Tvůj stín (Jeffery Deaver)

Vraždí přátele oblíbené country zpěvačky fanatický fanoušek, nebo někdo jiný?
Kayleigh Towneová je mladá hvězda country music. Kromě slávy ji však bohužel všude provází i neodbytný stalker (osoba abnormálně posedlá zájmem o určitého člověka, kterého sleduje, obtěžuje a pronásleduje) Edwin Sharp, který se nijak netají svou totožností. Zpěvačku nadevšechno miluje, udělal by pro ni všechno, neustále ji špehuje, obtěžuje e-maily, cítí se být jejím jediným ochráncem, jejím stínem.

Jeffery Deaver Tvůj stínKathryn Danceová je expertkou na tzv. kinezickou analýzu (analýza neverbální komunikace). Je také dlouholetou kamarádkou Kayleigh. Právě teď za ní přijíždí do kalifornského Fresna na návštěvu. Mladá zpěvačka jí představuje své kamarády a spolupracovníky — mohutnou Alicii, oddaného zvukaře Bobbyho a bodyguarda jménem Darthur. Kathryn je svědkem incidentu, který se odehraje mezi touto skupinkou a neodbytným Edwinem. Právě Bobby, který Kayleigh nejvíc brání, je zakrátko nalezen mrtvý — někdo na něj shodil těžký jevištní reflektor, jenž zraněného muzikanta uškvařil zaživa.
Zprvu se zdá jasné, že je za vším Edwin. Jenže tomu nelze nic dokázat, ani sama Kathryn u něj s kinezickou analýzou nepochodí. Mladý stalker působí pouze jako nadevše oddaný, ale nevinný fanoušek. Sám sebe považuje za obětního beránka čísi hry.
A někdo si opravdu hraje. Ukáže se, že před vraždou Bobbyho přijala Kayleigh telefonát, kde jí někdo přehrál první sloku jejího největšího hitu „Tvůj stín“. Lyrická skladba se může znát někomu romantická, ale když si její slova dá člověk do souvislosti se stalkerem, tak z nich mrazí…

Když život už je příliš, tak pamatuj,
když štěstí tě opustí, tak pamatuj,
že já jsem tvůj stín, kamkoliv jdeš,
i když je zle, tak prostě mi věř,
že já jsem s tebou…, vždycky s tebou.
Tvůj stín
Str. 453

Kathryn Danceová řeší kromě kamarádčiných potíží i své vlastní. Dozvídá se, že její nový milenec Jon Boling (seznámili se v románu Kříže u cesty) vzal nejspíše práci daleko od jejího domova, aniž by se s ní o tom poradil. Kriminalistka však musí na tyto starosti rychle zapomenout. Kayleigh zvoní telefon a ona slyší svou píseň znovu. Druhá sloka ohlašuje další vraždu…

Zatím poslední česky vydaná kniha (originální název XO je zkratkou pro „objímám a líbám“) začíná pozvolna, v líném horku kalifornských plání a městeček. Stojí především na hře se čtenáři, zdali je za vším opravdu jen Edwin Sharp a my budeme sledovat zprvu marné pokusy o jeho usvědčení, nebo zdali se dočkáme zvratu, kdy se ukáže, že Edwina někdo pouze využívá pro vlastní záměry.

Román je však zajímavý hned z několika důvodů. Předně se v něm kromě starých známých Kathryn Danceové a Michaela O’Neila setkáme i s hrdiny jiné Deaverovy série, a to se samotným Lincolnem Rhymem a Amélii Sachsovou (přinesli jsme vám z této série recenze titulů Sběratel kostí a Tanečník). Geniální kriminalista právě přednáší na konferenci v San Jose, a protože jsou s Kathryn dávní přátelé, tak ji přijíždí navštívit a významně pomůže i s případem. Je to setkání zajímavé a příjemné. A od Deavera šibalské, protože tak ke své knize přitáhne fanoušky obou sérií, i když Danceová má zde samozřejmě daleko více prostoru.
Dalším důvodem, proč si knihu pořídit, je propojení s jiným médiem, tentokrát s hudbou. Skladby, o kterých se v knize mluví a z nichž je citováno, byly opravdu natočeny. Všechny texty k nim napsal sám Deaver (české překlady textů najdete na konci knihy). Autor v jednom rozhovoru říká, že když vyrůstal, měl dvě hlavní záliby, a to slova a hudbu. Nejde ale o první propojení hudby se spisovatelskou činností — již někdy kolem roku 2006 našel příležitost, jak by mohl do románu zakomponovat i svou hudbu. Prvním experimentem v tomto smyslu se stala povídka The Fan (Fanoušek). Nyní tedy obě zmíněné záliby zúročil ve velkém.
A to chtěl původně zhudebnit pouze klíčovou skladbu „Tvůj stín“ („Your Shadow“), nicméně nakonec mu produkční společnost American Blackguard z Nashvillu nabídla natočení všech skladeb a vydání v podobě alba. Hudbu složili Clay Stafford a Ken Landers, o zpěv se postarala zpěvačka Treva Blomquist (mimochodem, s blond vlasy by možná nebyla špatnou představitelkou Kayleigh, pokud by někdo chtěl román zfilmovat). Zmíněnou písničku „Tvůj stín“ si můžete zdarma stáhnout na české stránce http://www.jefferydeaver.ic.cz/, ukázky všech skladeb si pak můžete poslechnout v příslušné sekci na Jefferyho oficiální webové stránce (http://jefferydeaverxomusic.com/index.php), kde najdete také odkaz do e-shopu, v případě zájmu o koupi celého alba.

Vraťme se zpět k románu. Jefferymu Deaverovi bych dal z přípravy podkladů opět dobrou známku. Kromě toho, že nás seznamuje s poměrně novodobou formou trestné činnosti, jakou stalking je (tento pojem byl poprvé použit v USA v 90. letech 20. století, coby trestný čin byl uznán v různých státech až mnohem později) nám znovu něco málo osvětluje o policejní práci a o zajímavé kriminalistické technologii — možná si něco zapamatujete z Kathryniných pozorování a budete to moci vyzkoušet na lidech ve svém okolí. Troufal bych si říci, že její dovednosti možná vzbudí u některých čtenářů zájem o tuto metodu analýzy (jako u autora této recenze). A některé čtenáře zase přivede autor ke country hudbě (tam už je autor recenze dávno).
Nelze si nevšimnout ani varovně vztyčeného ukazováku v podobě narážky na to, jak jsou lidé dnes neopatrní, co všechno o sobě na internetu, který je pro stalkery pravým rájem, nevědomky prozrazují a co všechno z toho lze vyvodit. Tvůj stín možná není tak strhující jako třeba Příští oběti nebo Tanečník (i když jistá překombinovanost by se tu našla), ale díky výše jmenovaným důvodům by se pro něj mělo ve vaší knihovničce najít místo. A pokud si vyšetříte i pár megabytů ve svém počítači pro skladby z tohoto románu, které si můžete během četby pouštět, budete mít dvojí zážitek. To přeci zatím mnoho titulů nenabízí, že?
Věřte mi, ani jsem si při tom nemnul nos a nesvěsil ramena…

Originální titul: XO (2012)
Vydáno: Hodder & Stoughton, Londýn (2012)
Vydání v České republice: Domino (2012)
Přeložil: Jiří Kobělka (2012)
480 stran

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA