Smutek poručíka Borůvky (Josef Škvorecký)

Ve dvanácti detektivních povídkách se poprvé setkáváme s kriminalistou před padesátkou, otcem dvou dětí, poručíkem Josefem Borůvkou a že jde o povídky opravdu prvotřídní, je třeba zdůraznit. Jak se píše i na přebalu knihy, autor dodržuje „pravidla hry“. Co víc – povídky se odehrávají v různých prostředích, takové lezení na skály nebo hraní na saxofon najdeme i ve „vážných“ Škvoreckého knihách, různé variace na Záhadu zamčeného pokoje zase knihu ještě více přibližují ke „klasickým“ detektivkám, někoho potěší pár narážek na komunistický režim. To pořád není vše – každá povídka je samostatný příběh, vyplatí se je číst po řadě kvůli odkazům na už vyřešené případy, ale také kvůli sledování „vztahu“ poručíka Borůvky k mladé příslušnici s drdolem.

A ještě něco – povídky Vědecká metoda, Smrt na jehle a Zločin v dívčí škole byly v 60. letech zfilmovaných – Borůvky si zahrál Lubomír Lipský – a uvedeny pod společným názvem Zločin v dívčí škole.

Smutek poručíka Borůvky si společně s Čapkovými Povídkami z jedné kapsy a Povídkami z druhé kapsy troufám označit za nejlepší českou knihu detektivních povídek.

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

REKLAMA
REKLAMA

Doporučujeme

CITARNY.CZ
Severské detektivky

www.alpress.cz


www.styl-zivota.cz

CZIN.eu

REKLAMA


Informace

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR