Doktorka Brennanová knižní versus seriálová

Je to propletenec. Soudní antropoložka Kathy Reichsová nejen že píše o antropoložce Temperance Brennanové, ale taky se podílí na seriálu s doktorkou Brennanovou, která zas píše knihy s hrdinkou doktorkou Reichsovou. A ve středu mu běžel první díl i u nás.

Věděla jsem, že ten seriál bude hodně odlišný. Ale že až tak… vždyť je to málem něco úplně jiného! No dobře, jak už jsem uvedla v medailonku o Reichsové, televizní verze Temperance je mladší, a to o dost. Chápu, že moderní publikum vyžaduje mladé a hezké tváře, ale tím se postava dost vzdaluje jak knižní, tak i reálné předloze, kde obě antropoložky měly minimálně jednoho dospělého potomka.

Navíc televize udělala z Tempe klasickou tvrdou „akční“ hrdinku, nestačila jsem zírat, jak každého hned zkopala, postřelila nebo alespoň majzla baseballovou pálkou. Působilo to pro nezasvěceného trošku dojmem, jako by měla problémy s paranoiou… Taky si z knih příliš nevybavuji, že by literární doktorka byla nějak dobrá kámoška s pistolí, kdežto seriálová se s ní v tom prvním díle ohání běžně. To je právě nevýhoda pouhé hodinky vysílacího času, kde nezbude moc prostoru na výraznější prokreslení postav a vysvětlení jejich motivů, vše je nahozeno jen tak ve zkratce… V knize je namísto toho spousta místa na vysvětlení, že třeba svědčit jako odborný konzultant u soudu člověku může přinést nežádoucí pozornost usvědčených padouchů, kteří občas udělají nečekanou návštěvu v bytě, čímž by se dalo vysvětlit, že má seriálová doktorka pořád nervy jako na drátku.

Současný trend televizních kriminálek velí mít velký a různorodý tým, což tu bylo oproti předloze splněno, i když je zatím jen na to, aby ti lidičkové trousili suché hlášky plné nezbytného černého humoru. Ale šlo jim to dobře, uvidíme, třeba se nějak vykuklí v průběhu seriálu.

Fungl nová je také postava agenta FBI Boothe, se kterým televizní doktorka tak nějak spolupracuje na vyšetřování. V knize se zas montovala do případů kanadskému policistovi Andrewu Ryanovi, s kterým pak i chodila. Prostě, co by to bylo za kriminálku, kdyby se ženská hrdinka nemohla s nějakým tvrdohlavým chlapem dohadovat o tom, kdo z nich má pravdu? (Ale jsem docela zvědavá, jak se bude vyvíjet tandem Brennanová-Booth dál…)

Takže celkově, i když postavy šéfů působily prkenně, a i když jsem uhodla vraha už od půlky, se mi tenhle seriál docela líbil a budu koukat zase. (Ale mohli by taky vydat nějakou novou knihu, ne?)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA