Televizní adaptace knih Fred Vargas

Pod pseudonymem Fred Vargas se skrývá francouzská historička, archeoložka a spisovatelka Frédérique Audouin-Rouzeau. Její detektivní série s komisařem Adamsbergem prozatím čítá osm titulů a jeden grafický román. Pět z nich již prošlo filmovým zpracováním.

Ve čtvrtek 12.7. ve 00:25 hod. bude ČT1 opakovat fr. thriller Muž naruby podle Fred Vargas. Příští středu to bude Muž s modrými kruhy. Následující středu se na televizní obrazovky opět vrátí fr. zpracování Agathy Christie a dvoudílný Neptunův trojzubec z repríz prozatím vypadne…
Do budoucna se snad ještě dočkáme filmu Un lieu incertain (2010), který do této televizní série s názvem Komisař Adamsberg také patří a jehož knižní podoba také prozatím česky nevyšla.
Režisérka televizní série Josée Dayanová si pro roli komisaře Adamsberga vybrala známého filmového herce Jean-Huguese Anglade. Další postavy ztvárnili třeba Jean Morreau, Tobias Moretti nebo Charlotte Rampling.

Kromě televizního zpracování knih Fred Vargas byl natočen film Symbol smrti (2007), v hlavní roli Jose Garcia.

Muž naruby
12.7.2012, 00.25 hod., ČT1, Komisař Adamsberg: Muž naruby
Do přírodní rezervace Mercantour se vracejí vlci. Přicházejí z Itálie a usazují se v hlubokých lesích. Ovce místních obyvatel jsou pro ně snadnou kořistí. Ale vlci neloví jen pro potravu, často ovce pouze roztrhají. Do kraje přijíždí kanadský vědec Lawrence, kterého vlci fascinují a chce jejich chování popsat a natočit. Snaží se zmírnit hněv ovčáků a zabránit jim, aby největšího vlka, kterého považují za největšího nepřítele, zabili. Spolu s Lawrencem přijela i Camille, bývalá žena komisaře Adamsberga. Když je surově zavražděna jedna z místních obyvatelek, přijíždí i Adamsberg.
Začíná hon na bestii. Je to člověk nebo vlk, kterému chutná lidská krev?

Muž s modrými kruhyVysílání: 19.07.2012, 00:25 hod., ČT1 Komisař Adamsberg: Muž s modrými kruhy
Již čtyři měsíce kreslí tajemný muž na ulice a chodníky Paříže modré kruhy. Objevují se nečekaně a uprostřed bývá vždy nějaký předmět a říkanka „Viktor, ten netvor, našel si ven otvor!“. Kruhů už je víc než šedesát a předměty, zajatci modrých čar, se zvětšují. Komisař Adamsberg má nepříjemné tušení, že věci jednou nabydou velikosti lidského těla. Na komisařství se nečekaně objeví slavná fotografka, která z povzdálí neznámého sleduje. Sice mu neviděla do obličeje, ale dokáže ho zcela podrobně popsat, i vůni, který ho vždy doprovází. Avšak fotografie neexistuje, protože umělkyně přestala jednoho dne dávat do aparátu film. Pro noviny je to senzace a vyrojí se řada spekulací, zda jde o maniaka či vtipálka. Komisař Adamsberg však bezstarostnost, s jakou se o neznámém píše, nesdílí. Jeho obavy se začínají naplňovat.
Neptunův trojzubecČT1, Neptunův trojzubec (2/2)
Komisař Adamsberg odjel se svým týmem do Kanady sbírat nové zkušenosti v oblasti kriminalistiky.
Adamsberg odjíždí jen nerad, protože v novinách objevil zprávu o dívce, která byla zavražděna způsobem, který tak dobře zná. Tři bodné rány v pravidelné vzdálenosti od sebe. Jako by někdo vraždil trojzubcem. V Kanadě se Adamsberg seznamuje s dívkou, která je posléze nalezena se třemi bodnými ranami v břiše. V tu noc Adamsberg procházel parkem, kam dívka chodívala a který se jí stal osudným, ale vůbec na nic si nepamatuje. Jen ho vidělo pár svědků a kanadští policisté bez pardonu svého kolegu obviní.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY