Massimo Carlotto

*22. července 1956 Padova, Itálie

Životní příběh italského autora je podstatně zajímavější než kdejaká beletrie…

Massimo Carlotto začal být už od mládí činný v radikálně levicovém hnutí, stal se redaktorem a aktivistou protivládní organizace Lotta continua. V roce 1976 našel ubodanou mladou studentku. Snažil se ji oživit, a tak se stalo, že ho dopadla policie s rukama pokrytýma krví. To spolu s jeho levicovými aktivitami ho postavilo do role jasného a jediného podezřelého z vraždy. Nešlo ani tak o smrt dívky, jako o boj státu proti jeho odpůrcům, které v tu chvíli představoval Carlotto, a tak byl rozsudek předem daný. Aby se vyhnul nespravedlivému vězení, uprchl Massimo z Itálie. V 80.letech žil na útěku, skrýval se pod vypůjčenými identitami v Paříži a v Jižní Americe. Ochranu mu poskytovaly různé spolky politických uprchlíků, v Mexiku ho však zradil jeho advokát a vydal ho zpět do italského vězení.

Jeho boj za svobodu je dnes už legendární, „Případ Carlotto“ se i vyučuje na právnických školách. Kauza byla projednávána jedenáctkrát, do případu bylo zapojeno 80 advokátů a soudců a celková dokumentace váží 96 kilogramů. Na jeho podporu vznikla i mezinárodní kampaň. I když se klíčové důkazy „záhadně ztratily“ ze zamčeného policejního prostoru, Carlotto byl po dlouhých letech propuštěn z vězení v roce 1993, s omluvou prezidenta.

Po svém propuštění se ze svých zážitků vypsal v autobiografické knize Il Fuggiasco (Uprchlík), která se stala ihned hitem a dočkala se i zfilmování. Povzbuzen tímto úspěchem se vydal na literární pole – jeho temné a realistické romány se dají zařadit jako italská noir krimi. Vychází v nich ze svých vlastních drsných zkušeností či z příběhů lidí, které poznal během let na útěku nebo ve vězení. Takové jsou i jeho detektivky z řady s Markem Burattim – dříve byl bluesový zpěvák, pak vězeň, nyní soukromé očko bez licence s přezdívkou Aligátor.
Česky vyšla zatím jediná kniha mimo „Aligátoři sérii“, temný krimiromán Spi sladce, lásko o tom, jak snadné je stát se zločincem. Kniha byla také úspěšně zfilmovaná a v nedávné době film běžel na TV Barrandov pod názvem Mafie…
Carlotto také píše scénáře, knížky pro děti a spolupodílí se na grafických novelách. Pomáhá také jako konzultant právníkům v případech týkajících se organizovaného zločinu, politických intrik a tajných služeb. Žije na Sardínii se svou rodinou.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
http://www.massimocarlotto.it/

VYŠLO ČESKY ::

  • Spi sladce, lásko (Arrivederci amore, ciao, Dokořán, 2007)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA