Proběhl křest knihy Konzultant, třetího příběhu Alexandra Krause a Andrey Šimečkové. „Psaním si ventiluji běžné denní činnosti,“ říká jeho autor Antonín Mazáč

V pražské Literární kavárně Academia proběl 15. března tohoto roku křest třetího dílu krimi thrillerů z Karlovarska. Zdá se, že bude ještě brutálnější než předchozí díl.

Antonín Mazáč (narozen 1979) sice původně začal psát převážně detektivní povídky (napsal dvě sbírky a také povídkové knihy jiného žánru), ale dnes je jeho jméno už spíše spojováno s detektivními thrillery. Karlovarský rodák, spisovatel a redaktor se netají obdivem k tzv. americké drsné škole, kterou se snaží spojit s moderní českou detektivkou. O tom, že se mu to daří, svědčí příznivý ohlas jak ze strany kritiků, tak čtenářů. Není proto divu, že když dnes křtí další knihu, může se těšit nejen na zájem čtenářů (tentokrát rozhodně převyšující kapacitu kavárny), ale i na společnost kmotrů ze stran renomovaných autorů a hereckých osobností.

Když zhruba před rokem a půl křtil Aristokrata, měl za kmotry herečky a dabérky Stanislavu Jachnickou a Myriam Chytilovou (bylo to především kvůli tomu, že obě dabovaly jeho oblíbený seriál Přátelé). Společnost jim dělali osvědčení autoři Michal Sýkora a Jiří Březina. A o zajímavé hosty v roli kmotrů nebyla nouze ani tentokrát. Jedním z nich byl spisovatel Miloš Urban, který sám kdysi napsal detektivku z Karlovarska (Kar), spolu s ním přišly autora podpořit herečky Andrea Černá (rodačka z Karlových Varů, která tam čtrnáct let žila) a Marie Doležalová. Čtveřici kmotrů uzavíral „specialista na záporáky všeho druhu“, herec Jarek Hylebrant.

Připomeňme si ve stručnosti, kdo je Alexandr Kraus. Je to bývalý policista, který se specializoval na verbování informátorů a vedl si o nich podrobné záznamy. Po odchodu od policie pracuje jako redaktor krimi rubriky v lokálních novinách na Karlovarsku. V prvním dílu série (Letargie, vyšla v roce 2017) se seznamuje s vyšetřovatelkou Andreou Šimečkovou a posléze se z nich stává pár. V dalším případu (Aristokrat, vyšel na podzim 2021) pomáhá Andree s vyšetřováním jako neoficiální konzultant.   

Z úst moderátorky Lenky Pastorčákové (bývalé novinářky a televizní moderátorky, svého času také mluvčí prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše) několikrát zaznělo, že třetí díl, ve kterém na Karlovarsku řádí sériový vrah, bude nejspíš o dost brutálnější než předchozí příběh. Sám autor podotýká, že si psaním především ventiluje běžné denní činnosti a nedokáže si představit, co by dělal, kdyby nepsal. Dle svých slov má načteno hodně detektivek a při čtení se snaží vidět zápletky, které ještě nikdo nepopsal a které by mohl použít ve svých knihách. Sám má totiž rád příběhy, které se u nás moc nepíšou. Tuhle neotřelost mu potvrdil i Miloš Urban; podle něj se Mazáčovy detektivky díky tomu a díky specifickému zasazení do Karlových Varů (kterým autor zůstává stále věrný) těžko srovnávají s díly jiných autorů. Ohledně brutálního násilí v knihách, kterého podle všeho stále přibývá, soudí, že by se s ním mělo zacházet jako s kořením. Nemělo by dojít k přesolení a přepepření.

Ke knize řekli pár slov i další kmotři. Herečka a bloggerka Marie Doležalová (mimo jiné Saša ze sitcomu Comeback) se s Antonínem Mazáčem seznámila přes Instagram a díky tomu dostala možnost přečíst si Aristokrata. Toho pak doporučila svým followerům a přátelství bylo na světě. Sama je také pilnou čtenářkou detektivek. Herec Jarek Hylebrant ke knize podotkl, že i když neustále hraje záporné role nejrůznějšího druhu (zahrál si v Případech 1. oddělení vraha střihače Michala Velíška), sériového vraha – především coby hlavní postavu – by si zahrál rád.

Antonín Mazáč se podobně jako na křtu minulého dílu snažil pobavit své kmotry i dorazivší čtenáře. Tentokrát kromě klasického čtení úryvku z knihy proběhla i jakási improvizovaná „rozhlasová hra“. Autor vybral určitou část textu a každý z kmotrů dostal vyznačený text přímé řeči.

Podobně jako jeho kolega Jiří Březina, i Antonín Mazáč sahá po stručných a jednoslovných názvech, jeho knihy ale rozhodně stručné nejsou (Letargie má téměř 550 stran). Důležité je, že vysoký počet stránek jde ruku v ruce s vysokým hodnocením čtenářů. V době psaní této reportáže dosáhla Letargie na Databázi knih hodnocení 82 %, Konzultant má zatím ještě o 4 % více, byť ho zatím nehodnotilo tolik čtenářů. Podle všeho to však vypadá, že autor ani tentokrát své příznivce nezklame a fanoušci drsnějších příběhů zasazených do českých reálií se mají na co těšit. Recenzi knihy vám přineseme i na našem webu.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA