Podfuk (Janet Evanovich, Lee Goldberg)

ON je lupič a podvodník, ONA je federální agentka, která po něm už pět let neúspěšně pase. Teď musejí spolupracovat, ale asi se spíš dřív zabijí. I když kombinace protikladných postav může připomenout film Zakázané ovoce s Georgem Clooneym a Jennifer Lopez, tahle knížka mnohem víc asociuje mix Dannyho parťáků a Slečny Drsňák. Posuďte sami…

evanovich-goldberg-podfukKate O’Hareová je drsná agentka, která žije jen svou prací a na nic jiného jí nezbývá čas – nedej bože na nějaký osobní život. A Nick Fox je elegantní, šarmantní, usměvavý a všemi mastmi mazaný lupič, co si troufá především na ty nejnesplnitelnější mise. Dohromady tvoří naprostou nesourodou a naprosto skvělou dvojici, jejichž slovní přestřelky a šílené eskapády si zamilujete.

Janet Evanovich si mne získala už před lety, kdy vycházela její první série s lovkyní zločinců Stephanií Plumovou. A nezklamala ani tentokrát. Tato nová řada nese Janetin jasný rukopis: bláznivé akce, humor, šílení rodinní příslušníci plus drsňáci se zlatým srdcem.

Kate O’Hareová a Nick Fox mají ve své nové společné kariéře chytat lumpy, na které federálové běžnými prostředky nemohou. Prostě a jednoduše, Nick je oblafne a oloupí a Kate na to dohlédne. Pro zákonůdbalou agentku práce snů, ne? Pro tu švandu ale potřebují sehnat tým spolupracovníků, a ten nábor a sestava mi silně připomenul první díl Westlakeovy série o Johnu Dortmunderovi – sbírka podivných existencí, slibující velkou srandu (nebo totální průšvih) prostě nemůže být bizarnější. Dortmunder byl ale packal, u něhož pohroma střídala katastrofu, zatímco tady jedna promyšlená finta střídá druhou, ať už v Berlíně, v Missouri nebo uprostřed indonéských ostrovů, a všude se grandiózně bavíte.

Podfuk Janet Evanovich a scenáristy Lee Goldberga nabízí oddechovou alternativu ke všem těm ponurým a depresivním thrillerům a připomíná, že kriminálky můžou být i vtipné, prosluněné a (nemůžu uvěřit, že to píšu) i proklatě sexy.

Série nyní čítá už osm románů a ve stavu rozpracování je i televizní seriál. V češtině vyjde druhý díl Štvanice někdy příští rok, doufám, že brzo. Detektivek, které vám na tváři přišpendlí široký úsměv, není zas tolik…

Originál: The Heist, 2013
Překlad: Alžběta Lexová
Vydal: Mystery Press, 2016
256 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.