Tajná dvojka A + B – Zločin mezi dinosaury (Jiří W. Procházka a Klára Smolíková)

Nemusíme psát jen o brutálních thrillerech, z jejichž stránek vytékají potoky krve, ani nemusíme neustále představovat komplikované detektivní rošády s trojitými zvraty bez záchranné sítě. Tentokrát vám totiž představíme dětskou detektivku. Pro náš web možná trochu netradiční recenze, nicméně – jak se vzápětí dočtete – na společné dílo renomovaných autorů.

tajna-dvojka-ab-zlocin-mezi-dinosauryDvanáctiletý Artur se s rodiči právě přistěhoval do nového města. Hned první den se z domu vydá na průzkum okolí. Seznámí se se stejně starou dívkou jménem Bára. Ta mu ukáže tajemnou vilu jakéhosi pana Vrchoty. Vzhledem k tomu, že obyvatele velkého domu dlouho nikdo neviděl, přesvědčí dívka chlapce, aby se tam vydali na průzkum – co když se jeho obyvateli něco stalo? V zahradě je překvapí nejen velký černý pes, ale samotný pan domácí. Na děti se nicméně nezlobí a dokonce jim dovolí, aby občas vyvenčili jeho psa.

Artur i Bára se rychle s Vrchotovým psem Šerlokem skamarádí. Zdá se, jakoby pes rozuměl všemu, co mu děti říkají. Při jedné z návštěv objeví zvídavá dvojice kůlnu, která skýtá tajný vchod do místnosti plné technických hraček. Ukáže se, že si je nejen mohou s požehnáním pana Vrchoty půjčit, ale později se jim hodí, když dojde během školní návštěvy místního dinosauřího světa k požáru. Zdá se, že ho někdo založil úmyslně, aby zahladil stopy jiného zločinu…

Spisovatelé a manželé Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková jsou každý sám za sebe pojmem ve svém žánru. Něžnější polovina dvojice se dlouhou dobu věnovala psaní do dětských časopisů a materiálů pro učebnice, učila také studenty knihkupectví a knihovnictví. Působila na Pedagogické fakultě University Karlovy, pracovala v táborském Husitském muzeu a pražském Národním muzeu. Dodnes pořádá ve školách či knihovnách po celé republice besedy s dětskými čtenáři, pro které publikuje nejvíce. Pro dospělé čtenáře napsala s manželem detektivku Mrtvá šelma, která je prvním dílem série Souřadnice zločinu (vyšla v roce 2015, na dalším dílu se pracuje). V jejím případě se tedy nyní spojuje záliba psaní pro děti a relativně nová zkušenost s detektivním žánrem.

Jiří W. Procházka je spojován především s žánrem science fiction a fantasy. Svými povídkami přispíval do několika antologií, publikuje v žánrově zaměřených časopisech Pevnost, Ikarie nebo Fantázia. Jeho literární tvorba čítající několik románů a řadu povídek již byla několikrát oceněna. Také on předává své zkušenosti dál – ať už žákům druhého stupně základních škol, studentům na středních školách nebo dospělým zájemcům. V loňském roce se podílel na zajímavém projektu, kdy si šestice autorů dala za úkol, že napíše za tři dny detektivku. O úspěšném výsledku v podobě titulu Šest nevinných se můžete dočíst v naší recenzi.

Tajná dvojka A+B s podtitulem Zločin mezi dinosaury je tedy ryze dětskou detektivkou. Což znamená, že tam nenajdete žádné morbidnosti, nicméně o napětí není nouze. Příběh je podáván dnešním dětem, které mají v oblibě všechny ty technické vymoženosti (tady se příběh lehce posouvá do žánru sci-fi), ale autorská dvojice nezapomíná ani na dobrodružství ve starém osvědčeném stylu, kdy napětí vyplývá především z objevování neznámého. Ať už je to tajemná vila, ještě záhadnější její obyvatel, podivná kůlna nebo samotné neštěstí v dinosauřím parku spojené se zločinem. Jistou poctu vypravěčům jako byl Jaroslav Foglar pak lze spatřit mimo jiné i v tom, že se příběh odehrává v nepojmenovaném městě, kde může fantazie autorů, ale i čtenářů pracovat naplno.

Knížka má sice 144 stran, nicméně je v malém formátu (12 x 18 cm) a vytištěná poměrně velkým písmem, takže se dá přečíst za jeden či dva večery. Na malém prostoru tedy nejsou žádné zbytečné okliky, příběh má spád a rychle se odvíjí. Kapitoly jsou krátké, bohatě doplněné ilustracemi komiksového kreslíře Viktora Svobody. Na konci každé kapitoly pak ještě čeká na „dětského detektiva“ malý kvíz, který se vždy váže k tématu právě přečtené kapitoly a testuje buď jeho pozornost, nebo všeobecné znalosti. V závěru knihy se nachází celkové vyhodnocení, kde si může čtenář podle dosažených bodů zvýšit sebevědomí nebo se nad sebou zamyslet.

Podle názvu knihy nebo po jejím přečtení leckoho napadne, že by mohla mít klidně druhý díl, protože ne všechny náznaky jsou dořešené. Pokračování se už opravdu chystá a i tady jde o první díl plánované série.

Po Mrtvé šelmě, která je ryze pro dospělé, udělala sympatická autorská dvojice něco pro skupinu čtenářů, kteří v jejich literárním zaměření mají nemalý podíl. Po dvojici nesourodých vyšetřovatelů z „Šelmy“ v podobě bývalého policisty Štolby a muzejní kurátorky Weissové tedy opět přichází se smíšenou dvojicí hlavních hrdinů, tentokrát dětskou. Příběh s moderními proprietami, ale také prvky klasického dětského dobrodružství nepostrádá lehký humor, takže se příjemně četl i mně. A věřím, že se bude dobře číst nejen vašim dětem (nebo vám, milí žáci), ale neurazí i vás, rodiče. Pokud budete chtít vědět, co vaše děti čtou, případně pokud po vás budou „ratolesti“ chtít, abyste jim četli…

Text: Jiří W. Procházka a Klára Smolíková (2016)
Vydáno: Fragment (2016)
 144 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA