TV TIP Dvojitá dávka Josefa Škvoreckého

Josef Škvorecký nedávno oslavil 87. narozeniny. V neděli 16. října 2011 uvede ČT1 na motivy autorových detektivek filmový povídkový triptych a televizní adaptaci románu.

Zločin v dívčí škole Josef ŠkvoreckýOd 14.25 hod. můžete sledovat film Zločin v dívčí škole z roku 1965, v němž hlavní roli vyšetřovatele Veřejné bezpečnosti poručíka Josefa Borůvky ztvárnil Lubomír Lipský. Po jedné povídce na motivy příběhů z knihy Smutek poručíka Borůvky film režírovali Ivo Novák, Ladislav Rychman a Josef Menzel.
První dvě povídky (Smrt na Jehle a Jak se koupe žena) jsou vážně míněné příběhy rafinovaných vražd. Třetí, podle níž byl nazván celý film, je vtipně nadnesená ironizující historka. Povídky spojuje postava vyšetřovatele — poručíka Borůvky, zvaného mezi přáteli Bublina. Již svým zjevem je Borůvka pravým opakem známých hrdinů světové detektivní literatury. Je to nenápadný, obtloustlý človíček, fyzicky neobratný, s charakteristickým zadrháváním v řeči. Pod nenápadným zevnějškem však skrývá mimořádně bystrého ducha. Roli poručíka Borůvky si s chutí zahrál Lubomír Lipský, vedle něho se ve filmu objevili Petr Kostka, Jana Gýrová, František Miška, Karla Chadimová, Pavla Maršálková, Jiřina Štěpničková, Věra Křesadlová nebo Jiří Kodet.

Ve 20.00 hod. uvede ČT1 reprízu televizního filmu Jitky Němcové Setkání v Praze, s vraždou, který vznikl na motivy stejnojmenné detektivky Josefa Škvoreckého a jeho manželky Zdeny Salivarové.
Setkání v Praze Josef ŠkvorekckýZápletka se točí kolem smrti bývalého režimního prominenta Bubeníka, který jako bachař v komunistických lágrech týral vězně a vyhýbá se soudu. Případ, který je původně kvalifikován jako sebevražda, vyšetřuje mladý poručík Přemek Nejezchleba (Pavel Liška). Postupně odhalí, že mrtvý muž měl řadu nepřátel, k nimž patří hlavně skupinka bývalých muklů. Jeden z nich, zdrženlivý pan Hořejš (Jiří Menzel) je otcem kriminalistovy přítelkyně Věry (Lucie Vondráčková). Dalšími podezřelými jsou sudetský Němec, jehož bratr byl po válce zastřelen revolučními gardisty, a samorostlý emigrant (Otmar Brancuzský), který se s Bubeníkem soudil o zabavený dům…
Drama, jehož scénář napsal Josef Eismann, doprovází hudbu, kterou zkomponoval Laco Deczi. Mezihry spletitého případu tvoří ukázky z koncertů ženské saxofonové kapely. Jedna z jejích členek (hraje ji Bára Štěpánová) je dcerou hraběnky Lomnické (Iva Janžurová), jež vyšetřování zpestřuje svéráznými komentáři. Dalšího emigranta, jenž se po sametové revoluci vrací do Čech a má s Bubeníkem nevyřízené účty, ztvárnil Jan Tříska.
Naše recenze na film po premiéře začátkem roku 2009.

Zdroj anotací: Česká televize

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA