Dramatizace Českého rozhlasu se často krásně poslouchají. Z detektivních vzniklo asi nejvíce se Sherlockem Holmesem. Miloš Kopecký a Rudolf Hrušínský nejstraší. Otakar Viktor Preiss a Otakar Brousek starší. Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. Zmínil jsem jen některé dvojice herců, kteří ztvárnili Holmese a Watsona.
Rozhodně chvályhodným počinem společnosti Radioservis, vydavatelství ČRo, je vydání mp3 CD 15 případů Sherlocka Holmese v roce 2007 a je třeba dodat, že v OPRAVDU hvězdném obsazení. V příbězích se postupně objeví Josef Abrhám, Jiří Adamíra, Josef Bláha, Vlastimil Brodský, František Filipovský, Jiří Lír, Josef Somr, Jiří Sovák, Vladimíř Ráž, Irena Kačírková, z mladé generace pak Petr Svoboda, Pavel Soukup, Oldřich Vízner a Ilona Svobodová. S rolí hlavních hrdinů je to poněkud složitější, přesněji řečeno v případě Watsona. V jednom příběhu ho mluví Miloš Kopecký, v několika Jiří Císler, v pár Jaromír Spal a v posledním už zmíněný Jiří Adamíra. Abych konečně zmínil také samotného Velkého detektiva, role Holmese se ujal Svatopluk Beneš.
Právě hlasy celé řady známých osobností přispívají k tomu, že se jednotlivé případy hezky poslouchají. Čtyři představitelé Watsona navíc nabízejí určitou možnost porovnávání, který z nich je nejlepší – těžko říct, ale osobně bych se asi přikláněl pro pana Císlera, i když třeba panu Adamírovi se povedlo mluvit s prominutím trošku jako blbeček, což je určitě také zajímavé a vtipné.
Krátká stopáž – vždy okolo patnácti minut – je výhodou i nevýhodou. V krátkém čase dokáže člověk udržet pozornost a v zaneprázdněnosti si může poslechnout vždy jeden případ, na druhou stranu patnáct nebo dvacet minut neumožňuje vytvoření příliš složité a komplikované zápletky. Jsou navíc většinou postavené na nějakém vědeckém rozuzlení, jednou je například důležitá karlovarská minerálka, snad aby se nedělala reklama, není všem známý název řečen, jindy zas hraje roli včalařství, houbařství…
Důležité je také poznamenat, že příběhy nevznikly (až na Případ s lví hřívou, kde ovšem v originální verzi vystupuje Holmes bez Watsona) na motivy Doyla, ale napsali je přímo pro rozhlas Rudolf Čechura a menší množství také Miroslav Šlapal.
Jak se můžete dočíst v rozhovoru Iva Fencla s Rudolfem Čechurou, na začátku a na konci příběhů znělo při jejich rozhlasovém vysílání (na CD jen u prvního, u posledního jen na konci) tango Jana Vodňanského To vaše alibi, hudba Petr Skoumal. Režie Karel Weinlich. Nahráno v letech 1977 – 1988. Některé příběhy pak Čechura posléze přepracoval do povídkové verze – vyšly v knihách Sherlock Holmes v Čechách a Čítanka pro začínající detektivky a také jako komiks do Čtyřlístku.
Trochu šok pro někoho může být, že se příběhy neodehrávají na konci devatenáctého století. Holmes a Watson jsou už kmeti, kterým je okolo sto třiceti let, děj je zasazen tedy do doby vzniku. Tehdy možná naprosto nevinná poznámka, která ale dnes vyvolá spíše úsměv na tváři je, když jedna postava vysloví v určité souvislosti NSR. Téměř jistě úmysl je přeřeknutí, při které je muž, který umí napodobovat hlasy označen omylem „strýčku Jed…“. Vícekrát je zde chybně řečeno, že první společné dobrodružství Holmese a Watsona je Skandál v Čechách, i když jde ve skutečnosti o Studii v šarlatové. Že by snaha o vlastenectví? A věděli jste, že Watson pochází z Čech? Jde o zkomoleninu příjmení Vacoun!
Jako plus považuji i vydání ve formátu mp3, kdy jsou příběhy o celkové stopáži téměř čtyři a půl hodiny pouze na jednom CD.
Zkrátka chválím, chválím, chválím.