Jseš mrtvej, tak nebreč

Jseš mrtvej tak nebreč Na televizi Nova můžete v současnosti sledovat seriál Expozitura, na kterém se scénáristicky podílel Josef Klíma, jeho umělecké tvorby se ale dočkáte i na obrazovkách České televize. Ta totiž uvede dvoudílný televizní film Jseš mrtvej, tak nebreč podle scénáře Josefa Klímy.
První část můžete sledovat v neděli 2. října od 20.00 hod. na ČT1, druhou část pak o týden později.

Dvoudílný televizní film publicisty a scenáristy Josefa Klímy Jseš mrtvej, tak nebreč vznikl na motivy jeho stejnojmenného detektivního románu. Film je hotový již od začátku roku 2010, na obrazovce se ho dočkáme až nyní. Dodejme, že Klíma v rozhovoru pro DigiZone zmiňuje, že jsou natočeny i další dva díly volného triptychu Vetřelci a oběti, jehož první část Zrozen bez porodu uvedla Česká televize v březnu roku 2010 a snad se tedy brzy v televizi dočkáme další dávky napětí.
Co však nabídne aktuální dvoudílný film?

Jses mrtvej tak nebrec 01 006Oproti předloze se hlavní děj dramatického příběhu neodehrává jen v minulosti. Muž, před dvaceti lety nespravedlivě odsouzený na doživotí, trpí ve věznici, zatímco skutečný vrah žije po celou dobu na výsluní společnosti. Za těžce nemocným vězněm přijíždí Čechoameričanka Elis, aby se pro něj pokusila získat presidentskou milost. Během svých návštěv ve vězení se dozvídá pravdu o vraždě, spáchané ještě v totalitním režimu. Kromě napětí a překvapivých zvratů nabízí příběh působivé ohlédnutí do atmosféry předrevoluční Prahy osmdesátých let v totalitním režimu, vyznačujícím se mimo jiné nedostatkem zboží všeho druhu, kdy se naplno rozjel i takzvaný veksl. Také vysokoškolský student Petr Liška našel své místo v řetězci kšeftařů a podvodníčků a tak má spoustu peněz i spoustu kamarádů. Dopřává si všeho do sytosti a jeho život je nekonečná řada mejdanů. Úspěšný vekslák pohrdá obyčejným životem obyčejných smrtelníků, z jejichž kapes se peníze přelévají do jeho nenasytného trezoru. Vše je zalito sluncem až do okamžiku, kdy Petr najde svého komplice a nejlepšího kamaráda Pavla v kaluži krve. Vyděsí se, že by ho policie mohla zatknout jako podezřelého z vraždy, což by ohrozilo jeho další kšefty, a tak se rozhodne vypátrat vraha sám. Potřebuje se na pár dnů někde schovat, protože po něm jde nejen policie, ale i drsní a nelítostní věřitelé – podvodníčci a kšeftaři. Úkryt najde u bývalé spolužačky a kamarádky Jitky, v opuštěném domě na vesnici v blízkosti Prahy. Jitka je křehká inteligentní dívka, která neztratila ideály a Petr je zaskočen její neuvěřitelnou životní zkušeností, velkorysostí a moudrostí. Vedle napínavého pátrání po Pavlově vrahovi, při němž se mladý muž neostýchá využít dokonce spolupráce Jitčiny malé dcery Bětušky, sledujeme pozoruhodné setkání dvou lidí se zcela odlišnými životními názory a hodnotami. Nikdy by vedle sebe nežili, kdyby je nečekané okolnosti nesvedly dohromady.

Režisérka Jitka Němcová zvolila mimořádně zajímavé herecké obsazení: do hlavních rolí Kristýnu Liška-Bokovou, Václava Jiráčka a Ivana Trojana, v dalších rolích excelují kupříkladu Jana Hlaváčová, Simona Stašová, Vlastimil Harapes, Dana Morávková, Milan Šteindler, Tomáš Hanák nebo Petr Čadek. Svou poslední televizní roli si v tomto filmu zahrál Martin Štěpánek.

(z oficiální anotace, zdroj: Česká televize)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA