Pamatuj na mě (Mary Higgins Clarková)

Mary Higgins Clarková Pamatuj na měMary Higgins Clarková je skvělou vypravěčkou a její tituly velmi svádí ke zfilmování, což je ostatně i případ knihy Pamatuj na mě, v originálu Remember Me (1994), která u nás vyšla v roce 2009 ve druhém vydání, tentokrát u Alpressu.

Menley Nicholsové zemřel při bouračce v autě syn. Nyní se jí narodila dcera, avšak noční můry vzpomínek tragédie se opět začínají vracet. S manželem a dcerou opouštějí rušný New York, aby v kapitánském domě strávili dovolenou. Pobyt na ostrově Cape Cod, v městě zvaném Chatham, by měl Menley spíše uklidňovat a upevnit vztah s manželem Adamem. Opak je ale pravdou a v domě se děje spousta podivných věcí. Menley se zmítá v pochybnostech o své duševní zdraví a k tomu všemu se ji snaží její stará sousedka, bývalá historička nyní trpící alzheimrem, před něčím varovat.
Dávná manželova přítelkyně, majitelka realitní kanceláře Elaine, z jejíž nabídky je pronajatý dům, zprostředkuje obhajobu Scotta Coveye, muže obviněného z vraždy své bohaté manželky. Zdá se, že Scott je obviňován neprávem a Adam se pouští do jeho obhajoby. Je tak nucen věnovat spoustu času přípravě na případu, místo aby se snažil o obnovu svého vztahu. Menley se pokouší věnovat své práci – a jako spisovatelka se začíná zajímat o příběh jejich letního sídla. Tento starý dům postavil kapitán Freeman v roce 1703 pro svou ženu. A i jejich životní osud je spojován s velkou tragédií.
Jak je to s Menley a jejím duševním stavem? Zabil Scott svou ženu nebo byla jeho láska opravdová? Co se odehrálo v tomto domě před 300 lety?
Vedle těchto hlavních otázek se odehrávají i další lidské příběhy, které dávají dohromady skvělou odpočinkovou mozaiku. I přes svůj počet stran dosahující téměř 400 není román nijak překomplikovaný a nemáte problém s orientací ve vedlejších postavách, jak se občas u knih tohoto rozsahu stává.
Pamatuj na mě je příběhem, do kterého se díky autorčině vypravěčském talentu dokážete velmi snadno vcítit a oči hltají stránky tak rychle, že je málem nestačíte obracet.
Nádherně tajemný nádech má román i díky místu, do kterého byl situován. Malebný historický ostrov Cape Cod, častý cíl turistů, opředený pověstmi, vyloženě svádí k nejrůznějším historkám, ať už pravdivým či smyšleným. Cítíte nárazy vln jako by se tříštily o pobřeží těsně vedle vás.
Mary Higgins Clarkové se opět povedlo vytvořit napínavý příběh, který jako jízda na horské dráze, aby vás nakonec dovedl ke strhujícímu závěru.
Televizní film Remember me z roku 1995 byl natočen v hlavní roli s Kelly McGillisovou a patří do série zvané Zločiny podle Mary Higgins Clarkové.
Originál: Remember me, 1994
Překlad: Jiří Beneš
Vydalo nakladatelství Alpress, 2009 (2. vydání, v Alpressu první)
372 stran
www.alpress.cz
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA