Petr Eidler

Petr EidlerDetektivky vydává pod pseudonymem, ale nepatří k autorům, kteří skrývají svou pravou indentu.
Jako Petr Eidler vydal první detektivku Jáma roku 1990, následovala Krtická noc (1991) a po patnácti letech další v nakladatelství Moba. Muž na špinavou práci (2006), Sebranka (2007) a zatím nejnovější titul Klub elitních milenců vydaný v roce 2008.

Pod vlastním jménem Petr Balajka vydal vedle odborných studií (oblast dějiny fotografie ad.) roku 2006 román Viktor a Lady ze Shalottu a nyní pracuje na další knize.

Vystudoval obor český jazyk a polština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval jako redaktor v několika nakladatelstvích, od 1991 samostatně podniká. Žije v Praze, je ženatý a má syna Martina. Mezi jeho zájmy patří opera, výtvarné umění a kynologie.
Z detektivní literatury má nejraději Georgese Simenona pro jedinečnou atmosféru a psychologické vykreslení jednajících postav, P. D. Jamesovou a některé americké detektivkáře jako E. S. Gardner, L. Block nebo E. Leonard.

Detektivky píše v první osobě, protože, jak říká, to dává větší spád a důraznější tah na bránu. Jeho bezejmenný soukromý detektiv není žádný superman ani geniální mozek, spíš je obyčejný než výjimečný, vyznačuje se však houževnatostí a poctivostí. Dokonce ani vyřešení případu nebývá až tak jeho zásluha, vždy se na tom podílejí i standardní vyšetřovací složky, s nimiž ho spojuje přítelkyně Kateřina, zaměstnaná jako policejní mluvčí.
Psaní detektivek považuji za skvělou a vzrušující duševní rozcvičku. Domnívám se, že právě dnešní doba dravých podnikatelů, tunelářů, korupce, která prorůstá celou společnosti, poskytuje nebývalou inspiraci k literárnímu ztvárnění. Jsem přesvědčený, že právě detektivka, oproti jiným žánrům, může nejvěrněji zobrazit aktuální stav společnosti,“ a dobrou ukázkou toho je třeba autorova nejnovější detektivka Klub elitních milenců.

Text nakladatletsví Moba upravil a rozšířil Juan Zamora.

Detektivky pod pseudonemym Petr Eidler

  • Kritická noc (Naše vojsko, Praha 1990)
  • Jáma: Mrtvá byla ve svatebním (Grafoprint, Praha 1991)
  • Muž na špinavou práci (MOBA, Brno 2006, edice Původní česká detektivka (PČD))
  • Sebranka (MOBA, Brno 2007, edice PČD)
  • Klub elitních milenců (MOBA, Brno 2008, edice PČD)
  • Jen vrah mluví pravdu (MOBA, 2010)
  • Mrtvý v obecném zájmu (MOBA, 2012) NOVINKA
Share Button

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.