Podzimní souboj čtyř českých detektivních seriálů skončil. Jak si jednotlivé tituly vedly v hodnocení a ve sledovanosti?

Naše nejsilnější televizní stanice už celkem pravidelně nasazují do podzimního vysílacího schématu nové detektivní seriály nebo jejich pokračování. Tentokrát se diváci dočkali ve třech případech uvedení dalších sérií a v jednom případě nového seriálu.

Podobně jako v dřívějších článcích týkající se českých detektivních seriálů jsem i tentokrát vycházel ohledně sledovanosti (věková skupina diváků starších 15 let) ze serveru mediaguru.cz a hodnocení jsem bral (v době psaní tohoto článku) z Česko-Slovenské filmové databáze (csfd.cz). Je mi samozřejmě jasné, že leckdo může mít k tamějšímu hodnocení výhrady, nicméně je to asi nejkomplexnější web s nejvyšším počtem hodnotících. Navíc se tento článek nesnaží dělat na základě hodnocení nějaké zásadní verdikty, spíše má posloužit pro zajímavost.

Z čeho tedy mohli diváci na počátku nového školního roku vybírat? V pondělí večer nasadila TV Nova čtvrtou řadu seriálu Specialisté. Parta pražských kriminalistů měla v tyto večery konkurenci v šestidílném seriálu Sever (Česká televize), což byl jediný nováček mezi seriály. V sobotu večer čekala milovníky detektivního žánru druhá řada Temného kraje. Celkem sedm příběhů rozdělených do čtrnácti epizod odvysílala televize Prima. Nova pak ještě poslední den v týdnu zařadila do vysílání třetí řadu Policie Modrava, která divákům nabídla osm nových dílů.

Podzimní seriály - grafy hodnocení a sledovanosti
Podzimní seriály – grafy hodnocení a sledovanosti

Divácké hodnocení

Co se týče hodnocení, nejlépe dopadl seriál Sever s celkovým hodnocením 65 %. Hodnocení přitom původně začalo na 54 %. Jakmile se ovšem tvůrci pořádně chopili hlavní dějové linie (natočené podle skutečné události) a přestali ztrácet čas s víceméně banálními epizodními zápletkami, šlo hodnocení razantně nahoru. V páté epizodě dokonce přesáhlo 80 %. Vypadalo to na podobný průběh i ve sledovanosti, ale ta šla po čtvrtém dílu překvapivě dolů. Otevřený konec se pak také možná odrazil na hodnocení, jelikož poslední epizoda spadla na 67 %.

Slušným hodnocením a druhým místem se může pochlubit Policie Modrava III (60 %). Začala na 67 % a byla také seriálem, který měl nejmenší výkyvy v hodnocení – křivka grafu se spíš blíží přímce.

Policie Modrava. Foto: TV Nova

Třetí místo obsadili Specialisté IV s hodnocením 48 %. Výměna Davida Prachaře za Martina Dejdara v roli šéfa specialistů a oblíbeného Jana Zadražila za méně známého Jiřího Hánu na pozici jednoho z vyšetřovatelů se nejspíš negativně odrazila v hodnocení. To sice začalo na 68 %, ale pak šlo s každou další epizodou dolů. Jistý obrat nastal až po sedmé epizodě čtvrté řady, kdy šlo hodnocení opět nahoru, ale na nějaký lepší výsledek to nestačilo.

Na čtvrtém místě se za Specialisty velmi těsně umístil Temný kraj II (47 %). Hodnocení začalo na 58 %, pak křivka oscilovala mezi 50 a 60 % a z těchto mantinelů vybočila až ke konci, kdy klesala k nevalným 41 % v poslední epizodě. Diváci v komentářích seriálu právem vyčítali nevěrohodnost postav a krimi zápletek (byť vycházely ze skutečných příběhů českých i zahraničních sériových vrahů) a zbytečné „vaty“ kolem. Ta akorát prodlužovala už tak dlouhou stopáž každého dílu a rozdělení případu do dvou epizod s týdenním odstupem nepomohlo ani hodnocení, ani sledovanosti.

Sledovanost

Jasným vítězem v této kategorii je Policie Modrava III s průměrnou sledovaností 1,9 miliónu diváků, přičemž šestá epizoda pokořila hranici dvou miliónů a pak sledovanost ještě dále stoupala. Sice šlo o jasného vítěze ve sledovanosti, ale bylo to možná také dáno tím, že na rozdíl od dalších seriálů neměla Modrava konkurenci v osvědčených rodinných seriálech a reality show, ale „jen“ v českých a v některých případech už poněkolikáté reprízovaných filmech.

Druhé místo patří Specialistům s celkovým průměrem 1,2 mil. diváků. Zajímavé je, že i přes nevalné hodnocení šla sledovanost naopak s každou odvysílanou epizodou nahoru, i to dokonce i přes stále se zlepšující hodnocení konkurenčního Severu.

Sever. Foto: Česká televize

Tomu patří třetí místo. Seriál Sever dosáhl průměrné sledovanosti 771 tisíc diváků a sledovanost šla na rozdíl od hodnocení víceméně pořád dolů. Možná to bylo dáno tím, že to zkrátka nebyl seriál pro každého, ale zjevně si své diváky – kterým nevadilo realističtější a méně „happyendovské“ vyznění – našel. Severu konkurovaly Specialisté na Nově. Oba seriály pak ještě musely svést souboj o diváka s Modrým kódem na Primě.

Poslední místo patří Temnému kraji II, který je ovšem s průměrnou sledovaností 726 tisíc diváků jen o malinko „horší“ než Sever. První epizoda druhé řady sice sahala na hranici sledovanosti jednoho miliónu (991 tisíc), ale tady za tím byla nejspíš jen divácká zvědavost. Sledovanost pak šla pozvolna dolů, a nakonec se držela nad 600 tisíci. Seriál měl konkurenci v taneční soutěži Stardance na České televizi a v imitační show Tvoje tvář má známý hlas na Nově. Ta však nijak výrazně Temný kraj II nepřevyšovala – lépe si vedla jen v kategorii mladších diváků.

Závěr

Podzimní televizní souboj nepřinesl žádné větší překvapení, a to ani v hodnocení, ani ve sledovanosti. Jedinou světlejší výjimkou by mohl být Sever. Kromě něj se diváci ve třech případech dočkali „pouze“ nových dílů dříve odvysílaných seriálů. Sledovanost, která byla většinou příznivější než hodnocení, ukazuje, že diváci jsou stále lační krimi seriálů. Jsou na své televizní hrdiny zvyklí a usedají večer k televizním obrazovkám, aby si odpočinuli od starostí všedního dne. Leckdy jim zřejmě stačí sledovat, jak se něco vyšetřuje (Specialisté), případně slyší na atmosféru a exteriéry seriálu (Policie Modrava, Temný kraj). Faktem je, že žánrově šlo o celkem pestrou nabídku – příběhy s nádechem mystiky (Temný kraj), téměř idylické příběhy ze Šumavy (Policie Modrava), moderní krimi z metropole (Specialisté) nebo poněkud zneklidňující seriál na základě skutečné události (Sever). Buďme rádi i za tuto nabídku a doufejme, že další várka krimi seriálů bude zase o něco lepší.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA