Znám tvé tajemství (Silvana Giacobini)

Znám tvé tajemstvíZnám tvé tajemství je nesmírně košatý příběh, zaplněný až po okraj množstvím postav, a to nejen ze současnosti…

Hlavní hrdinkou je zde televizní moderátorka Chiara, která díky událostem z předchozí knihy Zavři oči konečně přijala skutečnost, že má dar vidět výjevy z minulosti. Svými vizemi často pomáhá přítelkyni komisařce Silvii, která bude její pomoc tentokrát opravdu potřebovat. Vyšetřuje totiž podivnou vraždu neznámé ženy ve vlaku a umučení muže v Benátkách – ty dva případy spolu nějak souvisejí, ale stop je tak málo, že i vize senzibilky znamenají přínos. Ale příběhem proplouvá spousta dalších postav, a zorientovat se v nich chce určitý čas. Jakmile v nich však získáte přehled, můžete si vybrat své oblíbence. Já držela palce Anně, žijící v nešťastném manželství a snažící se starosti zahnat jídlem. Její „úžasný manžílek“ Giampiero však skrývá nejedno ošklivé tajemství… Vyzrazení svých tajemství se tu však obává více lidí, a mnoho z nich dostává i výhružné anonymní dopisy o tom, že to jejich tajemství zná. Jednak třeba majitelka luxusního butiku Amanda, ale i krásná Smeralda, úspěšná herečka, které muži padají k nohám. Zajímavou postavou se časem stane i stárnoucí a osamělá baronka Sannazzarová, majitelka úspěšné vinice.
Klikatými příběhy ze současnosti se proplétá i dějová linie z 18. století, která s nynějškem bude nějak souviset. V ní je hlavní postavou baron von Altenburg, krutý a poživačný dobrodruh. Rozhodně žádné neviňátko, a přece jeho příběh dokáže fascinovat stejně silně jako zápletka z dnešní nebezpečné Itálie.

Autorka zasadila děj svého druhého románu do světa showbusinessu, který tak dobře zná z vlastní zkušenosti. Nepochybuji o tom, že hrdinka Chiara nese spoustu autobiografických rysů. Rozhovory s celebritami, stres před natáčením, snaha o dokonalý make-up, luxusní večírky, to vše Silvana Giacobini zná z první ruky, a tak o tom může psát zasvěceně a do detailů. Upřímně se však přiznám, že mi Chiara a její obavy z opuchlých víček k srdci nepřirostly. A komisařka Silvia je zas tak rázná, nepřístupná a dokonalá, že jsou do ní zamilovaní snad všichni její mužští podřízení… Naštěstí je zde taková plejáda zajímavých postav, že v ní pár těch černobílých zanikne.

I když jsem z počátku měla z té spousty italských jmen obavy, ty se nakonec nepotvrdily. S úžasem jsem sledovala, jak kapitolu po kapitole přechází pozornost z jedné postavy na druhou a jak ty, které se zdály být v příběhu jen pro ozdobu, získávají najednou čím dál víc prostoru a hloubky. A ve všech jsem se vyznala. Anna, Amanda, Brando, Oliva, Paolo, Vivy, Franco, Dante, Jelena, Eufrasie… Naprosto s přehledem vím, kdo je kdo.
Krom Dibdina, Camilleriho a Donny Leonové není na českém trhu moc dalších autorů z moderní Itálie. Silvana Giacobini přináší svěží italský příběh plný korupce, dlouhých prstů mafie, nablýskané smetánky a lásky vášnivé i prodejné. To vše okořeněné mystikou a záhadou – byť zůstaly některé otázky nezodpovězené, román se četl jedním dechem.

Originál: Conosco il tuo segreto, 2009
Překlad: Jakub Volný
Vydala: Metafora, 2011
www.metafora.cz
430 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA