Lavina (Jack Drummond)

Jack Drummond LavinaS nadcházející zimou nastupují také skutečně zimní příběhy, ideální k četbě na horské chatě po dni stráveném na svahu. Ale mohou si je samozřejmě vychutnat i ti, kterým se čekat na vlek nechce a stačí jim jen si o těchto radostech číst. Kupříkladu zimní letovisko ve Vermontu nabízí kniha Tělo v závěji od Katherine Hall Page, v románu Očistný obřad od Marka Sullivana skrývají nebezpečí zasněžené kanadské lesy, a Francouzské Alpy představuje tato prosincová novinka s všeříkajícím názvem Lavina. Pod pseudonymem Jack Drummond se skrývá Angličan Martin O´Brien, jež zasazuje své detektivky obvykle do Provence a jediný příběh s jeho inspektorem Jacquotem vyšel česky v edici Nejlepší světové čtení. S novým jménem tedy přichází na scénu nová série, kde hrají prim přírodní živly.
Na horské středisko Les Hauts des Aigles se konečně usmálo počasí a začalo sněžit. Turistická sezona je zachráněná, hosté se jen pohrnou a prestižnímu lyžařskému Ďáblovu závodu tak nic nestojí v cestě. Cenou pro vítěze bude diamant v hodnotě 12 milionů dolarů, což je víc než lákavé.
Zvláštností na téhle knize je, že nemá tak úplně konkrétní hlavní postavu. Můžete si ji vybrat sami, nabídka je pestrá. Ať už z početné rodiny Bézardových, majitelů nejlepšího hotelu v Les Hautes, nebo mezi členy horské služby a jejich rodinami, či snad některého z výraznějších hostů… Počet postav příběhu se nabaluje a mohutní opravdu jako ta lavina, jejich osudy se kříží a ovlivňují, a nikdo z nich netuší, k čemu se schyluje vysoko nad jejich hlavami. I když příznaky by tu byly, jen si jich všimnout. Jen čtenář ví, že ty masívní ledové plotny se brzy utrhnou, že je bariéry lesů nezadrží a v Les Hautes budou umírat lidé. A tak si jen vybere své favority a těm pak bude držet palce, aby se jim podařilo být v seznamu těch, co přežili.
Zachrání se sympatická doktorka Francine? Smete sníh slizkého starostu Brucheta? A kdo by nefandil bohatému vdovci Alexovi? Postav, které stojí za sledování, je přes dvacet, a k nim spousta těch vedlejších – pohromě je ale dočista jedno, jestli jste fandili snowboardistce Django nebo záchranáři Paulovi. Sníh s sebou nese smrt pro kohokoli, kdo mu přijde do cesty.
Je zřejmé, že tohle není detektivka, vždyť tu ani není žádná vyloženě záporná postava (možná jen zkorumpovaný starosta nebo arogantní rakouský reprezentant závodu), jde spíš o dobrodružný thriller ze života, kde lidé svádějí boj o přežití s mocnějším soupeřem – s Přírodou. A ne vždy ho vyhrají…

Originál: Avalanche
Překlad: Pavel Medek
Vydal: BB art, 2008

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA