Budu tvůj stín (Eileen Dreyer)

Eileen Dreyer Budu tvůj stínJe zvláštní, že ačkoli jsou si některé knihy Eileen Dreyer v základních obrysech podobné, rozhodně nehrozí, že by nezaujaly nebo nedejbože nudily…

Bývá tu zdánlivě spokojená hrdinka, která však úspěšně skrývá své vnitřní běsy. A pak tu máme správňáckého chlápka, který se také příliš nechce vracet do minulosti. A v nejbližším okolí pár znatelně narušených jedinců, od kterých může pocházet hrozba, ale i nemusí. Nakonec se většinou ukáže, že nic není takové, jak se zdá.
Své klasické schéma autorka tentokrát netypicky přesadila z dobře známého prostředí nemocnic do pro ni ještě známějších kulis spisovatelských. Hlavní hrdinkou této knihy je totiž úspěšná autorka detektivek Chris Jacksonová, která však píše pod pseudonymem, aby ji nikdo nemohl vypátrat. Žije v malém městečku v Missouri, kam nedávno přibyl nový policejní náčelník Tom MacNamara, který z jakéhosi důvodu opustil kariéru v Chicagu. Chris občas dohlíží na týranou dívku, jejíž tichá pokora se kdykoli může změnit v zuřivý vztek, a soused také nepatří k emocionálně stabilnějším. Základní půdorys tedy sedí.
A zápletka? Někdo kopíruje vraždy z Chrisiných knih a převádí je do reálu. Nadšený psychopatický fanoušek? Nebo někdo z minulosti, kvůli které Chris trpí nespavostí a strachem ze tmy? Vraždy v blízkém St.Louis vyšetřuje nepřátelská seržantka Lawsonová, která si chce na případu udělat kariéru a je jí jedno, jak agresivní přitom bude. Náčelník MacNamara ale rozhodně nehodlá přihlížet, jak mu cizí polda zastrašuje lidi v jeho okrsku, a navíc ty podivné vraždy a především záhadná slečna Jacksonová vzbudí jeho zájem, osobní i profesionální. Co všechno Chris skrývá? A kdo z jejího nejbližšího okolí, z toho roztomilého městečka, páchá tak hrozné mordy, a proč?
Sice je štěstí, že hrdinové Eileen Dreyer obvykle vyváznou s novou nadějí do dalšího života, ale předtím si musí povinně projít peklem, soukromým očistcem stvořených výlučně jen pro ně, při kterém čtenáři napětím až zapomínají dýchat. Na tahle nervydrásající finále je Eileen expert a ti, co už její knihy znají, se na ně těší jako na Vánoce. Další, na co se mohou spolehnout, je ironický nadhled a šibeniční humor, a občas i spiklenecké mrknutí autorky čtenářům, znajícím širší souvislosti. V tomto případě by to určitě byl fakt, že Chris Jacksonová, fiktivní autorka detektivek, má doma vlastní cenu Edgara, kdežto skutečná Eileen na něj stále čeká…

Originál: If Looks Could Kill
Překlad: Lenka Faltejsková
Vydal: Alpress, 2008
Edice Klokan
235 stran
www.alpress.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA