Temný Kraj – temno v dalším detektivním seriálu

Specialista na sériové vraždy přijíždí na nucenou zdravotní dovolenou na venkov. I tady ho však čeká práce, kdy musí pomoci místním kolegům v pátrání po sériovém vrahovi. Lukáš Vaculík v hlavní roli nového detektivního seriálu ve stylu Rapla a Temného případu.

Foto: archiv TV Prima

Nedávno jsme psali o tom, že nový rok 2017 přináší na televizní obrazovky hned několik nových detektivních seriálů. V prvním lednovém týdnu měl premiéru kriminálně-mysteriózní seriál Svět pod hlavou, který produkovala Česká televize a ve kterém se v hlavních rolích představili Václav Neužil a Ivan Trojan. Konkurenční stanice Prima nyní navazuje na své krimi seriály Mordparta a Polda. Přichází se seriálem, který hodně připomíná Rapla České televize.

Zápletka seriálu je totiž podobná – specialista na sériové vraždy Petr Kraj (Lukáš Vaculík; podle jména hlavní postavy lze usuzovat na dvojí význam názvu seriálu) trpí zdravotními problémy a je svou šéfovou (téměř k nepoznání „faceliftingová“ Zdena Studénková) poslán na zdravotní dovolenou. Uchyluje se do polorozpadlé budovy bývalé fary kdesi na ospalém venkově. V domě, který kdysi zdědil po svém strýci, se i na dálku se stále snaží dořešit případ několika vražd mladých žen.

Souběžně poznáváme trojici detektivů okresní kriminálky – kriminalistku Naďu Hamplovou (Kristýna Nováková), horlivého vyšetřovatele Vojtu Coufala (Jan Teplý) a poněkud jednoduchého, na místní legendy a pověry věřícího Pepu Slámu (jak výstižné jméno; Karel Zima v jedné z mála kladných rolí). Tato skupina vyšetřuje na první pohled rituální vraždu mladé ženy, s případem ale neokáže pohnout. Když jednou Coufal náhodně potká Petra Kraje u veterináře, pozná v něm přednášejícího z pražského semináře, kterého se nedávno zúčastnil. Mladý kriminalista přesvědčuje ostřílené kriminalistické eso, aby jim s případem pomohl. Když si konečně Kraj prohlédne složku k případu, dochází mu, že místní kolegové mají nejen co do činění se sériovým vrahem, ale že všichni hledají společného pachatele.

První z dvanácti dílů seriálu byl odvysílán v neděli 15. ledna večer. Pod scénářem jsou podepsány Kateřina a Jitka Bártů, z jejichž pera vyšel například relativně nedávno odvysílaný seriál V.I.P. vraždy. Jejich počin, který je srovnáván s americkým seriálem Castle na zabití, však u českých diváků propadl. Temný Kraj žádnou konkrétní zahraniční předlohu nemá, nicméně stopy zmíněného Rapla můžeme najít nejen v ošuntělé hlavní postavě přebývající v polorozpadlém domě, ale i v úvodní titulkové sekvenci, které je zároveň podobná americkému Temnému případu, kde zřejmě i tvůrci sekvence pro Rapla čerpali inspiraci.

Foto: archiv TV Prima

Temný Kraj – podobně jako už několik jeho českých předchůdců – sází na ponurou atmosféru, vyplývající nejen z prostředí, ale i z vyšetřovaných zločinů. Po první epizodě lze konstatovat, že ani on se nevyhnul řadě neduhů, které jsme mohli postřehnout v odvysílaných seriálech. Pomalý rozjezd, nezajímavé vyšetřování, nelogičnosti a nepřesvědčivé herecké výkony. Zoufalost čiší zejména z hlavní trojice, která by mohla být opatřena výraznou nálepkou „venkovští balící, co by nenašli ani ukradené kolo“. Kristýna Nováková (mj. dcera Jiřího Kodeta a Emilie Vašáryové v Pelíškách) tu ztělesňuje matku (otec je zatím divákům neznámý), co věčně něco nestíhá. Žije se svým synem a alkoholickým otcem (Jan Novotný). Jako velitelka celé trojice je ovšem nepřesvědčivá a většinu času působí bezradným dojmem. Karel Zima v roli otravného vyznavače legend tu převzal štafetu v dnešních kriminálkách už zřejmě nezbytného trouby, kterého v Mordpartě a Světě pod hlavou ztvárnil Tomáš Jeřábek. Jediná trochu normálnější postava je tu kromě věčně zachmuřeného Vaculíka Jan Teplý, který ale v některých scénách malinko přehrává.

Nepovažuji za šťastný nápad rozdělit každý případ do dvou dílů. Už tak je týdenní čekání na další epizodu dost dlouhé, zvlášť když budeme muset čekat na dořešení případu. Některé detektivní seriály se k tomu v minulosti už uchýlily, když chtěli tvůrci téma více rozvést, nicméně šlo o výjimky v jinak běžných seriálech typu jeden případ, jedna epizoda. Lepší řešení bych viděl v epizodách typu Columba, které měly vyhrazeny devadesát minut, tedy delší čas než obvykle, zato se vždy případ vyřešil. Myslím, že to mohlo fungovat i v případě Temného Kraje – kdyby střihač více používal pomyslné nůžky, všechno by se do té hodiny a půl vešlo a my bychom byli ušetřeni řadě nicneříkajících a zdlouhavých záběrů.

Některé scény na kriminálce hraničí až se směšností. Ani snad nechci vědět, co tomu říkají skuteční kriminalisté. Nevěrohodné dialogy, nepřesvědčivé herecké výkony, nuda, nevhodně zvolená bluesová hudba, absence tempa a nápadu mohou jen těžko přesvědčit diváka, aby dokoukal první epizodu, natož aby se případně díval na další díly. My se však nicméně „obětujeme“ a po skončení seriálu přineseme aktuální recenzi.

Česko 2017
Režie: Jitka Bártů. Hrají: Lukáš Vaculík, Kristýna Nováková-Fuitová, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný, Zdena Studenková, Robert Nebřenský, René Přibil, Naďa Konvalinková, Matěj Havelka, Zuzana Kajnarová, Josef Kubáník, Jiří Vejdělek, Teresa Branna, Andrea Daňková, Zuzana Vejvodová, Monika Zoubková a další.
Délka: 60 minut (12 epizod)
Oficiální stránka seriálu: http://www.iprima.cz/porady/temny-kraj

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA