Před pár týdny jsme psali o tom, že Česká televize (ČT) a televize Prima nasadily na počátek září nové kriminální seriály. Ty spolu sice v jeden den nesoupeřily, ale i tak bylo zajímavé sledovat, jak si u diváků povedou.
Prima nasadila osmidílný seriál Mordparta na nedělní večer, kde konkuroval imitátorské zábavě Tvoje tvář má známý hlas, ČT přišla s třináctidílným seriálem Rapl, který byl vysílán další den, víceméně souběžně s „kuchařským“ seriálem Ohnivé kuře (Prima) nebo už poněkolikáté opakovanou Kriminálkou Anděl na Nově. Rapl, který je prequelem úspěšného seriálu Cirkus Bukowsky, v pondělní večer své konkurenty ve sledovanosti vždy porazil.
A porazil také „Primáckou“ Mordpartu. Zatímco u Rapla neklesla sledovanost pod 1,2 miliónu diváků starších 15 let, Mordparta na jednom miliónu začala, a pak už to jen klesalo. Sledovanost dalších dílů se pohybovala pouze mezi 600 a 800 tisíci diváků. Pravdou ale je, že to měl seriál při nasazení oproti stále populární taškařici „Tvoje tvář“ těžší než Rapl. Tak se pojďme podívat, jak to vypadá v hodnocení diváků na webu Česko-slovenská filmová databáze (ČSFD). Ani tam to není o moc lepší, i když to není tolik jednoznačné.
Rapl zakolísal pouze celkem nudnou druhou epizodou Křížová cesta, pak už šlo hodnocení nahoru. Jediné další zaškobrtnutí pak zaznamenala šestá epizoda, ale poté hodnocení zase rostlo a zatím roste s každou další epizodou. Dá se říci, že se většinou drželo na 70 %, zatímco konkurenční Mordparta dosáhla nad sedmdesátku pouze jednou, a to vydařenou třetí epizodou Převýchova, s lehce hororovým nádechem. Příběhy z ponurého ústavu, odehrávající se navíc za bouře, jsou stále atraktivní. Touto epizodou dokonce v nedělně-pondělním klání malinko předběhla Rapla a jeden z uživatelů ČSFD dokonce v komentáři (zřejmě zklamaný nevalným druhým dílem Rapla) napsal: „Doufám, že se brzy rozjede vyšetřování staršího případu, jinak to půjde se seriálem (Raplem – pozn. red.) z kopce. Nečekal bych, že se mi někdy nedělní Mordparta bude zamlouvat víc než epizoda Rapla, ale v tomto týdnu se to stalo…“
Bohužel se divákům Mordparta moc nezamlouvala. Zatímco Rapl dosáhl na ČSFD celkového hodnocení 76 %, Mordparta se motala kolem průměru, tj. 50 %. Nepomohla ji ani poněkud podařenější epizoda Nadvláda, se stále vděčným tématem násilí na ženách, která se sice vyšplhala alespoň na 60 %, ale i tak se celkové hodnocení Mordparty zastavilo na 49 %.
Po zmíněné vydařené třetí epizodě se totiž scénáristé naneštěstí zase vrátili k patlání se v soukromí jednotlivých vyšetřovatelů. Začalo se řešit těhotenství, krize vztahu nebo nevěra. Scénáristé přidali pro postavu Vojty Kotka zápletku ohledně ne zcela vyjasněného zmizení jeho matky. Detektiva-sukničkáře totiž dosud pouze zásobovali slečnami do postele, a tak patrně usoudili, že je na čase ho zatáhnout do něčeho vážnějšího. Jenže téma matky-emigrantky bylo nedotažené a leckdy působilo až směšně.
V kriminálních seriálech nebývá obvyklé, aby zázemí hlavních postav dostalo větší prostor. Prima v duchu svých „vztahových“ seriálů Rodinná pouta (později Velmi křehké vztahy), Cesty domů, Svatby v Benátkách nebo Přístav uvedla seriál, kde soukromí dostává značný prostor, leckdy téměř na úkor vyšetřování. Což asi opravdu není to, co by divák chtěl sledovat. Opět to výstižně popsal jeden z komentářů na webu ČSFD: „Pokud máte na Primě pocit, že je málo telenovel, fajn, natočte další, ale pokud chcete točit kriminální seriál, tak točte kriminální seriál…“ Pod to se lze jen podepsat…
Ne že by se ale tvůrci Mordparty (scénárista Tomáš Bombík a slovenští režiséři z „Anděla“ Peter Bebjak a Róbert Šveda) nesnažili. Ve čtvrtém dílu se zdálo, že pocítili potřebu nasadit do seriálu nějakou obdobu majora Korejse z Případů 1. oddělení, a tak se v epizodě Nevěra objevila postava „kriminalisty z Prahy“ (kde se tedy seriál vlastně odehrával, když tam bylo několik předělujících záběrů na Prahu?), který má sice pomoci s řešením případu loupeže a vraždy, ale spíš to vypadá, že ví víc, než ostatní tuší a že svým novým kolegům bude spíš škodit. Tuto postavu si zahrál herec jménem David Máj, nicméně zjistit jeho jméno mohlo být pro zájemce trochu komplikovanější díky nešvaru, kdy nejsou závěrečné titulky rozděleny na „osoby a obsazení“, ale jsou u několika epizod stejné. Samozřejmě zahrnují jména herců hrající ústřední postavy, nicméně v každé epizodě byl v titulcích herec Adam Ernest, který ztvárnil přítele Kolumného dcery (Anna Fialová), přitom se objevil pouze v prvním dílu pak až zase v šestém. Ani oficiální stránky seriálu na tom nejsou o moc lépe – epizodní role zcela ignorovaly.
Nicméně to by se dalo autorům odpustit. S blížícím se koncem seriálu však přibývalo dalších scénáristických kopanců. Mordparta (tedy oddělení vražd) by měl být elitní tým, tady se však nějaké dvě epizody před koncem nechala polovina z nich vyřadit – Kotkovu postavu pachatel předcházejících zločinů málem podřezal, postava, kterou hrála Markéta Plánková, zase skončila málem o něco později umučená v rukou téhož vraha.
Vůbec nejhorší epizoda, co se hodnocení týče, byla ta poslední. Zatímco v těch předcházejících každá epizoda představovala samostatný případ, tady se začaly uzavírat vedlejší dějové linie ze života hlavních postav. Kotkova postava obdržela výpověď už na konci šesté epizody, přítelkyně a kolegyně postavy Pavla Batěka se málem nechala zabít jeho psychicky labilní „bejvalkou“ a kriminalistka ztvárněná Plánkovou se zase nechala vyhodit díky neprofesionálnímu chování. To ani nemluvím o směšných zápletkách, kdy si nájemný vrah ruské mafie nechá říkat „Čistič“ (pánové scénáristi, Jean Reno byl jen jeden, uvědomte si to už konečně!) a údajně nemá díky popáleným rukám žádné otisky a nikdy nesundá rukavice…
Z výčtu všech možných nesmyslů, díky kterým to vypadá, jakoby seriál psali třináctiletí puberťáci, co nemají o policejní práci ani šajn, bych snad vyzdvihl nasazení zásahové jednotky v téměř poslední scéně závěrečného dílu. Skupina dokonale vycvičených policistů ze „zásahovky“ obsadí nákladové nádraží, ale jen z poloviny, tou druhou jim nájemný vrah bez problémů uteče. Velitel zásahu si nevypne zvonění na mobilu, navíc pak celou akci zkazí tím, když se najednou svalí do nějakého haraburdí… Ach jo!
Zkrátka a dobře, Prima přišla se seriálem, který se opět výrazně zaměřil na rodinné vztahy hlavních hrdinů. Dosadil k tomu vedlejší zápletky (podezření na nevěru manžela, možný únos dcery jednoho z hlavních představitelů, pátrání po údajně zemřelé matce). Nic proti tomu, i seriálem Rapl se nese vedlejší linie, ta však díky zápletce o zkorumpované policii žánru neublížila. V Mordpartě to nevyšlo, diváky propojení soukromí postav s krimi příběhy nezaujalo.
Rapl běží dál, ještě zbývá odvysílat šest dílů. Podle webu ČSFD to navíc vypadá, že se počítá i s druhou řadou. Prima chystá od 23. října nový kriminální seriál s ne zrovna originálním názvem Polda, kde si titulní roli „Schimanského střihu“ zahraje David Matásek. Podle upoutávek jezdí ve staré Volze, chodí v kožené bundě, neoholen, trousí jednu hlášku za druhou. Těšíte se? Já bych se také těšil, ale jak jsem psal… chystá to Prima. Tak nevím…
Zdroj: mediaguru.cz, csfd.cz
Mordparta
Česko, 2016
Režie: Peter Bebjak, Róbert Šveda
Hrají: Jiří Bartoška, Vojtěch Kotek, Markéta Plánková, Pavel Batěk, Jiří Bábek, Anna Fialová, Jana Pidrmanová, Kristýna Boková-Lišková, Milena Steinmasslová, Adam Ernest, Radim Fiala, a další
Délka: 55 minut (8 epizod)
Mluveno česky
Oficiální stránka seriálu: http://www.iprima.cz/porady/mordparta
Rapl
Česko, 2016
Režie: Jan Pachl
Hrají: Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer, Jitka Ježková, Klára Cibulková, Sara Sandeva, Kristýna Frejová, a další
Délka: 56 minut (13 epizod)
Mluveno česky, německy
Oficiální stránka seriálu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10936283306-rapl/