Druhá oběť (Karin Slaughter)

Smrt bývalého policisty na opuštěném staveništi odstartuje vyšetřování, ve kterém bude muset agent GBI sáhnout na dno svých sil. Ani ne tak fyzických, jako psychických. Spojení s minulostí totiž bude velice silné a vystaví těžké zkoušce i jeho vztah s partnerkou. Nový příběh s Willem Trentem.

Agent Georgijského úřadu pro vyšetřování (GBI) Will Trent je povolán k vraždě bývalého policisty, ke které došlo v rozestavěném zábavním centru. Jeho přítelkyně, doktorka Sára Lintonová, však soudí, že na místě činu musela být ještě jedna oběť – tolik krve přece nemohlo vytéci z jediného člověka.

Vyšetřovací tým složený z Willa, jeho kolegyně Faith Mitchellové a jejich nadřízené Amandy Wagnerové, se pokouší objasnit, co se vlastně stalo. Zavražděný Dale Harding byl zkorumpovaným policistou, který se po vyhození ze sboru živil jako soukromý detektiv a pracoval mimo jiné pro slavnou basketbalovou hvězdu Marcuse Rippyho. Ten byl nedávno obviněn ze znásilnění mladé dívky. Z obvinění se však díky řadě právníků a úplatků vysekal, ale Willovi od té doby leží v žaludku. Vše je o to horší, že Rippy byl jedním ze spolumajitelů rozestavěného objektu. Míří znovu stopy k němu?

Agent však bude muset čelit mnohem horší situaci. Dosud netuší, že bude vyšetřovat nejtěžší případ svého života. Bude pro něj totiž velmi osobní. Díky tomu bude vystavěn těžké zkoušce také jeho až dosud romantický vztah se Sárou…

Rodačka z americké Georgie Karin Slaughter začala v roce 2001 psát drsné příběhy, které se odehrávaly ve fiktivním georgijském okrese Grant County. Tehdy si zvolila za jednu z hlavních postav Sáru Lintonovou, kterou i do dalších románů provázela řada postav z její prvotiny. Autorčiny syrové a leckdy hodně brutální thrillery si rychle získaly přízeň čtenářů nejen v domovských Spojených státech, ale i v Evropě, a to především ve Skandinávii (no, to celkem chápeme).

Po pěti letech a pěti vydaných titulech ze série Grant County představila čtenářům zajímavou a velmi komplikovanou postavu Willa Trenta. Urostlý fešák je poznamenán četnými traumaty z dětství, se kterými se i ve svých dnes už čtyřiceti letech stále těžko vyrovnává. Je dyslektik, ale puntičkář, romantický ochránce, mlčenlivý chlapík, ale také silák a výborný vyšetřovatel. Není divu, že si zasloužil samostatnou knižní sérii.

Karin Slaughter se po vydání prvotiny s Willem Trentem (Triptych) ještě jednou vrátila do Grant County, aby ho poté (už zřejmě definitivně) opustila a věnovala se jen Willovi. K dnešku čítá série s tímto netradičním vyšetřovatelem osm titulů, včetně právě recenzované knihy. Jako u každé správné řady románů se jednotlivé postavy vyvíjí, stejně tak jako se každý správný autor snaží v dalším titulu oprostit od hrozících klišé a překvapit čtenáře něčím novým.

V zatím posledním románu s Willem Trentem Karin Slaughter před čtenáři rozmotává poměrně spletitý příběh vyšetřování podivné vraždy, ale až do poloviny románu hraje mnohem více na psychologickou strunu. Také se hodně zaměřuje na Willa, který prožívá rozpolcené city. Je tu jeho vztah se Sárou, kterou miluje, ale je tu také Angie Polaskiová (jedna ze stěžejních postav předcházejících románů), stále ještě Willova manželka, se kterou má agent velmi problematický a komplikovaný vztah. Ten se vleče už z jejich společného dětství, které bylo poznamenané týráním a zneužíváním. Angie Willa současně miluje i nenávidí. Chce ho mít pro sebe, ale zároveň mu chce ubližovat. Když vidí, jak slibně se rozvíjí jeho vztah se Sárou, je to pro ni ještě horší. Ale stejně tak pro Sáru, která s rezignací přihlíží, jak se jim Angie stále motá do života a její milenec s tím nezvládne nic dělat.

Díky tomu všemu (a předcházejícím románům) bude Angie nejspíš většině čtenářů nesympatická. Jenže v polovině knihy se děj láme. Vrací se o týden dříve a je vyprávěn z jejího pohledu. A právě tady autorka dokazuje svoje mistrovství. Přinutí nás totiž dívat se na tuto postavu jinýma očima a dokonce s ní někdy i soucítit. A zatímco v „části se Sárou“ (tedy do první poloviny knihy) je Druhá oběť spíše psychologickým románem s lehkými prvky červené knihovny (Sářiny vnitřní monology), ve druhé polovině může autorka konečně prostřednictvím smýšlení a jednání Angie ukázat, jak má ostře nabroušený (spisovatelský) jazyk. Tady musím zvolat „Výborně!“ Kdy se vám stane, že sympatizujete s jednou postavou a nenávidíte druhou, aby vás posléze ta druhá přinutila dívat se na ni, a na to co Vám bylo až dosud předkládáno, jinýma očima? Právě tehdy mi Sářiny výlevy z první poloviny začaly skutečně připadat naivní a úsměvné, a na konci knihy dokonce i poněkud otravné. Jestli jste to tak Karin zamýšlela, klobouk dolů. Povedlo se.

Kniha je vůbec od druhé poloviny lepší. Sice přibývají další postavy a zápletky, ale také rapidně houstne napětí. V atmosféře tak husté, že by se dala krájet, postupně zjišťujeme, jak to vlastně s tou vraždou v rozestavěném nákupním komplexu bylo, nebo spíše – a to by zde asi sedělo lépe – co tomu předcházelo. Čtenář začne být zvědavý, jak se ten spletitý příběh plný násilí, často emocionální zoufalosti a tyranie, nakonec napasuje na podivnou vraždu popsanou v počátku příběhu.

Závěrečné vyvrcholení románu v nákupním centru je pak brilantně popsanou akcí, kdy už je víceméně všechno jasné, ale přesto hltáme řádek za řádkem, až do úplného finále. Zkrátka a dobře – osmý příběh s Willem Trentem je z počátku trochu komplikovaný a zaměřený více na psychologii. Byla by ale velká chyba nechat se tím odradit. Od poloviny příběhu začíná mít děj spád a nastupuje syrovost Karinina vyprávěčského stylu. Znásilňování, týrání, šikana. Takhle svou oblíbenou autorku známe. Leckterá z postav si sáhne až na samotné dno. Dočkáme se leckterých překvapení v jejich vývoji.

Za mě jednoznačně – i přes poněkud vlažný začátek – plný počet hvězdiček!

Originální titul: The Kept Woman (2016)
Vydáno: William Morrow, An Imprint of HarperCollins Publishers (2016)
Vydání v České republice: HarperCollins Polska sp. z o.o., Warszawa (2016)
Přeložila: Kristýna Kučerová (2016)
480 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA