Spřízněnost krve (Reginald Hill)

Reginald Hill Spřízněnost krveV roce 2010 přivedlo Nakladatelství Brána na český trh sympatické a trochu bláznivé soukromé očko jménem Joe Sixsmith v titulu s názvem Vraždy právníků. První knihou této série britského autora Reginalda Hilla je však Spřízněnost krve, kterou vydalo nakladatelství Brána v lednu 2011.
Joe Sixsmith je začínající smolařský soukromý detektiv tmavé pleti z anglického městečka Lutonu a jeho případy jsou více než podivné.
Joea navštíví nový klient Stephen Andover a vypráví mu o svých stále se opakujících snech o vyvraždění celé své rodiny. Detektiv mu samozřejmě nevěří, pro jistotu ale nechá policii dům zkontrolovat. Konstábl v té chvíli nalezne vše v pořádku. Úplně jiná situace nastane, když k domu přijede Joe s panem Andoverem. V chodbě naleznou ženské tělo a v obývacím pokoji další tři podříznuté osoby přesně tak, jak se o tom panu Andoverovi zdálo. V té době jejich spolupráce končí, pan Andover je přesvědčen, že čin spáchal jeho švagr Rocco, který ale zmizel. Joe jinak nemůže, než že se snaží přijít celé záhadě „na kloub“.
Joeův kamarád, taxikář Merv, přivede paní Bannerdžíovou, jejíž manžel byl na letišti při cestě z dovolené obviněn z pašování drog. Tahle záležitost je neobyčejně akční, Sixsmithe pronásledují dvě „mlátičky“, a dokonce dojde i k únosu kocoura Bělouše, kterého Joe považuje za svého parťáka.
Naše soukromé očko řeší ale nejen tyto dva případy. Advokátka Butcherová z Bezplatné právní poradny, která s Joem spolupracuje, po něm žádá pomoc pro kamarádku v delikátní věci ztraceného medailonu. Zapletení se do čarodějnického sporu je záležitostí, které by se rád vyhnul, ale kvůli Butcherové couvnout nemůže. Pakistánský majitel obchůdku v blízkosti Joeova bydliště má zase problémy s gangem mladistvých a není možné, aby se náš detektiv držel opodál.
Příběh je stejně humorně ironický jako předchozí detektivka Vraždy právníků.
„upadl do hluboce černého spánku.
Na okamžik se vynořil s pocitem, že mu do očí svítí světlo, načež si uvědomil, že jde jen o nezvyklý záblesk logiky.“
Při té vší zábavě je skryta sociální kritika, problémy s přistěhovalci, rasismem.
Vůbec nevadí, když knihy budete číst v obráceném pořadí, protože u obou knih jsou nejdůležitější vyšetřování a události s nimi spojené.

Osobní život detektiva a momentky s jeho blízkými krásně dotváří Joeův pestrý život. Poznáváme detektivovy blízké, jako třeba kamaráda taxikáře Merva, který mu občas přihraje nějaký ten zaručeně skvělý kšeft. Tetičku Mirabelle, která se snaží najít Joeovi nevěstu a udělat z něj spořádaného člověka.

Nejvíce humorných situací snad pochází z komunikace s detektivovým věrným druhem, kocourem Běloušem. Bručounská kočka, která má ráda pivo a občas si dá i něco trochu ostřejšího. Jak se Sixsmith domnívá, občas mu Bělouš dává důležité připomínky k pátrání.

„V autě Bělouš srdceryvně zamňoukal, což znamenalo ,Můj žaludek si myslí, že mám podřízlej krk!’ Joe zajel do rybího bufetu Lucky Luciano na Gripewater Lane a koupil tresku s dvojitými hranolky. Radši by si dal platýze, ale Bělouš měl rád tresku a Joe měl výčitky svědomí z toho, jak narušuje kocourovu životosprávu. …“
Pokud si budete chtít přečíst detektivku plnou suchého anglického humoru, je Spřízněnost krve určitě správným tipem.

Originál: Blood Sympathy
Překlad: Irena Steinerová, 2011
Vydalo Nakladatelství Brána, 2011
232 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA