Noční motýl (Ondřej S. Nečas)

Kdo stojí za vraždami v městečku uprostřed moravských lesů? Je to tajemná víla nebo někdo, kdo strašidelné legendy jen využívá? Na to bude muset přijít v historické detektivce rytíř a soudní zmocněnec Mojmír Mráz.

Morava, konec patnáctého století. Rytíř Mojmír Mráz ze Žezlic zastává úřad soudního zmocněnce zemského hejtmana. Prosazuje rozhodnutí soudu tam, kde je potřeba, ověřuje informace, jedná s urozenými muži, nebo také zajišťuje bezpečný doprovod významnějších soudních úředníků. Když při jednom takovém úkolu doprovodí vrchního písaře na jeden z hradů, tamější pán Mojmíra požádá o službu. Před časem mu utekla vnučka Jitka a posléze zemřela nešťastnou náhodou v Častovicích, v městečku den cesty od hradu. Hradní pán by rád převezl Jitčiny ostatky do rodinné hrobky a požádá Mojmíra o pomoc.

Jelikož má rytíř pár dní k dobru, rozhodne se s malou družinou do Častovic vydat. Doprovází ho dva zbrojnoši Boreš a Olota a jeho téměř čtrnáctileté páže, Kristián. Před příjezdem do města narazí skupinka v lese na umírajícího muže s rozseknutým hrdlem. Nebožák ještě stačí zašeptat něco o nočním motýlu a posléze zemře. Když Mojmír dorazí do města, zjišťuje, že město obchází strach z tajemné víly zvané Noční motýl. Osamělé pocestné či zbloudilce dokáže prý přivést k nadpozemské rozkoši, nebo je bez milosti odeslat na onen svět. Mrtvých přibývá a Mojmírovi se pomoc jeho družiny bude hodit. Nevěří ale na působení nějakého tajemného přízraku. Je přesvědčen, že za vším stojí někdo, kdo má ke zločinům velmi pádný důvod a rozhodne se vraha či vrahy najít.

Ondřej S. Nečas (narozen 1978) vystudoval Fakultu informatiky v Brně, kde také nyní pracuje ve středisku pro pomoc nevidomým studentům, které mimo jiné vydává publikace v Braillově písmu. Nečas se také podílí na výuce některých předmětů zabývajících se logikou. Jako spisovatel se dosud věnoval převážně žánru fantasy a sci-fi, a to trilogií Případy hejtmana Ambrože. Kromě toho je také autorem třináctidílné fantasy série Kladivo na čaroděje. Přispíval do řady povídkových knih a časopisů (například Ikarie, kde na sebe prvně výrazněji upozornil). V poslední době se zaměřil i na pohádky (Čarodějův odkaz, O princezně trochu zakleté). Ve většině jeho děl má své místo historie a detektivní žánr, takže čistě historická detektivka byla zřejmě na spadnutí. Čtenáři byli zvědaví, jak si autor poradí v žánru bez nadpřirozených bytostí. Tak je tu alespoň ta víla…

Noční motýl zejména zdařile využívá motivu tajemna a strašidelné legendy. Nezanedbatelný podíl v něm mají různé noční zvuky, stíny, strach a pověry, které v kombinaci s autorovou dovedností výstižně vystihnout atmosféru, dávají čtenáři do rukou poutavý příběh. Autorovi nelze upřít čistý styl vyprávění, ve kterém se oprošťuje od detailních popisů historických souvislostí a místo toho klade důraz na příběh. Historická fakta čtenáři předkládá jen občas a v rozumné dávce. Tím pádem je jeho kniha určená širokému okruhu čtenářů, a především pak těm, kteří mají rádi zapeklité detektivní záhady. Nečasův román je ale místy lehce zamotaný, a tak je nezbytné dávat při čtení pozor.

Mojmír Mráz je vylíčen jako holohlavý muž s mohutným vousem a páskou přes oko. I on má sebou nepostradatelného “Watsona”, bez kterého se zřejmě neobejde žádná detektivka. Tentokrát je to zmíněný Kristián, zvídavý mlady muž. V případě Mráze by mělo jít o poměrně výraznou postavu, ale přece jen by mu prospělo více charismatu a živočišnosti. Dokonce i Boreš a Olota jsou prokreslenějšími postavami a Kristián dokonce dostává v první třetině knihy více prostoru než Mráz. Nicméně každý bystrý mozek bude v tomto příběhu zapotřebí – podezřelý je totiž kdekdo. Ať už podivný správce tvrze, mající zvláštní zálibu ve vycpávání ptáků, nebo třeba bohatý měšťan s temnou minulostí.

Navíc to vypadá, že všechno může mít kořen v událostech z doby před několika lety, takže vše nemusí být tak tak jasné, jak se zprvu může zdát. Jako každá správná detektivka i Nečasův příběh přináší po zdánlivém rozuzlení ještě nejedno překvapení, které přichází doslova na posledních stránkách. A tak i když autor občas nechá díky poměrně nápadné zmínce (možná to byl záměr) čtenáře odhalit něco dříve než hlavní hrdinové, stejně mu to pravděpodobně nebude ve finále nic platné.

Nečasův Noční motýl je historickou detektivkou určenou pro všechny čtenáře, kdo mají rádi záhady a napětí. Tomu napomáhá nejen autorův um, ale také doba a prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Hluboké a tajemné lesy, přibývající mrtvoly, zapadlé krčmy, tvrz s ponurými chodbami a tajnými východy. A samozřejmě zlo, klokotající kdesi pod povrchem zdánlivě klidného městečka a v okolních lesích. Detektivní příběh s prvky hororu a nadpřirozena v historických kulisách nemá žádná hluchá místa a zbytečné dějové odbočky, a tak se dá přečíst poměrně rychle. Autor už pracuje na druhém příběhu Mojmíra Mráze.

 

Text: Ondřej S. Nečas (2019)
Vydáno: Mystery Press (2019)
240 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA