Obětina (S. J. Bolton)

obetina-s-j-boltonVykopáním mrtvoly na jejím pozemku to teprve začalo. Brzy se bude muset bát o život, nebude vědět, komu věřit a kdo není tím, za koho se vydává. Co však opravdu stojí za vraždou ženy, při níž jí někdo vyřízl srdce zaživa?

Doktorka Tora Hamiltonová si pořídila se svým manželem Duncanem usedlost na souostroví Shetlandy. Nastupuje v místní nemocnici na porodnickém oddělení. Jednoho dne je nucena pohřbít svého koně Jamieho. I když to zákon nedovoluje, rozhodne se Tora zakopat ho na svém pozemku a vypůjčí si k tomuto účelu malý bagr. Je to šikovná pomůcka. Tak šikovná, že dokonce omylem vyhrabe tělo zakopané hluboko v zemi.
Šokovaná doktorka přivolá policii. Ač se zprvu zdá, že jde o hodně starý nález, brzy vychází najevo, že mladá žena byla pohřbena relativně nedávno. Navíc jí někdo vyřízl srdce a do zad vyřezal runové znaky.

Od otvoru se táhly roztřepené okraje vertikálně vedených řezů – jeden dosahoval až nahoru ke krku, druhý dolů téměř k břichu. V důsledku snahy roztáhnout hrudní koš měla žena potrhanou kůži. Náhle se mi před očima zhmotnil obraz, jak se dovnitř noří ruce zamazané krví a velké rozpraskané klouby zbělalé námahou roztahují žebra, dokud pod tlakem neprasknou. Ztěžka jsem polkla.
Pokud jsem mohla soudit, hrudní koš nebyl náležitě uzavřený. Viděla jsem, jakou spoušť způsobilo zranění a bylo naprosto zjevné, že některé orgány uvnitř chybí. Musela jsem souhlasit s Renneyem. Srdce vyňaté tímto stylem nemohlo být znovu použitelné.
Str. 51—52

V průběhu pátrání se Tora seznamuje se seržantkou Danou Tullochovou, se kterou si nepadnou moc do oka, a jejím parťákem Andrewem Dunnem. Kromě faktu, že jejich pozemek neustále okupuje policie, nepřináší mladé doktorce ani na klidu skutečnost, že jí nadbíhá její nadřízený Ken, zatímco většina kolegů v nemocnici ji příliš v lásce nemají a považují ji za nafoukanou.
Brzy se však začnou dít podivuhodné události a doktorka Hamiltonová bude čelit větší hrozbě než jen nepřízni kolegů v nemocnici. Nakonec se bude muset chtě nechtě spojit se seržantkou Tullochovou a budou muset vzájemně spolupracovat, neboť případ nabývá daleko větších a obludnějších rozměrů, než se původně zdálo a navíc přestává být jasné, komu se dá věřit a komu ne.

Britská spisovatelka S. J. Bolton (vl. jm. Sharon Bolton) u našich čtenářů (a nejen u nich) zabodovala hned prvním česky vydaným románem Už mě vidíš? (2011), který jsme též recenzovali a který byl první z řady s mladou policistkou Lacey Flintovou. Obětina je druhým česky vydaným románem, nicméně ze samostatné řady, bez Lacey. Navíc v originálu vyšel o tři roky dříve než prvně zmíněný román.

Zatímco v prvním ze zmíněných románů si autorka příliš nebrala servítky a servírovala nám jednu sadisticky znetvořenou mrtvolu za druhou, v Obětině jde z větší části o staré dobré napětí, k jehož dosažení není třeba kupy mrtvol (tedy, jak se to vezme), ale spíše paranoie, kdy nevíme, kde a jak neznámý vrah znovu udeří, a postupem času, i kdo je skutečně ten, za koho se vydává a zdali může mít důvěru hlavní hrdinky.

Román je vyprávěn v první osobě, takže můžeme všechny pocity, strachy i rozhořčení se sympatickou hlavní postavou sdílet. I když je Tora Hamiltonová líčena jako osoba, která má celkem problém s navazováním přátelství, a i když je to ženská hrdinka, neměl jsem problém si ji hned od začátku oblíbit. U ostatních postav to už tak jednoznačné není, ale ve světle toho, co jsem napsal v předcházejících dvou odstavcích, se nabízí vysvětlení, že šlo patrně o záměr. A ten vyšel dokonale.

Závěrečná část knihy už je o něčem jiném. Přichází na řadu směs akce a až hororové atmosféry, kdy jsme svědky jistého hrůzného, až absurdního, ale přesto i dokonalého projektu, z něhož opravdu mrazí. I když jde o čistou fikci, některé charakterové rysy, které jisté postavy nesou, jsme mohli v historii najít a nacházíme je dodnes. Až se do této pasáže dostanete, budete jistě vědět, co mám na mysli.

S. J. Bolton tedy opět nezklamala. Z laťky, kterou u nás nasadila dříve vydaným románem, neslevila, z čehož mám velkou radost. V titulu Už mě vidíš? se točila kolem legendy Jacka Rozparovače (tedy pokud ho lze považovat za legendu), kterou dokázala zpracovat a využít i pro současnost. I Obětina vychází z jistých legend, které se vážou k Shetlandům a jsou též umně zapracovány do současnosti. A zatímco předtím jsme se mohli dozvědět něco více o dodnes neznámém zločinci a o nových teoriích, kdo by to mohl být, nyní nám autorka představuje málo známý, krásný, ale i nehostinný kout severní části Velké Británie. Pro psaní románu se navíc dobře připravila, a tak není pro ni problém podělit se se čtenáři o některá fakta ohledně porodnictví.

Oficiální web autorky nese název „One Page And You’re Hooked“, což můžeme přeložit jako „Jedna stránka a jste zaháčkováni“. Obě česky vydané knihy toto – řekněme krédo – zatím splňují. Série s Lacey Flintovou se už rozrostla o další tři tituly. Samostatné romány – do kterých patří i tato kniha – pak čítají další dva romány, takže i zde můžeme doufat v české vydání a těšit se.
Obětujte tedy čas na čtení této knihy, která je zpočátku starým dobrým thrillerem z větrem ošlehaného a nehostinného prostředí, aby byla ke konci dechberoucím thrillerem, který vás opravdu zaháčkuje a nedovolí knihu odložit až do přečtení poslední stránky.

Originální titul: Sacrifice (2008)
Vydáno: Transworld Publishers, Londýn (2009)
Vydání v České republice: Domino (2014)
Přeložil: Martin Verner (2014)
528 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA