Příliš vysoký let (Kerry Greenwoodová)

Melbourne 20. let je značně živelné město, a stalo se ještě živelnějším poté, co se do něj přistěhovala šokující slečna Phryne Fisherová. Nespoutaná a šik dáma se nerada nudí a po vzrušujících událostech prvního dílu Kokain Blues se definitivně dala na dráhu soukromé detektivky. Zakoupila domek s výkonným služebnictvem a vzala další na první pohled průzračně jasný případ, ze kterého se ale vyklubou komplikace.

Mladý a horkokrevný majitel letecké školy Vysoký let Bill je obviněn z vraždy svého otce, který mu odmítl sponzorovat riskantní akci. Phryne je samozřejmě excelentní pilotka a všichni na přistávací dráze si z ní sednou na zadek, a tak ji navíc k tomuhle případu přistane na stole i únos dítěte dalšího pilota, o kterém prosáklo, že vyhrál v loterii. A únosci pochopitelně nestojí o policii. Ale Phryne přece policie není… Prudkého tatíka z prvního případu ale všichni nesnášeli, a tak jsou ze zřejmých důvodů všichni podezřelí. Vyznat se v propletenci je ale pro důvtipnou slečnu Fisherovou hračka. Horší to bude s tím únosem…

Extravagantní a nezávislá Phryne se svým obvyklým šarmem a suitou podobně smýšlejících přátel rozmotává složitosti „lepší“ společnosti, za jejímiž dveřmi se ale schovávají ošklivá tajemství. Autorka s vtipem a elegancí píše o banketech stejně snadno jako o pedofilech, až si musíte přečíst větu ještě jednou, jestli jste to pochopili správně.  Sice byla 20. léta šmrncovní, ale Greenwoodová nechce nic malovat až příliš narůžovo. Stačí, že její hrdinka je něco mezi Amelií Eakhartovou, Jamesem Bondem a Matou Hari v jednom, a její zvídavá hlavinka vždycky všechno vyřeší. Kdyby bylo všechno skvělé, bylo by té pohádky už moc a příliš by se vzdálila realitě.

Příliš vysoký let je zábavná lahůdka pro všechny detektivkáře, kteří milují neohrožené hrdinky a série, zaplněné spoustou postav, ke kterým se mohou rádi vracet v nových dílech. V přípravě je třetí pokračování s názvem Vražda ve vlaku do Ballaratu a podle anotace už to taková sranda nebude… ale kdo ví.

Originál: Flying Too High, 1990
Překlad: Marcela Nejedlá
Vydal: Charleston Media, 2018
190 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA