Zpěv v ráhnoví (Ngaio Marshová)

Asi nejznámější detektivkou odehrávající se na lodi je Smrt na Nilu Agathy Christie. Rozhodně však nejde o příběh jediný. Dalším je například klasická detektivka novozélandské autorky Ngaio Marsh, ve které se objevuje její Velký detektiv vrchní inspektor Roderic Aleyn. Loď Cape Farewell plující z Londýna do Kapského Města veze devět rozličných cestujících. Sběratele známek, katolického kněze, středoškolského profesora, televizní hvězdu nebo třeba obchodníka s textilem a jeho manželku. K pasažérům se později přidá i Roderic Aleyn s důvodem více než pádným – vyšetřuje tři vraždy žen, jejichž mrtvoly pachatel zasypal květinami. Poslední obětí byla prodavačka květin, která měla doručit hyacinty pro jednu z cestujících. Její tělo bylo nalezeno v přístavu jen chvíli před vyplutím Cape Farewellu.

Čtenář může hádat, kdo je vrah, říkat si, jestli na palubě dojde k nějaké další vraždě, sledovat vyvíjející se vztahy mezi jednotlivými pasažéry.

Detektivka vyšla jako desátý a (alespoň pro léto 2007) poslední svazek edice Světová krimi literatura. Čtenáři, kteří si koupili všechny svazky, měli možnost porovnat deset různých autorů, deset různých stylů. Ngaio Marshová sice nedosahuje známosti Agathy Christie a dalších autorů a alespoň pro mě kniha nebyla takovou mňamkou jako jiné z edice, přesto ale autorka patří ke klasice žánru a už proto si její knihy pozornost zaslouží.

Originál: Singing in the Shrouds (1962)

Překlad: Slávka Poberová

1. vydání – Odeon, Praha 1972
2. vydání – Euromedia Group, Praha 2007, edice deníku Lidové noviny – Světová krimi literatura, svazek 10

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA