Druhá a třetí řada Luthera potěší pozorného diváka, který nevynechá žádný díl

Idris Elba se možná stane prvním představitelem Jamese Bonda černé barvy pleti, britského ochránce zákona už každopádně ztvárnil coby Luther ve stejnojmenném seriálu BBC.
LutherII Po šestidílné první řadě (recenzi najdete zde) byly v letech 2011 a 2013 uvedeny další dvě, vždy o čtyřech dílech. Druhou řadu — a po ní snad i třetí — nyní začíná vysílat Česká televize.

V úvodních titulcích opět zazní chytlavý song Paradise Circus od Massive Atack a vždy ke konci dílu a při závěrečných titulcích nějaká píseň, pokaždé jiná.

Stejně jako v případě první řady, i nyní se jedná o kvalitní podívanou. Jen druhá a třetí série vyžadují pozorného diváka, který v ideálním případě nevynechá žádný díl.
Jedna hlavní zápletka je oproti první řadě rozdělena vždy do dvou dílů. O druhé řady se snad i původně předpokládalo, že by šlo o dva dvouhodinové případy, byť byla nakonec ponechána hodinová stopáž (ČT vysílá díly o pár minut zkrácené). Oběma sériemi se navíc vždy táhne ještě jeden další případ, první dvojdíl třetí řady řeší dokonce jeden vedlejší mord. K tomu je třeba zmínit osobní život Luthera a fakt, že psychopatická sexy vražedkyně Alice Morganová (Ruth Wilsonová) už nevystupuje ve všech dílech, ale fanoušci o ni — a dodejme důrazně NAŠTĚSTÍ — zcela nepřijdou.
LutherII-AliceDiváci se dočkají překvapení, pod kým začne vrchní inspektor John Luther pracovat. Po divokých událostech konce první řady nastupuje pod vedením nového šéfa Schenka (Dermot Crowley), který předtím nepůsobil zrovna jako přítel, přičemž nyní lze vztah označit přinejmenším jako kolegiální. Luther funguje opět v týmu s věrným seržantem Justinem Ripleym (Warren Brown) a Bennym Silverem (Michael Smiley), který věčně loví informace z počítače, ale také s novou kolegyní Erin Grayovou (Nikki Amuka-Bird), která mu nedůvěřuje tak bezmezně.
Ve třetí řadě se pak zproblematizuje vztah mezi Lutherem a Ripleym a pro samé vyšetřování bohužel nezůstává moc možností, aby si spolu promluvili. Po Lutherovi navíc celou řadu pase jeden policista, který brojí proti jeho metodám, a hlavně se snaží zjistit, jak je to se všemi možnými mrtvými kolem Luthera, hlavně těmi, kteří se nashromáždili během první řady.
To po druhou řadu Luther před lumpy ochraňuje jednu mladou dívku. Právě tento příběh dobře ukazuje postavu Luthera, který (nikoliv jako jediný seriálový hrdina poslední doby) boří černobílou představu správňáckého detektiva. Jeho pomoc nepůsobí nejprve zcela dobrovolně, ale nakonec nedokáže nechat člověka v úzkých a i za nekonvenčních (a pro policistu někdy neakceptovatelných) metod pomáhá.
V hlavních zápletkách se jedná například o vraha v jakési masce, jemuž se podaří zadržovat Ripleyho; je tu zabiják, který vraždí takříkajíc špatné lidi, a dokonce dělá anketu, jestli má nechat oběť žít; či muž, který zavraždí člověk na benzinové pumpě a pak několik lidí v administrativní budově.

ČT2 druhou řadu začíná vysílat od 7. května každou středu kolem 22 hod. a v sobotu před půlnocí.

Stále jde o povedený seriál, kterému nechybí humor, povedená je scéna, při níž je možno nahlédnout do Lutherova šatníku, ale hlavní je drsné ladění. Občas diváci asi nebudou zvládat počítat mrtvoly a možná někdy odvrátí zrak před zobrazovanými drsnostmi — v paměti může zůstat kupříkladu moment, když se někdo propadne o patro níž a jeho tělo najednou čouhá ze stropu.
Luther příliš nestaví na osobně motivovaných zločinech a jedná se spíše o hon na vraha, kdy jména obětí nejsou důležitá a vlastně je jedno, kdo to je. Přece jen se přinejmenším v případě druhého dvojdílu druhé řady nejde vyhnout otázce, jestli těch mrtvých není zbytečně až moc. A mají nějaký efekt?
LutherII-partaciProblém může být také zmíněné rozdělení pozornosti na několik zápletek. V komplikovaném ději se není těžké přestat orientovat. Chvíli se pozornost soustředí na jeden případ, poté na jiný, do toho také Luther v třetí řadě začíná randit s jednou pěknou dámou, a tak je kromě rady nevynechat žádný díl ještě moudré doporučení neodcházet chystat kávu. Na druhou stranu třeba říct, že kdo chce jednoduchý příběh, který po skončení zapomene, může si vybrat z řady jiných seriálů.
Jsou tu jistě i slabší momenty, ale druhá a obzvlášť třetí řada dokazují, co je u Luthera opět nejzdařilejší. Neoriginálně řečeno: strhující finále poslední epizody.
Poslední díl třetí řady je pravděpodobně i dějově posledním dílem Luthera, což ze závěrečné scény zřejmě odvodí i divák, který nikdy neslyšel slovo metafora. Vzniknout by však měl film, který bude dějově předcházet první řadě.
Rozhodnutí skončit včas, než aby vznikaly další a další řady, u kterých by mohla klesnout úroveň, je jistě chvályhodné, ale přiznávám, že mi Luther a Alice budou chybět.

Luther II, Luther III
2 řady po 4 epizodách
autor seriálu a scénář: Neil Cross
režie: Sam Miller, Farren Blackburn
zdroj fotografií: web České televize

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA