Jan Zábrana

Bibliografie I Odkazy

BIOGRAFIE ::

Dost možná jste četli detektivku, kterou přeložil Jan Zábrana. Tento spisovatel, básník a překladatel se narodil 4. června 1931 v Herálci u Humpolce a zemřel 3. září 1984.

Přeložil například detektivky Agathy Christie, sira Arthura Conana Doyla či Ed McBaina. Sestavil známou antologii detektivních povídek 15 pátračů a v několika detektivkách najdeme i jeho doslov.

Jan Zábrana detektivky rovněž psal – s Josefem Škvoreckým, i když ten není jako autor uváděn. V jednom z článků publikovaných v souvislosti s osmdesátinami Škvoreckého v roce 2004 tehdejší oslavenec píše, že společně vytvořili podrobnou synopsi příběhů, on napsal text, Zábrana je pak autorem básní a korektur. Příběhy jsou celkem tři, odehrávají se v prvorepublikovém Československu, ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století.

Jejich příběhy se dočkaly rovněž televizního zpracování v podobě šestidílného seriálu (každá kniha dvě epizody) Případy detektivní kanceláře Ostrozrak. V roli detektiva Pivoňky se objevil Ondřej Vetchý, jeho Boženku hrála Barbora Srncová, dále hráli například Viktor Preis, Bohumil Klepl či Eva Holubová. Seriál z roku 2000 režíroval Karel Smyczcek a uvedla jej Česká televize.

BIBLIOGRAFIE ::
Detektivky napsané s Josefem Škvoreckým:

  • Vražda pro štěstí (Mladá fronta, 1962; Moba, 2007)
  • Vražda se zárukou (1964, Moba 2008)
  • Vražda v zastoupení (Mladá Fronta, 1967; Moba 06/2008)

ODKAZY ::
Stránky o autorovi

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA