Vražda v lázních Skalka je nejnovější detektivka od Jarmily Pospíšilové. Novinku vydalo brněnské nakladatelství Moba a stejně jako v předchozích příbězích tu po vrahovi kromě policie pátrá překladatelka a příležitostná amatérská vyšetřovatelka Marie Kovandová.
Marie je žena ve středním věku, která opustila velkoměsto a už nějakou dobu bydlí na své chalupě v Kapličkách. Její život by plynul poklidně, nebýt toho, že se čas od času připlete k nějaké vraždě. Marie je zvědavá ženská, která si nedá pokoj, dokud nepřijde všem záhadám na kloub. Díky této své zálibě se seznámila s kapitánem Klenským, se kterým ji pojí přátelský vztah.
V knize se s ní setkáváme ve chvíli, kdy si s kapitánem sice tyká, ale už delší dobu se s ním neviděla, protože ani jeden nenašel vhodnou záminku k setkání. Ona se vymlouvá na práci a on se bojí jejího odmítnutí. Sice to bude znít ošklivě, ale vražda ve Skalce jim poskytne možnost ke sblížení. A to i přesto, že Marii hoří termín překladu a kapitán řeší problémy v práci.
Na začátku knihy můžeme sledovat chování a myšlenky těch, kteří se zanedlouho stanou podezřelými z vraždy. Máme tady lidi z různých společenských tříd, kteří na první pohled nemají nic společného. Záhy ale zjistíte, že všichni znají budoucí oběť — atraktivní Evu Rytířovou. Každý z aktérů k ní má sice jiný vztah, ale všichni do jednoho by uvítali, kdyby zemřela. Eva otěhotněla se ženatým milencem a požaduje po něm, aby se rozvedl a začal s ní nový život. Žádná idylka to není ani doma, kde se neustále hádá s otčímem, a navíc tu je dvojice lidí, které se rozhodne vydírat.
Čtenář tedy ví, co kdo k Evě cítí, a proto není nijak překvapen tím, když je Eva nalezena mrtvá. Její smrt vypadá nejdřív jako nehoda, ale po pár dnech už nikdo nepochybuje o tom, že byla zavražděna.
Rozbíhá se oficiální vyšetřování a k případu se přimotá i Marie, která do lázní Skalka jezdí na masáže. Po vraždě následuje to, co vždy — policie vede výslechy. Dialogy jsou břitké a kniha má svižné tempo, ale čtenář je v této fázi ochuzen o prvek překvapení. Policisté totiž přichází na to, co čtenáři už vědí. Pro policii je novinka, kdo komu volal, kdo má jaké auto a kde se kdo pohyboval, ale čtenář si to přečetl už v prvních kapitolách.
Čtenářsky vděčnější by možná bylo, kdyby to autorka přehodila. Nejdříve by došlo k vraždě a teprve potom by se odhalovaly motivy jednotlivých lidí.
Ale i přesto dokáže Pospíšilová udržet pozornost. Důvodem je fakt, že prostě umí psát. Kniha je po všech směrech vyvážená. Nejsou tady žádná hluchá místa, slovní vata ani zbytečně dlouhé popisné pasáže. Všechno, na co narazíte, souvisí s detektivní záhadou. V knize převažuje popis děje a celý příběh evokuje policejní zápisy. To díky strohému stylu a obratům, jaké používají muži a ženy zákona. Věty jsou vesměs oddělené čárkami, spojkami se autorka nezdržuje a nepotrpí si ani na rozvětvená souvětí s mnoha vedlejšími větami. Pasáže, ve kterých se popisuje chování jednotlivých postav, jsou více beletristické a připomínají společenský román.
V knize dojde ještě k jednomu pokusu o vraždu, ale to je až na konci knihy, kdy už má čtenář i Marie víceméně jasno. Hlavní dějová linie se týká vraždy, ale kromě toho se tady řeší vztah mezi Marií a kapitánem. A tak vás po závěrečné scéně, ve které je odhalen vrah, čeká ještě epilog, ze kterého se dozvíte, jak to mezi těmi dvěma vypadá. Vražda v lázních Skalka je kultivovaně a čtivě napsaný příběh, který ocení čtenáři všech věkových kategorií.
Moba, Brno 2013
edcie Původní česká detektivka, svazek 185
240 stran
www.mobaknihy.cz