Zloděj nebes (Richard Doetsch)

Richard Doetsch Zloděj nebesJak to tak vypadá, i byznysmeni umějí psát, a velmi čtivě…

Ačkoli nahá kráska v ohrožení hned v úvodu působila trochu lacině, svůj účel splnila – vtáhla čtenáře ihned do děje. V něm je hlavním hrdinou Michael St. Pierre, profesionální lupič, který však svůj výnosný nelegální koníček pověsil na hřebík (respektive musel, když ho kvůli té nahotince chytili) a nyní se věnuje jen své ženě a instalacím bezpečnostních systémů. V jeho ráji se však objeví velký černý mrak – jeho milované ženě Mary diagnostikovali rakovinu a on nemá čím uhradit závratné náklady na léčbu. Kvůli Mary se rozhodne porušit všechna dobrá předsevzetí (a podmínky propuštění), a přijme zakázku od záhadného boháče. Úkol zní jednoduše – ukrást dva starobylé klíče. Jenže jsou ve vatikánském muzeu, které patří k nejstřeženějším na světě. A má na to týden. Těžký úkol, ale ne nezvládnutelný. Ale na co ty klíče vlastně jsou? A proč chce Michaela kvůli nim někdo zabít?
Autor opravdu dokáže perfektně vystihnout napětí a adrenalin, proudící tělem při přípravě a průběhu riskantních akcí, nejen loupeží. Také zvládá gradaci – kolem St. Sierra se neustále tvoří a stahují nebezpečné smyčky. Z nich tu nejosobnější tvoří jeho nejlepší přítel – policista, který začíná tušit, že Michael znovu loupí, a rozhoduje se, jestli ho zatkne, přítel-nepřítel.
Vatikánská část příběhu malinko připomíná Anděly a démony, ale asi jen tou lokací. A jedna postava trošičku evokuje toho albína z Šifry, ale jen v nepodstatném detailu.

I když je zřejmé, že Doetsch navazuje na vlnu oblíbený thrillerů snoubících napětí a církevní nebo historické záhady, chtěl se od všech autorů odlišit, alespoň tím hlavním hrdinou. Žádný renomovaný odborník v krizové situaci, bývalý voják, polda ani soukromý detektiv. Lupič – gentleman je podle autora originální. Sice se v minulosti nějací vyskytovali, konkrétně Arséne Lupin nebo Charterisův Simon Templar řečený Svatý – Saint. (Chvíli jsem si myslela, že St. Pierre je odkazem na tohohle klasického lupiče-hrdinu, ale spíš je to jen náhoda.) Ale v současné literatuře se lupiči příliš nenosí – napadá mě jen Twiningův Tom Kirk, a to je Angličan, takže má Doetsch nejspíš pravdu a v Americe je se St. Pierrem víceméně unikát.

Hlavní motiv románu – nebeské klíče – jsou sice naprosto přitažené za vlasy, čirá fantazie, nad kterou se určitě vlna spekulací nerozpoutá. Ale i s nimi jde o ohromně napínavý a čtivý román, který z vás dokáže i ždímat emoce – při boji s rakovinou někdy nepomůže ani sebelepší léčba a Mary tuší, že tuhle bitvu nevyhraje… Michael se svými kumpány, kteří se na něj časem nabalí, však musí vybojovat bitvu o dva staré klíče a ještě o mnohem víc. A i když je to taková moderní akční pohádka, patří určitě k těm lepším v žánru, co dokáže udržet pozornost a napětí od začátku do konce.

Originál: The Thieves of Heaven
Překlad: Lucie Součková
Vydal: Domino, 2006
312 stran

www.domino.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA