Když si polda volá s vražedkyní. ČT uvádí Luthera

LUTHERČeská televize začíná vysílat seriál BBC Luther, jehož první řada byla v Británii uvedena v roce 2010. Jak to vypadá, když v starém dobrém Londýně vyšetřuje chlapík s africkými kořeny, který si volá s vražedkyní a sám možná zmrzačil jednoho padoucha?

Vrchní inspektor John Luther v podání úžasného Idrise Elby, který za roli získal několik nominací  a Zlatý glóbus i vyhrál, je blízko dopadení vraha dětí Henryho Madsena. Ten se ocitá doslova nad propastí, do níž nakonec spadne. Protože ho už Luther nemohl udržet? Nebo nechtěl? Trvá sedm měsíců, než se Luther po tomto incidentu vrátí do práce. Jeho krásná manželka Zoe (Indira Varma) má milence a chce se rozvést, s čímž se výbušný polda těžko vyrovnává. To případ vraždy manželů Morganových, který Luther vyšetřuje po návratu na Útvar pro těžké zločiny, se nezdá složitý. Rodiče objevila jejich dcera Alice (Ruth Wilsonová) a při hovoru na policejní stanici během rozhovoru, jenž vypadá nejprve jako pouze informativní, Luther díky svým psychologickým fintám dospěje k tomu, že vrah je právě Alice.
Děj první epizody je třeba prozradit více, než se sluší, aby se nalákalo na celou první řadu. O těch dalších snad někdy příště. Luther se dostává k dalším zločinům, každý díl tvoří samostatný případ, jen pátý a šestý díl spolu určitým způsobem souvisejí, byť i v pátém díle se část děje uzavře.

Kro
seriál LUTHERm toho se ovšem řeší vztah Luthera s jeho manželkou Zoe, jejíž nový partner Mark North (Paul McGann) existenci Luthera nevítá a postupně se k naštvanosti objeví nejeden důvod. Alici se nezdaří dopadnout, ale zůstává v kontaktu s Lutherem. Navštěvuje (nebo někdy spíše i obtěžuje) také Zoe a Marka.
Je parádní sledovat, jak se postupně vyvíjí vztah mezi Lutherem a Alicí. Alice se o Luthera, Zoe a věc kolem Henryho Madsena, který leží v kómatu, zajímá a člověk zůstává v nejistotě. Mohla by snad Luthera ohrozit? A jak je to vlastně s Lutherovým svědomím? Když kolem něj navíc brousí neúprosně působící chlapík odkudsi z inspekce! A co činí seriál nejoriginálnější, divák začne mít pocit (nebo jistotu), že Luther a Alice spolu začínají kamarádit. Snad i možná očekává nějakou sexuální zápletku mezi nimi. A čemu se nepůjde vyhnout, ta holka, co vraždila a nechová se jako úplně normální slečna, působí sympaticky.
LUTHERNotnou dávku sympatií vůči Lutherovi pociťuje policista Justin Ripley (Warren Brown), mladší, méně zkušený, tedy příklad klasického, ale ne nějak nudného vztahu učitel-žák. Tolerantní, i když ne tak nekritická je vůči Lutherovi i jeho nadřízená, správně anglická paní, šéfová Rose Tellerová (Saskia Reevesová). Kamarádský vztah pak lze sledovat s kolegou Ianem Reedem (Steven Mcintosh), jehož postava se však výrazněji projeví až v posledních dvou dílech.
Se zařazením ke konkrétnímu žánru to není u Luthera úplně jednoduché, klasickou televizní kriminálku doplňuje thrillerovitost i Lutherovy psychologické fígle.

Seriál můžete sledovat od 26. března 2014 každou středu kolem 22.00 hod. na ČT2 a v repríze na stejném programu kolem půlnoci v noci ze soboty na neděli.

Řešené případy, a dojde i na vypjaté situace jako ruská ruleta, nejsou žádné fádní zločiny. Scotland Yard není v první řadě snad ani jednou zmíněn, tohle je Útvar pro těžké zločiny, takže se vyšetřují třeba vraždy policistů, vraždy mladých žen, nastoupivších do taxíku (pro znalce dodejme, že to Luthera napadne dříve než Sherlocka) či únos ženy, jež přijde o jazyk. Zakrvácený jazyk je ukázán, což není jediná drsná scéna, při níž někteří možná pocítí nutkání odvrátit zrak, například krev z mrtvého se dostane na tvář seržanta Ripleyho.

LUTHERNejlepší epizody první řady tvoří pátý a šestý díl. Pokud se divák prokouká až k nim, série mu sedla a netradiční vazbu Luthera s Alicí bere. Oba díly naplno ukazují to, což už naznačovaly předchozí. Že s černobílým dělením hodný policista a zlý vrah to nemusí být tak jednoduché. Nejen díky tomu přikovají k obrazovce a třeba ve mně zanechávají dojem jedné z nejlepších podívaných, se kterými jsem setkal v rámci příběhů řešících vyšetřování zločinů. Spíše než mudrovat nad tím, že poslední díly mohou působit někdy překombinovaně (a vlastně i jiné momenty v předchozích), je lepší si užít dojem z dobrého zážitku.
K tomu přispívá úvodní znělka s hudbou od Massive Atack a písničky od různých interpretů na konci každého dílu a během závěrečných titulků

BBC v letech 2011 a 2013 uvedla další dvě řady, vždy po čtyřech dílech, a snad by mohl být natočen film, který by dějově předcházel první řadě. Byť Česká televize zařazuje první sérii čtyři roky po britské premiéře a za tu dobu vznikly české amatérské titulky ke všem řadám, je dobré, že se Luther dostává i na české obrazovky. Pořád dokola reprízované kriminálky mohou mít své kouzlo, ale není na škodu poznat i něco nového. Všechno nemusí být pohodové jak za rady Vacátka.

Scénář a autor projektu: Neil Cross
Režie: Brian Kirk, Sam Miller, Stefan Schwartz
Délka jednoho dílu: cca 1 hodina
1. řada, 6 epizod, BBC 2010

Foto: www.ceskatelevize.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA