Zavři oči (Silvana Giacobini)

Silvana Giacobini Zavři očiSilvana Giacobini je italská novinářka, spisovatelka a celebrita. Hrdinku svých dvou detektivních románů přivedla rovněž do světa médií, které sama tak dobře zná. Na podzim 2010 vydalo nakladatelství Metafora první knihu s názvem Zavři oči.

Chiara Bonelliová je televizní moderátorkou bulvárního pořadu. Má zvláštní nadání, kdy se jí zjevují scény z minulosti. Tyhle Chiařiny vize jí však řádně ztěžují život a považuje je spíše za obtíž než za něco užitečného. Tentokrát se jí zjeví renesanční šlechtična „Dáma“, která ji říká: „Zachraň ji“. Její slova jsou tak naléhavá, že se Chiara snaží pátrat, zda taková žena žila a co po ní vlastně žádá. Komu má pomoci? .

Příběh ze současnosti se tak střídá s mozaikou z minulosti. Jedna historická linie, ze šestnáctého století, vypráví o doně Livii zvané „Dáma ze Zagarola“ a jejím krutém osudu, který pokračuje i u její dcery. V současnosti se v Římě začali ztrácet mladí lidé. Jedním z nich je i syn Chiařiny kolegyně Marie, která ví o jejím „vnitřním zraku“ a žádá ji o pomoc. O to větší má strach, když se dozví o dvou nalezených mladých lidech, kteří spáchali rituální sebevraždu.
Chiařiny vize mají i stinné stránky, když odhalují tajemství druhých, kteří po tom vůbec netouží. Takhle se seznámí třeba i Lucettou (třetí linie příběhu), když ji z ničeho nic osloví a připomene profesorce situaci z její temné minulosti, na kterou by nejraději zapomněla.
Všechny tři příběhy spojuje násilí a možná to není úplně vše. Chiara se snaží pátrání propojit se svou prací a za pomoci svého „daru“, který by tak alespoň mohl být jednou někomu prospěšný, najít Mariina syna a vysvětlit celou záležitost se ztrácením mladých lidí.

Historicko- detektivní román s romantickou zápletkou je spíše tajemný, což vůbec nemyslím, že je na škodu a pro milovníky velkého napětí se pár scén také najde.

Silvana Giacobini píše poměrně čtivě, i když si dovolím říct, že trocha ubrání textu by knize vůbec neškodilo a spíše by přispělo k větší svižnosti.

Za knihu Zavři oči získala autorka několik ocenění: Mezinárodní cenu autorů beletrie „Il Mulinello per la narrativa“, Cenu Colapesce 2007, Cenu Evropské osobnosti, Zvláštní cenu poroty „Kniha léta 2007“

Koncem dubna 2011 připravuje nakladatelství Metafora k vydání druhou knihu s novinářkou Chiarou Bonelliovou s názvem Znám tvé tajemství!

Originál: Ghiudi gli occhi
Překlad: Jakub Volný
Vydalo nakladatelství Metafora, 2010
www.metafora.cz
466 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA