Symbol smrti (DVD recenze)

Symbol smrti dvd recenzeNešťastný český distribuční název zcela zabíjí fakt, že jde o filmovou adaptaci populární a u nás v současné době vyprodané knihy Uteč rychle a vrať se pozdě, francouzské autorky píšící pod pseudonymem Fred Vargas!

A pokud jste od Fred Vargas, resp. historičky a archeoložky Fréderique Audouin-Rouseau, nějaké knihy četli (u nás vyšlo už šest jejích románů, další se postupně vydávají), víte, že tahleta paní má smysl pro humor, ale i pro atmosféru a napětí, a že hrdiny jejích knih jsou intuitivní (v celém komplexním významu toho slova) komisař Adamsberg a také jeho metodický pomocník Danglard.

Ti jsou ve Francii tak populární, že podle nich vychází i komiks. Dodnes autorka napsala čtrnáct detektivních románů, z nichž česky vyšel tento již zmíněný a pak Muž naruby, Muž s modrými kruhy, Neptunův trojzubec (právě podle této knihy vznikl letos další film, kde Adamsberga ale hraje Jean-Hugues Anglade, ne Jose Garcia), Špetka věčnosti a A Seina teče. Autorka za své knihy získala i různá ocenění – Zlatou dýku, Cenu francouzské kritiky za knihu s tajemstvím, Velkou cenu za černý román či Duncan Lawrie International Dagger.

Symbol smrti dvd recenzeFilm vypráví hned od začátku tři příběhové linie – komisař se rozešel se svou milenkou a přichází o intuici, pak je zde bývalý herec, který se živí předčítáním vzkazů ze schránky na malém pařížském náměstíčku s kavárnou, a konečně stařičký profesor je na stopě významu některých podivných vzkazů, které se v poslední době do schránky také sem tam přimotají a zní podivně.

Mezitím však v Paříži začne někdo malovat na dveře tajuplné znaky obrácené čtyřky, a dojde k záhadným úmrtím, či spíše vraždám, jež mají vypadat jako následky černého moSymbol smrti dvd recenzeru. A vyšetřováním je pověřen právě Adamsberg. Že se všechny tři příběhy nakonec protnou, je více než jasné.

Snímek sice není tak nabitý jako první Purpurové řeky, ale má podobnou atmosféru i provedení, vcelku logický a nijak přehnaný závěr, a lze jej tedy milovníkům podobného žánru jedině doporučit.

Provedení disku však na současné možnosti a podmínky není nic moc. Po vložení disku máme na výběr české či madarské menu, spustí se protipirát, trailery na filmy Vítej v džungli, Highlander: Zdroj, Noc úplňku, jako jediný bonus zde posléze najdeme trailer a fotogalerii. Obraz má formát 1,85:1 a barevně je plně vyvážen, což je v tomto případě hodně důležité, protože hraje na pocitovou notu, zvuk původní francouzský i český a maďarský dabing jsou v DD 5.1. Původní zvuk je snad dokonce natáčený kontaktem, takže nabízí celou škálu zvuků a ruchů externích míst Paříže.

Škoda, že DVD nemá větší propagaci ani výbavu, stálo by to za to.

Symbol smrti, recenze dvdSymbol smrti (Pars vite et reviens tard)
Drama / Thriller
Francie, 2007, 116 min
Režie: Régis Wargnier
Hrají: José Garcia, Marie Gillain, Olivier Gourmet, Michel Serrault, Dominique Bettenfeld
Bonus: trailer, fotogalerie
Distributor: Intersonic

 

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Jan Lipšanský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA