Detektiv Harry Bosch přichází i na televizní obrazovky

boschMáte rádi Harryho Bosche, hrdinu kriminálních románů Michaela Connellyho? Pak vás možná bude zajímat, že už udělal první krok na televizní obrazovky. Zatím jen v pilotním dílu, ale další epizody se natáčejí. Sám autor se obklopil kvalitními scenáristy. Na světě je tak možná další kvalitní detektivní seriál.

Jméno amerického autora Michaela Connellyho se stále častěji objevuje v podvědomí českých čtenářů, a to jak těch, které mají v oblibě dramata ze soudních síní, tak těch, kteří si oblíbili romány do detailu popisující policejní postupy. Mohou za to především dvě autorovy série – jedna s losangeleským obhájcem Mickeym Hallerem a druhá se zamlklým detektivem ze stejného města, Harrym Boschem.
Mickey Haller se na stříbrné plátno dostal už v roce 2011 (ztělesnil ho známý herec Matthew McConaughey), když byla zfilmována první kniha série The Lincoln Lawyer (u nás film běžel pod názvem Obhájce). Harry Bosch si musel na vizuální zhmotnění své postavy ještě chvíli počkat, a jak se zdá, bude se muset zatím spokojit s televizní obrazovkou.
Americká společnost Amazon Prime se pod názvem Bosch rozhodla převést na televizní obrazovku detektivovy případy. První série by se měla skládat z pilotního dílu a devíti epizod, které budou čerpat náměty z knih Město kostí (City of Bones; z této knihy pochází námět pilotního dílu), Dvanáctá oběť (Concrete Blonde) a Park ozvěn (Echo Park). V titulní roli se představí Titus Welliver, kterého u nás budou znát nejspíš jen věrní diváci seriálu Ztraceni (Lost) – kde ztvárnil jednu z klíčových postav v závěrečných epizodách.

Pilotní díl je už na světě a byl odvysílán počátkem března letošního roku (budu se mu věnovat v další části tohoto článku). Jednotlivé epizody jsou ohlášeny až na rok 2015 a měly by být vysílány klasicky s týdenním odstupem. Na scénáři spolupracuje sám Michael Connelly s Ericem Overmyerem, který produkoval mj. sérii Zákon a pořádek (Law & Order). Na té se podílel rovněž scenáristicky, stejně jako třeba na velmi ceněném seriálu The Wire . Pilotní díl režíroval Jim McKay, který také vedl herce v některých epizodách výše zmíněných seriálů
Co se týče dalších epizod, sám Connelly si na své webové stránce cení především spolupráce se scenáristy a producenty takových seriálů jako Rodina Sopránů (The Sopranos), Impérium – Mafie v Atlantic City (Boardwalk Empire), zmíněný The Wire nebo cenami a diváckými úspěchy ověnčený Mad Men (docela se divím, že ho české televize ještě nezaznamenaly nebo že ho případně ignorují). Jak je vidno, je Michael Connelly ve společnosti dalších dobrých autorů a máme se na co těšit.

Jaký je tedy díl, ve kterém se poprvé setkáme s Harrym Boschem? Zastihujeme ho za deštivé, nevlídné noci, kdy se svým parťákem Jerrym Edgarem pronásledují jakéhosi muže. Zatímco ho Edgar sleduje v autě, Bosch se za ním vydává pěšky. Jak už to tak bývá, potkají se sami v opuštěné uličce. Jak už to tak bývá, pronásledovaný sahá pro cosi do kapsy a Bosch ho v obavě, že sahá pro pistoli, zastřelí.
Zatímco by měl čekat doma na verdikt soudu v případě neoprávněného zabití, setkává se s jistým doktorem, jehož pes přinese z procházky v kopcích nad Los Angeles lidskou kost. Ukazuje se, že šlo nejspíš o mladého kluka. Bosch případ přebírá. Brzy se ukazuje, že šlo skutečně o zhruba dvanácti- až třináctiletého hocha, který byl před smrtí vystaven opakovanému týrání a mučení. Soudní doktor našel na jeho těle více než čtyři desítky různých zlomenin, všech možných typů, svědčících o přeražených, či dokonce kroucených končetinách.
Otřesený Bosch absolvuje první den přelíčení. Státní zástupkyně poukazuje na svévolné a bezdůvodné zabití, Boschův obhájce zase na nutnost rychlého detektivova rozhodnutí. Navíc chce dokázat, že zastřelený muž (považovaný za sériového vraha) byl ozbrojen…
V této části pilotní díl končí. Je tedy jasné, že budeme muset sledovat pečlivě každý díl, protože jednotlivé epizody nebudou tvořit uzavřený případ.

Zatím se zdá, že volba hlavního představitele byla šťastná. Skutečně má něco z melancholické knižní postavy, byť bych si Bosche představoval trochu silnějšího a pomalejšího. Pilotní díl přesně vystihl atmosféru Los Angeles, popsanou v knihách, ať už jsou to noční zapadlé uličky, Boschův dům na kopci nad městem, nebo jeho zálibu v poslouchání jazzu.
Titus Welliver se ctí zvládl ztvárnění Boschova zaujetí pro případ, navzdory házení klacků pod nohy. I v televizní podobě je zachycen jako oddaný profesionál, který si z nadřízených nic nedělá a nevadí mu naservírovat jim, co si o nich doopravdy myslí.
Zajímavé je, že to zatím vypadá, že tvůrci vynechali postavu Boschovy dcery. Alespoň v pilotním dílu se neobjevila. Je to trochu škoda, protože jejich vzájemné scény mě v knihách bavily a Bosche tím trochu více polidšťovaly.

V každém případě se těším na další díly, které by mohly být doplněním autorovy kvalitní tvorby. A doufám, že naše televizní stanice nezaspí a představí sympatického detektiva i českým divákům.

Bosch, USA 2014
Režie: Jim McKay
Hrají: Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Scott Wilson, Amy Price-Francis, Valerie Cruz, Annie Wersching, Lance Reddick, Alan Rosenberg, Abraham Benrubi, Arlene Santana, Troy Evans, Gregory Scott Cummins
Délka: 51 minut (zatím jen pilotní díl)
Mluveno anglicky

Photo Credit: IMDb.com

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA