Svět pod hlavou: slibný kriminálně-mysteriózní seriál s prvky dramatu

Producenti dramatu Pouta a úspěšných Případů 1. oddělení přichází s novým seriálem, ve kterém se „polda“ tentokrát neprobouzí z kómatu do současnosti, ale do totalitní minulosti. V hlavních rolích se představí hvězdy seriálu Čtvrtá hvězda Václav Neužil a Ivan Trojan.

Foto: Česká televize

Dá se říci, že jsou krimi seriály v poslední době ve velké oblibě. Na podzim jich naše televize uvedly hned několik (Mordparta, Rapl, Polda). S novým rokem pak přichází další várka, v níž budou o divákovu přízeň bojovat všechny naše hlavní televizní stanice – Česká televize, Nova i Prima.

Prvně jmenovaná přichází s námětem, který nejenže těží ze současné popularity kriminálních seriálů, ale využívá i neutuchající obliby příběhů z totalitní doby. Stačí si vzpomenout na úspěšné komedie Pelíšky nebo Pupendo, drama Pouta či Občanský průkaz. Případně na seriál Vyprávěj.

Hlavním hrdinou nového desetidílného seriálu Svět pod hlavou (první epizoda byla odvysílána v pondělí 2. ledna večer) je mladý kriminalista Filip Marvan (Václav Neužil). Aby smazal druh svého bratra-gamblera, ukradne při jedné razii ve vile jistého mafiána notes s důležitými poznámkami. Poté, co ho předá jinému mafiánovi, je sice bratrův dluh smazán, ale kolegové o Marvanově překročení zákona vědí. Když pak jedné noci zachrání z jednoho sportbaru mladou ženu, srazí ho auto. Po probuzení z kómatu následuje šok – probouzí se v roce 1982 a vůbec nechápe, co se to děje. Je to sen? Proč je tady? Je představen coby nový kolega na kriminálce v (nejmenovaném) severočeském městě. Jeho parťákem je zkušený, ale cynický Martin Plachý (Ivan Trojan).

Seriál v režii Marka Najbrta a Radima Špačka byl natočen podle úspěšného britského seriálu Life on Mars z roku 2006. Tam se hlavní hrdina dostane po autonehodě do roku 1973 a z elitního kriminalisty se stává pouze inspektor na jiném oddělení. O dva roky později byl natočen mnohem méně úspěšný americký remake, se stejným názvem a stejným rokem „přesunu“.

Představitel jedné z hlavních rolí Ivan Trojan je přesvědčen, že česká verze může být mnohem zajímavější než britská předloha, protože tady se hlavní hrdina na rozdíl od Life on Mars propadne z demokracie do socialistické minulosti. Štáb kladl velký důraz na atmosféru doby, a to včetně podoby s původními představiteli, podobných účesů a v mnohých scénách – ač se předloha odehrává o devět let dříve – i stejného oblečení.

Neznám britskou předlohu, ani americkou kopii, a tak mohu jen hádat, kudy a kam se bude příběh ubírat. A ani znalci předlohy si nemohou být jistí, zdali čeští tvůrci nechají stejný konec. Žánr seriálu není jednoznačný – je to krimi seriál, s prvky sci-fi nebo spíše mystiky. Herci, kteří prosluli zejména v komediálních a někdy i groteskních rolích (Trojan/Neužil, ale také Václav Kopta nebo Jan Budař) dávají tušit, že nebude chybět humor. Nebudou chybět ani tváře, které vídáme poslední dobou na obrazovce stále častěji – zápornou roli si znovu střihl Miroslav Hanuš (major Korejs z „Případů“). Opět uvidíme Tomáše Jeřábka, který si zde podobně jako v Raplovi zahrál poněkud jednoduššího a méně chápavého policistu. A i když nemám nic proti našim východním sousedům, tak mě napadá, že zřejmě existuje nějaké pravidlo pro všechny tvůrce seriálu, podle kterého musí do jedné z hlavních rolí obsadit slovenskou herečku. Platilo to mimo jiné v Policii Modrava, v Poldovi (kde je zase v podstatě opačný posun v čase – hrdina se probere z dvacetiletého kómatu do současnosti), platí to i ve Světě pod hlavou. Tady si dvojroli tajemné stopařky a posléze zdravotní sestry zahrála Slovenka maďarského původu Judit Bárdos (Dům, Fair Play nebo chystaný seriál Bohéma).

I když mají být Severní Čechy za totality spíše nehostinným vězením, o kterém si spousta lidí myslí, že tam nepatří, v úvodní epizodě vyznívaly spíše letně bezstarostně (točilo se samozřejmě na různých místech, nejen na severu Čech). Kriminálka si dělá, co chce, zlodějíčci jsou spíše k smíchu a město je až idylicky klidné. Našli bychom tu pár nelogičností, nicméně dáme seriálu po prvním dílu šanci a zatím je přehlídneme.

Nicméně seriál zatím vypadá velmi slibně a zajímavě. Stojí na hereckém výkonu osvědčeného Ivana Trojana („Někdy jsi buzerovanej, ale pak si taky zabuzeruješ a svět je hned tak nějak veselejší“), jemuž Václav Neužil se svým udiveným výrazem sekundoval už ve zmíněné Čtvrté hvězdě. Povedlo se zachycení „bezútěšných osmdesátek“ s přehlídkou všech možných vyšperkovaných, leckdy těžko sehnatelných veteránů značky Škoda, Volha (v tehdejších policejních barvách prý existuje už jen jedna) a Moskvič.

Uvidíme, jestli Svět pod hlavou nesklouzne k nechtěné nostalgii, což by se podle tvůrců stát nemělo. Ti naopak slibují rodinné drama, napětí i humor. Když to vše bude v podání současných oblíbených herců, nezbývá, než se těšit na další díly.

Po skončení seriálu Vám přineseme aktuální recenzi.

Česko 2016

Režie: Marek Najbrt, Radim Špaček

Hrají: Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, David Máj, Ljuba Krbová, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Judit Bárdos, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marie Doležalová, aj.

Délka: 52 minut (10 epizod)

Mluveno: česky, slovensky

Oficiální stránka seriálu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10817389461-svet-pod-hlavou/9957-uvodni-stranka/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA