Už teď jsi mrtvá (Sharon J. Bolton)

Viděla vraždu z horkovzdušného balonu. Když se balon krátce nato vrahovým přičiněním zřítí, má se stát jeho další obětí… Autorka knižní série s Lacey Flintovou přichází se samostatným románem plným překvapení a zvratů. Zapomeňte na to, že se bude odehrávat tak, jak čekáte.

Let balonem je jistě velice poetická záležitost. I ti, kteří ho obdrželi jako nechtěný dárek, by se jistě shodli na tom, že po překonání počátečního strachu si let užili. Sestry Jessica a Isabel Jonesovy se na výlet také těšily. Isabel, která po dávné rodinné „roztržce“ odešla do kláštera, dostala letenku jako dárek od sestry ke čtyřicátým narozeninám. Ani jedna však netušila, že se poklidný let nad podzimní krajinou na severu Anglie změní v horor.

Při nízkém přeletu nad osamělou usedlostí se posádka balonu stane svědkem vraždy. Jakýsi muž vyběhne z domu a pronásleduje mladou ženu, kterou poté ubije k smrti. Když si uvědomí, že má nad sebou nechtěné svědky, sleduje balon po zemi a podaří se mu zastřelit pilota. Posádka poté s neřízeným balonem havaruje. Přeživší svědky dorazí vrah. Jediné Jessice se podaří uprchnout. V patách má zabijáka, ale ani u místních obyvatel či dokonce u policie ještě nemusí být v bezpečí…

Britská spisovatelka Sharon J. Bolton je známá především detektivní sérií s mladou policejní inspektorkou Lacey Flintovou. Českým čtenářům ji představila před více jak pěti lety v nekompromisně syrovém a poměrně brutálním thrilleru Už mě vidíš? Sama autorka pak přijela loni do Prahy představit zatím poslední česky vydaný titul s Lacey Temné říční proudy. Kromě toho se občas věnuje i samostatným románům, z nichž česky vyšla Obětina (která byla i zfilmována) a Má ji rád, nemá ji rád. Aktuální titul Už teď jsi mrtvá je dalším románem, ve kterém se musíme obejít bez Lacey. Mimochodem český název je zajímavý, jelikož v originále se kniha jmenuje Dead Woman Walking, tedy Mrtvá žena přichází, což je dost podobné nedávno vydanému románu Mrtvý muž přichází od Sharonina britského kolegy Paula Finche. Nakladatelství Domino, které u nás oba tituly vydalo, se tak zřejmě rozhodlo romány výrazněji odlišit.

Když jsem začal číst tento román, říkal jsem si „no jo, zase další kniha, ve které bude nějaký magor celou dobu honit ženskou po lesích“. Nemohl jsem být od pravdy vzdálenější. Ano, k nějakému pronásledování skutečně zpočátku dojde, ale hned poté, co se děj několikrát vrací v krátkých kapitolách do minulosti obou sester, nám začne být jasné, že tady něco hodně skřípe a že ani jedna nebude nějaká tuctová oběť. Havárii balonu začne vyšetřovat policie. Zpočátku nic nenasvědčuje trestnému činu, ale když se nedaří najít jedinou zřejmě přeživší svědkyni, začne být detektivům v čele s černošským vyšetřovatelem Ajaxem Maldonadem divné, proč se skrývá. Bude to zpočátku nejspíš divné každému čtenáři, nicméně všechno nakonec bude mít svůj důvod.

Předtím však bude nutné nejen pořádně rozehrát hru na kočku a na myš, ale i komplikovanou rodinnou historii obou sester a dosavadní snažení jedné z nich, které vede k odhalení jedné velké zrůdnosti. Bude opět na nás hádat, nakolik s havárií balonu souvisí. Už bych neměl víc prozrazovat, a tak raději doporučím přečíst knihu na jeden zátah a soustředit se na časové údaje. Občas se mi hůře orientovalo v častých odskocích do minulosti, kdy kapitoly často tvoří jedna stránka, přičemž ani úseky v minulosti nejsou seřazeny chronologicky tak, aby směřovaly k současnému ději. To je však jen drobná vada na kráse téhle jinak napínavé knihy, která se vyznačuje občas malinko zmatečným vyprávěním, nicméně opět dokazuje autorčiny kvality. Potvrzuje, že Sharon J. Bolton umí psát příběhy i bez své obvyklé postavy Lacey Flintové.

V závěru dojde k několika překvapením. Jedno se sice dalo uhádnout podle jedné dřívější scény, nicméně to zřejmě nejpodstatnější jsem neuhádl. Dočtení knihy možná vyvolá v nejednom čtenáři řadu otázek a donutí ho k zamyšlení a kombinování toho, co z děje vyplynulo, s tím, co si přečetl. Tím pádem si možná leckdo řekne, že si knihu někdy v budoucnu určitě přečte znovu. S tím, co už bude vědět, to určitě může být zajímavé.

V každém případě, pokud někdy poletím balonem, tak pro mě z knihy vychází několik ponaučení: nebudu fotit vidláky s kloboukem u osamělého sídla, nevezmu si křiklavé oblečení (při havárii mě nemusí pokaždé najít zrovna záchranáři) a hlavně – nebudu tahat za tu červenou šňůrku…

 

Originální titul: Dead Woman Walking (2017)
Vydáno: Transworld Publishers, Londýn (2017)
Vydání v České republice: Domino (2018)
Přeložila: Květa Palowská (2018)
424 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA