Hana Prošková

BIBLIOGRAFIE I FILM A TELEVIZE

BIOGRAFIE ::

* 30. 11. 1924 – 4. 10. 2002, Praha

Tato známá česká spisovatelka se narodila do rodiny hudebního skladatele Pavla Bořkovce, po maturitě na Dívčím reálném gymnáziu E. Krásnohorské strávila válku jako totálně nasazená v leteckém průmyslu. Po válce vystřídala řadu zaměstnání, pracovala například jako soustružnice, telefonistka nebo reklamní kreslířka, až roku 1966 zakotvila v nakladatelství Albatros, kde působila až do důchodu.

S literaturou začala coby básnířka, doprovodila textem i několik dětských leporel a omalovánek, překládala z němčiny, ruštiny a slovinštiny, ale široké veřejnosti je nejvíce známá jako autorka detektivních povídek. Její detektivky z různých prostředí, ale vždy perfektně psychologicky prokreslené, spojují v drtivé většině dvě postavy – amatérský šťoural a znalec povah malíř Horác a kriminalista a znalec policejních metod nadporučík Vašátko.

BIBLIOGRAFIE ::
Povídkové sbírky

 • Černé jako smola (obsahuje povídky: Černé jako smola – Muž s kočkou – Případ v Es-dur – Dopisy z onoho světa – Psyché – Sluneční skvrny; Mladá fronta, 1969; MOBA, 2012) ZNOVU VYŠLO
 • Jahody se šlehačkou (obsahuje: Na pozadí laboratoře – Jahody se šlehačkou – Amanita phalloides; Mladá fronta, 1982; MOBA, 2012) ZNOVU VYŠLO
 • Kopistnaté prsty (obs.: Znamení smrťáka – Kopistnaté prsty; Mladá fronta, 1986)
 • Maskot smrti (obs.: Zlá panenka – Prostý případ statistiky; Ivo Železný, 1993)
 • Měsíc s dýmkou (obs.: Měsíc s dýmkou – 6+1 – Zvláštní případ; Mladá fronta, 1966 a 1968; Olympia, 2010)
 • Obyčejné zločiny (obs.: Tajemství planet – Smrt mladé stopařky – Rakev a hruška; Práce, 1992)
 • Rýže po charvátsku. Stínová hra (Československý spisovatel, 1989)
 • Smrt programátora (obs.: Křivý prostor – Přízrak – Smrt programátora; Československý spisovatel, 1971; Dokořán, 2010)
 • Tajemství obří číše (obs.: Tajemství obří číše – Rakev a hruška – Případ u jezera – Lásky čas – Prostý případ statistiky – Nepříjemný zápach; Mladá fronta, 1973, doslov: Václav Erben)
 • Tajemství planet (obs.: Tajemství planet – Smrt mladé stopařky – Zelená nálepka; Mladá fronta, 1976, edice Smaragd, sv. 76)
 • Záhada obří číše (obs.: Případ u jezera – Tajemství obří číše – Zelená nálepka; Mladá fronta, 1983, edice Smaragd, sv. 99)
 • Zlá panenka (obs.: Zlá panenka – Druhá tvář osudu – Příliš mnoho alkoholu; Mladá fronta, 1978, edice Smaragd, sv. 84; MOBA, 2011)
 • Znamení smrťáka (2. přepracované vyd., Ivo Železný, 1992, 1 vyd. in: Kopistnaté prsty, MF, 1986)

FILMOVÁ A TELEVIZNÍ ZPRACOVÁNÍ :: 

Zvláštní případ – V hlavních rolích: Radovan Lukavský jako Vašátko a Josef Kemr jako Horác. Dále hrají: J. Somr, J. Hlaváčová, H. Čočková, J. Kotrbová, I. Vyskočil, Z. Tůma, J. Moučka a další. Scénář D. Makovička a H. Prošková. Režie H. Bočan. ČST 1971.

Zlaté rybky – na motivy povídky Prostý případ statistiky napsali V. Šašek a M. Hubáček. V hlaví roli Radovan Lukavský jako kriminalista Hora (v povídce vystupuje Vašátko, Horác v ní nevyskutuje). Dále hrají: A. Filip, O. Vízner, J. Andresíková, J. Kanyza, J. Krampol, O. Sklenčka, I. Vyskočil a další. Režie: Otakar Fuka. Film ČSSR 1977.

Přízrak – Hrají: Martin Mejzlík (Horác), B. Navrátil, E. Černá, V. Jandák, M. Vávra, I. Vávrová, M. Bočanová a další. Scénář Hana Prošková a Dušan Klein. Režie Dušan Klein. ČST 1987.

Zrcadlo nenávisti – na motivy povídky Křivý prostor napsal Václav Šašek. Hrají: J. Bartoška, R. Hrušínský, P. Čepek, M. Macháček, S. Budínová, J. Třebická, T. Töpfer, V. Jirsák a další. Režie Dušan Klein. ČST 1987.

Případ pro rybáře s Davidem Matáskem (Horác) a Viktorem Preissem (Vašátko). Vašátko a Horác jsou na rybách a na stopě vraždy mladé stopařky… Dále hrají: J. Dolanský, D. Černá, J. Pidrmanová, I. Svobodová, M. Myšička, H. Seidlová a další. Scénář J. Knitlová. Režie L. Bělohradská

Případ pro malíře: podle románu Černé jako smola. Na scéně je opět známá dvojice přátel, která utíká před stresy života k řece a k rybaření. Horác na tom, že i tentokrát mají před sebou případ vraždy. Vašátko se přiklání spíše k sebevraždě.
Hrají: D. Matásek, V. Preiss, J. Dulava, M. Adamczyk, V. Hybnerová, M. Zoubková, I. Bareš, K. Winterová, J. Smutná, J. Stryková. Scénář J. Knitlová. Režie: L. Bělohradská, ČR (2015)

Případ pro lyžaře: komisař Vašátko (V. Preiss) se na dovolené na horské chatě potká s malířem Horácem (D. Matásek). Společnosti hostů vládne agresivní a arogantní režisér Skorkovský (D. Prachař), který v rámci „chlapské“ výchovy terorizuje svého syna. Horác to stejně jako ostatní těžko nese, ale všichni jsou mocnému režisérovi nějak zavázáni. Dusno v chatě narůstá, režisér je náhle nalezen mrtev, zavražděn. Policie se kvůli vichřici nemůže do chaty dostat, vyšetřování se ujímá komisař Vašátko. Chata je plná lidí, kteří mají silné motivy k vraždě. Přátelství mezi Horácem a Vašátkem bude vystaveno velké zkoušce.
Hrají: D. Matásek, V. Preiss, D. Prachař, M. Svoboda, P. Beretová, J. Lábus, J. Boušková, P. Špalková, M. Gajdošová, R. Valenta. Scénář J. Knitlová. Režie: L. Bělohradská, ČR 2015

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

REKLAMA
REKLAMA

Doporučujeme

CITARNY.CZ
Severské detektivky

www.alpress.cz


www.styl-zivota.cz

CZIN.eu

REKLAMA