Společnost Amazon TV odvysílala kompletní řadu seriálu Bosch na motivy románů Michaela Connellyho

boschPřed časem jsme zde psali o pilotním dílu seriálu Bosch, jehož hlavním hrdinou je stejnojmenný detektiv losangeleské policie. Nyní byla v USA a některých dalších zemích odvysílána kompletní první řada tohoto seriálu. Jak se povedlo adaptovat Harryho Bosche amerického spisovatele Michaela Connellyho na televizní obrazovky?

Loni odvysílaný pilotní díl byl přijat diváky vcelku kladně, a tak 13. února tohoto roku byla v jeden den kompletně odvysílána celá první řada, čítající deset dílů. Kromě USA ji zatím mohli vidět diváci ve Velké Británii, Německu a skandinávských zemích.

Seriál produkovala společnost Amazon. Majitel tohoto známého online obchodu Jeff Bezos koupil před dvěma roky vyhlášený deník The Washington Post, a nyní jeho firma konkuruje i na poli internetových placených televizních služeb. Kromě toho nabízí i vlastní hranou tvorbu, kromě Bosche stojí i za celou řadou dalších seriálů.

Jaká je hlavní linie seriálu Bosch, na kterém se jako výkonný producent podílel sám autor předlohy? Harryho zastihujeme na jedné noční akci, při které zastřelí, jak se zdá, neozbrojeného muže. Detektiv předpokládá, že dotyčný sahal po zbrani… Během čekání na výsledek soudního jednání se Bosch dostane k případu nálezu dětské kostry v kopcích nad městem. Vychází najevo, že kostra ležela v zemi desítky let a patřila zhruba dvanáctiletému chlapci, který před smrtí musel projít neskutečným mučením.

Detektiv Bosch je touto brutalitou otřesený a chce stůj co stůj pachatele i po mnoha letech najít. Zdá se, že probíhající soudní jednání neprožívá tak, jako touhu najít vraha. Zdánlivě slibná stopa se objeví ve chvíli, kdy policie při jedné večerní silniční kontrole náhodou zadrží řidiče dodávky, ze kterého se vyklube masový vrah…

Myslím, že se tvůrcům seriálu povedlo zachytit atmosféru města tak, jak je popsaná v knize. Boschův působivý dům na kopci nad městem, noční ulice, rušná policejní stanice, politikaření, i neústupnost samorostlého hlavního hrdiny, který je trnem v oku nejen svým nadřízeným, ale leckdy i kolegům, protože nezapadá do tzv. „policejní rodiny“.

Je sympatické, že seriál je natočen na motivy několika Connellyho knih a nedrží se jen jednoho titulu. Zápletka kolem nalezené kostry vychází z knihy Město kostí, a dále se mísí s dějovými liniemi z románů Park ozvěn a Dvanáctá oběť. Každý motiv zabral různý počet epizod (jeden čtyři, jiný osm a jeden se prolíná všemi deseti díly). Najdeme tu ale i prvky z mnoha jiných titulů, včetně častých odkazů na ně. Například v některých scénách vidíme, že má Harry Bosch doma plakát z filmu Černá ozvěna. Z detektivových úst se dozvídáme, že jde o film natočený na motivy jednoho jeho staršího případu. Za práva ke zfilmování pak dostal nemalou odměnu, za kterou si pořídil zmíněný dům na kopci nad městem. Stejná zápletka je naopak ale v Černé ozvěně, první knize ze série s Boschem, kde zase Harry říká, že dům koupil za peníze za zfilmování jiného, předchozího případu.

Samotná úvodní zápletka kolem zastřelení zdánlivě ozbrojeného muže v nočních ulicích L. A. má zase podobu s podobným motivem ve zmíněné „Ozvěně“, kde se dozvídáme, že měl Harry před časem problémy, když zastřelil v jednom domku muže v domnění, že sahá pod polštář pro revolver. Zkrátka a dobře, i ti, co mají všechny Connellyho knihy „načtené“, se nemusí bát, že by jim seriál nepřinesl nic nového.

Titulní role se zhostil americký herec Titus Welliver, kterého u nás známe především jako jednu z klíčových postav závěrečné řady seriálu Ztraceni („Muž v černém“). Myslím, že pro postavu detektiva to byla dobrá volba. Sice jsem si dříve při čtení knih s Harrym představoval Bosche trochu robustnějšího a staršího, nicméně když čtu nějaký román od Connellyho teď, nemám problém vidět jako Bosche už jen Wellivera.

I při výběru hereckých představitelů dalších rolí tvůrci měli šťastnou ruku. Každý, kdo přečetl nějaký román a pak viděl jeho filmovou verzi, byl mnohdy (celkem pochopitelně) zklamán z toho, že ten či onen herec neodpovídá jeho představě o konkrétní postavě. Musím říci, že u Bosche se mi to téměř nestalo. Až na drobné výjimky, postavy v seriálu odpovídaly charakterům v knize. V seriálu se znovu potkáme s postavami, se kterými jsme se mohli seznámit už v některé z knih (Eleanor, Pounds, Irwing, Riderová, Edgar, Maddie aj.). Některé postavy jsou ovšem posazené do jiného období a kontextu, což znovu svědčí o šikovně namíchaných kartách majících za cíl překvapit znalého diváka.

Není výjimkou, že se v seriálu objeví známé tváře i v poměrně drobných rolích – např. Scott Wilson (V žáru noci, Mladé pušky II, Kriminálka Las Vegas), Mimi Rogers (Austin Powers: Špionátor; bývala také manželkou Toma Cruise) nebo Shawn Hatosy (Fakulta, Veřejní nepřátelé). Jednoho z hlavních záporáků si pak střihl Jason Gedric, známý mj. z několika epizod sedmé řady seriálu Dexter.

Jak se zdá, seriál sklízí kladné odezvy jak od kritiků, tak od diváků. Nyní je již potvrzeno, že se chystá pokračování. Druhá série bude mít opět deset dílů, přičemž hlavní zápletka bude vycházet z románu Falešní hráči a bude smíchána s vedlejšími motivy, které mají předlohy v knihách Pád a Poslední kojot. Harry Bosch bude vyšetřovat vraždu hollywoodského producenta, který pral špinavé peníze pro mafii. Bude také pátrat po sériovém vrahovi. Vyšetřování ho zavede jednak do špinavých uliček Los Angeles, ale i do Las Vegas. Nová řada by měla být odvysílána počátkem roku 2016.

Pro fanoušky Harryho Bosche je to tedy dobrá zpráva a nám nezbývá než doufat, že první sérii uvidíme co nejdříve v české verzi i na některém u nás dostupném televizním kanálu.

Bosch USA 2014

Režie: Jim McKay, Kevin Dowling
Scénář: Michael Connelly
Hrají: Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Scott Wilson, Amy Price-Francis, Valerie Cruz, Annie Wersching, Lance Reddick, Alan Rosenberg, Abraham Benrubi, Arlene Santana, Troy Evans, Gregory Scott Cummins, Richard Cabral, Carmyn Xoluv, Eric Ladin, Madison Lintz, Iris Almario, Chelsea Rendon, Jamie McShane

Délka: 51 minut (1 epizoda, celkem 10 epizod)
Mluveno anglicky

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA