Taková potrhlejší Akta X v Nové Anglii roku 1892, dvojice vyšetřující paranormální jevy, vraždy a šupinaté kočky…
Abigail Rooková z nedostatku jiných pracovních příležitostí začala svou kariéru jako asistentka značně výstředního detektiva Jackabyho. Ten je plně kompetentní pro vyšetřování všeho podivného a tajemného, zvlášť protože je sám podivný a tajemný. Po prvním společném velkém případu (v knize jménem Jackaby) si Abigail slibovala, že už se nebude ničemu divit. Ale dost těžko se to dodržuje…
Nyní se nový případ přesouvá od jedné mrtvoly v domovském New Fiddlehamu na venkov, k mrtvole zabité stejným způsobem. Víska Gad´s Valley je čirou náhodou také novým útočištěm strážníka Charlieho z předchozího dílu (který rozhodně není vlkodlak, jen se proměňuje v psa, to je rozdíl) a ten Jackabyho přizve k případu ukradeného zubu. Krom podivného úmrtí se údolí zapsalo totiž také úžasným archeologickým objevem – avšak někdo chudáku čerstvě vykopanému dinosaurovi ukradl tesák…
Už tak řídké obyvatelstvo údolí začne brutálně decimovat záhadná bestie (a ne, strážník Charlie to není). Vzhledem k omezeným možnostem nezbývá, než z nekalých rejdů podezřívat ty, co zbývají – dva rozhádaní archeologové, drzá novinářka, lovec kožešin nebo stařičký majitel pozemku naleziště. Všichni krajně nepravděpodobní, ale někdo za tím přece stát musí. Nebo ne?
Druhý díl série je stejně báječně praštěný jako první, jen je tu o fous méně detektivního vyšetřování a o fous více paleontologie a kryptozoologie.
Ritterovo vyprávění vždy osciluje na hraně humoru a hrůzostrašna. Jakkoli jsou některé historky bláznivé, hned za rohem číhá připomínka, že může být hůř (viz bývalý Jackabyho asistent navěky prokletý v podobě kačera, Abigailina nejlepší kamarádka je pološílený duch, který má občas hodně špatné dny…) V druhé polovině knihy mě nesmírně bavilo, jak autor obrátil na hlavu prvopočátky archeologie a v co lidé tenkrát věřili. (Když pominu všechno to propojování normálního a paranormálního.) Připouštím, že co do detektivního žánru víc čtenáře potěšil první díl, kde hrál významnou roli policejní komisař Marlowe a jeho prudce skeptický postoj k magii. Vzájemné půtky komisaře a Jackabyho připomněli podobné střety v Řekách Londýna Bena Aaronovitche, obě série mají vůbec hodně společného (humor, magii přítomnou v „normálním“ světě…)
Případ ukradeného zubu byl tak spíš o stopování než o pátrání, ale další slíbený díl láká na návrat do města a jeho intrik, zločinů, skřítků a nedůvěřivého policejního aparátu – zjišťuji, že už se nemůžu dočkat.
Originál: Beastly Bones, 2015
Překlad: Vratislav Kadlec
Vydal: Host, 2017
269 stran