoho z nich si zahrál oblíbený herec Leoš Noha – Okresní přebor, Helena) v tramvaji. Nicméně pominu-li klasicky nažehlené a samozřejmě sympatické hlavní postavy, byla to epizoda, která se celkem dobře sledovala a pokud se člověk trochu snažil a hledal, našel tam i špetku napětí. Bohužel ho zkazil celkem nepřekvapivý a tuctový konec, ale i tak se dá mluvit o příjemném ozvláštnění.

Podle televize Nova by měl jejich nový seriál navazovat na předchozí tituly Kriminálka Anděl a Policie Modrava (točí se druhá řada). Hlavní postavy tvoří čtveřice kriminalistů v podání Davida Prachaře (hlavní vyšetřovatel Pavel Vondráček), Zuzany Kajnarové (komisařka Zuzana Májová), Jakuba Štáfka (komisař Lukáš Panenka) a Marek Adamczyk (komisař Jan Lorenc). Oficiální stránky typicky „nováckým“ bombastickým způsobem slibují, že se tento tým vyšetřovatelů bude v každém díle plném akčních scén potýkat s nejrůznějšími kriminálními případy, ale i radostmi a strastmi soukromého života (ach jo, tohle zatím v tomto žánru nedopadlo nikdy moc dobře).

Námětem druhého dílu se stalo pátrání po sériovém vrahovi pražských taxikářů. Tady se nabízí inspirace případem skutečných vražd tří taxikářů v Praze v roce 2014. Kauza se o dva roky později stala námětem filmu Taxi 121. Druhá epizoda však jde přeci jen trochu jinou cestou, navíc vraždy taxíkářů se staly námětem epizod ve více seriálech. Nicméně když se podíváte na upoutávku dalšího dílu konkurenčního seriálu Temný kraj (Prima), je jasné, že půjde o vraždy starých manželů a dalších lidí, přičemž u některých se dokonce nezdálo, že by mohlo jít o násilná úmrtí a že by zatím mohl stát stejný pachatel. Že by inspirace nechvalně proslulými vraždícími manželi Stodolovými? Ostatně i první epizoda má podle televize Prima základ ve skutečném sériovém vrahovi Svatoslavu Štěpánkovi, který ve třicátých letech minulého století zabíjel ženy z nenávisti a byl maminčiným oblíbencem.

Zdá se, že recept pro naše scénáristy detektivních seriálů je jednoduchý. Vezměte některý z nesčetného množství zahraničních vzorů, přidejte do něj mediálně známé kauzy z posledních let, angažujte herce, které vidíte na televizních obrazovkách dnes a denně a vše zamíchejte. Samozřejmě nezapomeňte okořenit „policajtským troubou“, bez kterého se dnes žádný krimi seriál neobejde. Pokud by nemohli pánové Vladyka nebo Jeřábek, pan Zima je v této roli ještě neokoukaný. Že to musí být vše zabaleno do úvodní titulkové sekvence á la Temný případ, je snad jasné.

Moderní akční krimi, mysteriózní retro i sériové vraždy ve venkovském kraji. To jsou seriály SpecialistéSvět pod hlavou a Temný kraj, které bojují o diváckou přízeň. Každý z nich je poněkud odlišného žánru. Uvidíme, jak si nový krimi seriál z produkce Novy povede. Po jeho odvysílání přineseme aktuální článek.

Česko 2017
Režie: Peter Bebjak, Peter Magát, Lukáš Hanulák, Dan Wlodarczyk
Hrají: David Prachař, Zuzana Kajnarová, Jakub Štáfek, Marek Adamczyk, Jan Vlasák, Leoš Noha, Lenka Termerová, Veronika Kubařová, Milan Mikulčík, Tomáš Dastlík, Jiří Maria Sieber, David Puk, Eva Hráská-Blahýnková, Teodor Suchánek, Jan Hájek, Magdalena Zimová, David Trsek, Jiří Štrébl, Marek Dobeš, Jan Maléř, Tereza Hofová, Jan Plouhar a další.

Délka: 45 minut (8 epizod)
Mluveno: česky

Oficiální stránka seriálu: http://tv.nova.cz/rubrika/specialiste

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.