Z příčin nikoli přirozených (P. D. Jamesová)

P.D. Jamesová Z příčin nikoli přirozenýchKniha mě nalákala ze dvou důvodů – kvůli tomu, že zavražděným je autor detektivek, a protože jsem předtím nečetl nic od P. D. Jamesové ani neviděl seriál na motivy jejích knih.

Všechno začíná popisem jaksepatří zajímavé mrtvoly na loďce, někdo jí totiž odřízl ruce. Poté můžeme sledovat, jak superintendant Dalgliesh přijíždí na návštěvu za svou tetičkou Jane. Jakmile dorazí, objeví se u staré slečny Dalglieshové také jiná návštěva – skupina místních obyvatel – spisovatelova sekretářka Sylvia, divadelní kritik Olivek Latham, Justin Bryce, kterému detektivkář údajně zabil kočku, Celia Calthropová s neteří, která se zotavuje z infekční mononukleózy. A důvod jejich návštěvy je nasnadě – pohřešuje se spisovatel Maurice Seton. Po chvíli v domku slečny Dalglieshová zazvoní police. Na loďce se našel mrtvý Maurice Seton.

Rozhodně nemůžu říct, že by pro mě P. D. James byla stejně čtivá jako Agatha Christie nebo Ed McBain. To neznamená, že by nebyla špatná spisovatelka, podařilo se jí vymyslet zajímavou zápletku, zajímavé postavy (nemůžu si ovšem pomoct nezmínit podobnost Justina Bryce a některých mladíků z díla Agathy Christie), avšak chvílemi bych přes nezpochybnitelnou literární kvalitu textů přivítal větší čtivost, která by podle mě měla být u detektivek na prvním místě. Přesto brzy sáhnu po dalším případu spt. Dalglieshe.

Překlad Šimon Pellar
Motto, Praha 2006

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA