Vasalisův paradox (Raphael Cardetti)

Raphael Cardetti Vasalisův paradoxVasalisův paradox je napínavým příběhem ze současné Paříže, zasazeným do magického světa umění. Raphael Cardetti neponechal nic náhodě a podnikl bezesporu důkladný terénní průzkum, a tak je román zaplněn vysoce erudovanými fakty a detaily, které však neruší, naopak pomáhají vytvářet vznešenou atmosféru intelektuálního prostředí sorbonské univerzity a lidí, pohybujících se v uměleckém oboru. Dokonce i profesionální zabiják tu má diplom z dějin umění a nechává si říkat jménem literárního hrdiny. Vlastně žádná z ústředních postav se nedá označit za hlupáka…
Vše začalo s profesorem filozofie Albertem Cadasem. Tento nenápadný starý pán na sebe konečně strhl pozornost, bohužel důvodem onoho zájmu bylo jeho rozhodnutí vzít si život přímo na půdě univerzity. Tím vzal vítr z plachet svému chráněnci a doktorandovi Davidu Scottovi. Jeho závěrečná práce je tak kontroverzní, že padla spolu s Cadasem. Ale proč se o ní děkan tak náhle zajímá? Co je tak divného na dávno mrtvém mnichovi, který možná ani neexistoval? Doktorandskou práci o něm David bez Cadasovi pomoci stejně nikdy nedokončí…
Mezitím Valentina Saviová dostává jedinečnou nabídku zrestaurovat středověký kodex. Je tou nabídkou dost zaskočená, protože její kariéra restaurátorky je vlastně v troskách poté, co byla odejita z prestižního místa v Louvru. Někdo, jehož jméno vláčel bulvár blátem, přece nedostane takovouhle šanci. Zadavatel má však jiný názor… Elias Stern, světově proslulý obchodník s uměním, se stáhl do ústraní tak dávno a naprosto, až Valentinu překvapilo, že je stále ještě naživu. Co tak úžasného ale milionář vidí v rozpadajícím se svazečku pergamenů, který jí nabídl k restaurování, to opravdu netuší.
Brzy se také představí nejbarvitější z hlavního postav, podvodníček Hugo Vermeer. Tento obchodník s kradeným uměním s pochybnou morálkou je přesto Valentinin blízký přítel a jeho detailní znalosti všelijakých drbů ze zákulisí své branže mohou být při pátrání po původu kodexu k užitku. Nebo také cestou do malérů…
Osudy všech zúčastněných se propojí, a to díky prastaré legendě o učenci Vasalisovi. Je možné, aby se opravdu dochoval jeden jediný exemplář jeho knihy, kvůli které byl vymazán ze všech historických pramenů?

Když už se všechny důležité postavy představí a zaujmou své postavení na pomyslné šachovnici, pozvolné odkrývání záhad plynule přejde  na boj o život – a ten začnou vedlejší postavy jedna po druhé prohrávat. Na scénu totiž nastoupí hráči mnohem nebezpečnější než náš spolek učenců/umělců, a jejich cesta za získáním kodexu jde přes mrtvoly. Příběh tak neztratí nic ze své zvláštní umělecké atmosféry, naopak navíc získá rychlý spád a skvěle fungující dynamiku.
Tahle výtečná variace na Dana Browna zaujme, poučí i pobaví – nečekala jsem, že tu krom poutavého příběhu a sympatických postav najdu i kousavou ironii a pár opravdu dobrých hlášek („Komisař už v nic nedoufal. Kdyby se náhodou někdy cítil zbytečný, vždycky si ještě může dělat ze svých sešitů origami.“) Navíc už vím, co znamená slovo palimpsest… Co dalšího nebezpečný svět umění přinese Valentině, Hugovi a Eliasu Sternovi, nám snad brzy odhalí chystané pokračování s názvem Sochař duší.

Originál: Le Paradoxe de Vasalis, 2009
Překlad: Magdalena Sládková
Vydala: Metafora, 2011
Edice Krimi
www.metafora.cz
298 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA