Dejte sbohem Harrymu Boschovi, přivítejte Mickeyho Hallera!

Po detektivu Harrym Boschovi se na televizní obrazovky dostane také obhájce Mickey Haller, další hrdina krimi románů Michela Connellyho. Po televizi Amazon převezme štafetu Netflix.

Michael Connelly
Foto: Mark DeLong Photography

Americký spisovatel Michael Connelly se proslavil literární postavou detektiva Harryho Bosche, který se poprvé objevil v roce 1992 v knize Černá ozvěna (česky vyšla v roce 1999) a stal se hrdinou zatím dvaadvaceti románů. Když se před více jak sedmi lety začalo mluvit o převedení jeho příběhů na televizní obrazovky v podobě seriálu, byli mnozí možná skeptičtí (asi všichni víme, co někdy s předlohou dokážou filmaři udělat), jiní zase byli nadšení. Účast samotného Connellyho na natáčení coby výkonného producenta a také jeho spolupráce na scénáři však dávaly naději, že televizní podoba bude důstojnou verzí knižních příběhů Harryho Bosche.

A skutečně byla. Pilotní epizoda seriálu nazvaného prostě jen Bosch byla na televizi Amazon Prime odvysílána v březnu 2014. První řada byla natočena na motivy románů Město kostí, Dvanáctá oběť a Park ozvěn, přičemž jejich dějové linie se v seriálu vzájemně prolínaly. Tahle praktika se opakovala i ve druhé sérii, kdy byly na obrazovky převedeny motivy románů Falešní hráči, Pád a Poslední kojot. V dalších řadách pak už byl zfilmován buď jen jeden, nebo dva romány (kompletní výpis najdete na konci tohoto článku). Bosch byl odvysílán se slušným úspěchem – čeští diváci (u nás Prima Krimi odvysílala pět řad) se shodli se zahraničními – na webu ČSFD obdržel seriál hodnocení 84 %, na serveru IMDb.com pak ekvivalentních 8,4 z 10. Nakonec se Bosch dočkal sedmi sérií (ta poslední byla právě dokončena).

Michael Connelly k tomu na svém webu napsal: „Je neobvyklé, když spisovateli dojdou slova, ale přesně tak se dnes cítím. Dokončili jsme natáčení poslední řady seriálu Bosch. Jsem spokojený a zároveň smutný. Udělali jsme opravdu dobrý seriál a já jsem na něj pyšný, a myslím, že ho budou objevovat diváci ještě řadu dalších let. Byla to intenzivní sedmiletá zkušenost, která mi přinesla opravdu hluboké přátelství a ještě hlubší naplnění. Mám tenhle seriál moc rád. Mám rád Tituse Wellivera, který ztvárnil Harryho Bosche a celý štáb. Jsem rád, že se tohle všechno přihodilo mě a Harrymu Boschovi a vždycky budu pamatovat na lidi, kteří se o úspěch seriálu zasloužili. Děkuji všem, kdo mi pomáhali a všem, kdo seriál sledovali. Sedmá řada bude ještě lepší.

Příznivci Michaela Connellyho však samozřejmě ví, že Harry Bosch není jeho jediná postava. Vedle zamlklého, avšak za každých okolností čestného a neústupného detektiva stvořil Connelly v roce 2005 obhájce Mickeyho Hallera. Obě postavy se občas v některých románech „potkaly“ a například v Přeběhlíkovi dokonce spolupracovali téměř bok po boku. Haller se dočkal zatím „pouze“ filmové podoby, kdy ho ve filmu Obhájce z roku 2011 velmi dobře ztvárnil Matthew McConaughey.

Manuel Garcia-Rulfo / Netflix

Rok 2020 byl pro spisovatele všelijaký. Michaelu Connellymu ale vyšel po sedmi letech další knižní titul s Mickeym Hallerem, v pořadí šestý a nazvaný The Law of Innocence (česky zatím nevyšel). Začátkem letošního roku pak ohlásil chystanou televizní adaptaci titulů ze série Mickey Haller, ve které se titulní role po Matthewovi ujme devětatřicetiletý mexický herec Manuel Garcia-Rulfo (nová verze Sedmi statečných, Sicario 2: Soldado). První série přinese deset šedesátiminutových epizod a bude natočena podle druhého románu řady, Rozsudek ráže 9.

Pro obhájce, který svou praxi provozuje ze zadního sedadla svého Lincolnu (odtud originální název série The Lincoln LawyerPrávník z Lincolnu) a řeší případy ze všech koutů Los Angeles, je podle Connellyho Manuel ideální představitel. Haller má mexickou matku a i jeho nový představitel kráčí ve stopách své matky, mexické herečky. A stejně jako Haller kráčí ve stopách svého otce právníka, i Manuelův otec je právník a herec tak vlastně kráčí i v jeho stopách. Proto příběhům dodá podle Connellyho potřebnou dynamiku, což bude v souladu s dějovou linií předlohy.

V Rozsudku ráže 9 se také objevuje postava Harryho Bosche. Jestli i v novém seriálu uvidíme Tituse Wellivera, a jestli bude stejně úspěšný jako Bosch, na to si budeme muset počkat až do příštího roku. Předplatitelé Amazon Prime nejsou přesunem na Netflix nadšení, předplatitelé Netflixu se jistě radují. V každém případě je ohlášení nové Connellyho televizní adaptace příznivou zprávou pro všechny fanoušky jeho románů. Autorova dosavadní úspěšná kariéra totiž všem dává velkou naději, že se dočkají dalšího kvalitního seriálu podle kvalitní předlohy.

Televizní adaptace románů ze série Harry Bosch:
1. řada: Město kostí, Dvanáctá oběť, Park ozvěn
2. řada: Falešní hráči, Pád, Poslední kojot
3. řada: Černá ozvěna, Temnější než noc
4. řada: Andělský let (plus nedokončené dějové linie z předcházející řady)
5. řada: Dva druhy pravdy
6. řada: Vyhlídka, Temná svatá noc
7. řada: Dvanáctá oběť (rozvinutí motivu), Hořící pokoj

Adaptace série Mickey Haller:
2011: Obhájce (The Lincoln Lawyer), film
2022 (pilotní díl): The Lincoln Lawyer, televizní seriál

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA