Thomas Kell je tajný agent bez práce – oficiálně je suspendovaný, takže se ideálně hodí na neoficiálně akce (jako byla ta v předešlé knize Cizí země). Už si na něj ale dlouho nikdo nevzpomněl, a tak jen zabíjí čas. Ovšem jen do chvíle, kdy zemře jeho starý přítel z výcviku Paul Wallinger, nyní na teplém místečku v Ankaře. Thomas musí zjistit, jestli za jeho smrtí nebylo něco víc než jen nehoda. A jestli takhle náhodou neprodával jeho dávný přítel informace druhé straně…
Po přečtení první knihy jsem se na další díl těšila – už jsem věděla, že můžu čekat chytrou zápletku a autora, který nepodceňuje inteligenci svých čtenářů. V několika větách dokáže nastínit politickou situaci, žádná jeho vedlejší postava není černobílá. Nesmírně jsem si díky tomu román užila už od samotného začátku, kdy se jednotlivé postavy teprve představovaly, kdy ve vzduchu viselo nadějné očekávání – pořádně zamotaného příběhu s agentem, který nerad zabíjí, ale taky už nedokáže žít život nevědomého civilisty, bez lží, přetvářky a utajování.
Ruské kolo je částečně detektivka o tom, jak Kell pátrá po možných pachatelích hypotetické sabotáže Wallingerova letadla, částečně je kniha špionážním thrillerem. Turecko, i když se to nezdá, je naprosto prošpikované zpravodajskými službami všech možných zemí a vyznat se v tom, kdo je čí přítel nebo nepřítel, je doslova životně důležité.
Při četní tureckých pasáží jsem si vzpomněla na jiný tak trochu špionážní thriller, zasazený mmj. i do Turecka, a přimělo mě to porovnat, jak o této zemi píší dva rozdílní autoři – David Rollins je sice z Austrálie, ale svůj román Liják pojal americky – pro něj byli všichni Turci blbci a burani, které nechal jeho hrdina daleko za sebou a jen kroutil hlavou nad jejich neschopností. Zato Cumming přistupuje k zemi s daleko větším porozuměním, představuje Turecko jako rozporuplný svět, který cestovatele může okouzlit, ale pod povrchem číhá policejní stát s ostrými zuby. Nepovyšuje se, ani nesoudí. To v případě onoho zrádce se trocha toho odsudku přímo vyžaduje. Nakonec bude hlavně na čtenáři, kdo všechno bude v jeho očích ubožák…
Nepotřebujete žádné ukradené hlavice nebo jinou akční záchranu světa. Když znáte všechny detaily, všechny hráče v poli, je i pronásledování zrádce pořádně strhující záležitostí. Nikde nic nevybuchuje, žádné šílené kousky, co vypadají dobře na velkém plátně. Přesto Charles Cumming dokázal, že napětím ani nedýcháte. Chytrý špionážní román pro přemýšlivé čtenáře…
Originál: A Colder War, 2014
Překlad: Pavel Kolmačka‘
Vydal: Vyšehrad, 2016
355 stran